Կառավարությունն առաջարկում է խստացնել ֆինանսական հաշվետվություններն օրենքով սահմանված կարգով չներկայացնելու համար կիրառվող տույժերը։ Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովում, ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխությունները, ասել է ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվող փոփոխություններով տուգանքների չափը համադրելի կլինի հաշվետվությունների աուդիտի համար սահմանված միջին արժեքի հետ, գրում է Panorama.am-ը։
Այս խնդրի կարգավորման նպատակով կառավարությունն առաջարկում է կտրուկ բարձրացնել տուգանքները։ Առաջին անգամ խախտում թույլ տալու դեպքում նախատեսվում է 150 հազար դրամի չափով տուգանք, եթե 30 օրվա ընթացքում այն չի վերացվում՝ 1.5 միլիոն դրամ, իսկ ևս 30 օր անց խախտումը չվերացնելու դեպքում՝ 3 միլիոն դրամ։
Գործող կարգավորումներով ներկայումս սահմանված տուգանքները շատ ավելի ցածր են. առաջին խախտման դեպքում տնտեսվարողը վճարում է 50 հազար դրամ, իսկ եթե 30 օրվա ընթացքում խախտումը չի վերացվում, տուգանքը դառնում է 500 հազար դրամ։ Արդյունքում՝ հանրագումարային գումարը չի գերազանցում 550 հազար դրամը։
Փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանում ֆինանսական հաշվետվություններն աուդիտի ենթարկելու միջին արժեքը կազմում է մոտ 6 միլիոն դրամ, մինչդեռ գործող տուգանքները չեն ապահովում խախտումների կանխարգելումը։
«Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին երեք տարիներին 550 աուդիտի ենթակա կազմակերպություններից միայն 50%-ն է ժամանակին ներկայացրել հաշվետվությունները»,- ընդգծել է Պողոսյանը։

The government is proposing to tighten penalties for failing to submit financial statements as required by law. Deputy Finance Minister Arman Poghosyan presented these changes during a session of the National Assembly's standing committee, discussing amendments to the Administrative Offenses Code.
According to Poghosyan, the proposed changes aim to align fine amounts with the average cost of auditing financial statements. Currently, the fines are significantly lower: for a first-time offense, businesses pay 50,000 drams, and if the violation is not corrected within 30 days, the fine increases to 500,000 drams, totaling no more than 550,000 drams.
To address this issue, the government suggests a substantial increase in fines. For a first-time violation, a fine of 150,000 drams is proposed; if not corrected within 30 days, the fine would rise to 1.5 million drams, and if the violation persists for another 30 days, the penalty would reach 3 million drams.
The Deputy Minister noted that the average cost of auditing financial statements in Armenia is about 6 million drams, while the current fines do not effectively prevent violations. "Statistics show that over the past three years, only 50% of the 550 organizations subject to audit have submitted their reports on time," Poghosyan emphasized.