Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանն ասել է, որ այս պահին խոսք չկա այն մասին, որ մենք Եվրասիական տնտեսական միությունից` ԵԱՏՄ-ից դուրս ենք գալիս և առարկայական քայլերով գնում ենք դեպի Եվրոպական միություն, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
«Ցավոք, մեր հասարակության մեջ թյուր ընկալում կա, որ եվրոպական ինտեգրման ճանապարհը մեկ ամսվա կամ մեկ տարվա ճանապարհ է»,- նշել է Թունյանը։
Նա ընդգծել է, որ, եթե անգամ վաղը որոշում կայացվի Եվրամիությանն անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին, այն կարող է տևել տասը տարուց ավելի:
Անդրադառնալով Ազգային ժողովում շրջանառվող ԵՄ անդամակցության մասին օրինագծին՝ Թունյանն ասել է, որ այն դեռ պետք է անցնի մի շարք փուլեր։
«Խոսքը վերաբերում է նախաձեռնությանը, որը եկել է Ազգային ժողով ստորագրությունների հիման վրա և պիտի Ազգային ժողովում քննարկվի: Եթե որոշում է կայացվում՝ պիտի լինի հանրաքվե, մարդիկ պետք է իրենց կարծիքը արտահայտեն»,–ասել է նա։
Բաբկեն Թունյանը Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հայտարարությունները գնահատում է որպես «կանխարգելիչ նախազգուշական միջոցառումներ»: Նրա խոսքով՝ եթե երկիրն անդամակցում է որևէ միության, ցանկացած պարագայում դա պետք է բխի նրա շահերից։
Անդրադառնալով գազի թանկացման հավանականությանը՝ Թունյանը նշել է, որ եթե Ռուսաստանը որոշի, օրինակ, գազի գինը երեք անգամ թանկացնել, դա «նշանակելու է և՛ քաղաքացիների համար գազի սակագնի ավելացում, և՛ գազով աշխատող արտադրատեսակների ինքնարժեքի ավելացում ու մրցունակության նվազում»:
Նա հերքել է ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին խոսակցությունները։
«ԵԱՏՄ-ից մենք բավականին օգուտներ ենք ստանում։ Ավելին ասեմ՝ մենք հիմա տարբեր օրենքների մեջ մեր ընթացակարգերը, կարգավորումները համապատասխանեցնում ենք ԵԱՏՄ-ի կանոնակարգերին»,–ասել է նա։
«Եվրամիությանն անդամակցելու մասին խոսելուց առաջ մենք պիտի նախ ինքներս հասկանանք, թե մենք պատրա՞ստ ենք Եվրոպական միության ստանդարտներով աշխատելու, որովհետեւ ցանկությունը մի բան է, մեկ այլ բան է՝ արդյոք ԵՄ-ն քեզ դիտարկում է բավարար մակարդակի հասած երկիր, որը կարող ես անդամակցել միությանը»,- ասել է նա։
Նա ընգծել է, որ կարիք կա տնտեսությունը բերել որակապես նոր մակարդակի թե՛ ապրանքների, ծառայությունների որակի, ստանդարտների, թե՛ դրանց վերահսկողության առումով։
Թունյանը նշել է, որ եվրաինտեգրման հարցում հստակ դիրքորոշումներ կարող են հնչել 2026-ի հունիսին ակնկալվող խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։
Նախաձեռնությանը կտրուկ արձագանքել էր Ռուսաստանը՝ Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերը՝ զգուշացնելով տնտեսական հետևանքների մասին։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նախազգուշացրել էր էներգակիրների և սննդամթերքի գների աճի և երկրի արտահանման ծավալի 70-80 տոկոսով կրճատման մասին։

Заместитель председателя парламентского комитета по экономическим вопросам Бабкен Тунян заявил, что в настоящее время не идет речи о выходе Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и принятии конкретных шагов в сторону Европейского союза, сообщает CivilNet.
«К сожалению, в нашем обществе существует ошибочное восприятие, что путь европейской интеграции – это вопрос одного месяца или одного года», – отметил Тунян.
Он подчеркнул, что даже если завтра будет принято решение о начале процесса вступления в ЕС, этот процесс может занять более десяти лет.
Говоря о законопроекте о членстве в ЕС, находящемся в парламенте, Тунян отметил, что ему еще предстоит пройти несколько этапов.
«Речь идет о инициативе, поступившей в парламент на основе подписей, и она должна быть обсуждена в Национальном собрании. Если будет принято решение, должен быть проведен референдум, где люди выскажут свое мнение», – сказал он.
Бабкен Тунян расценил заявления заместителя председателя правительства России Алексея Оверчука как «превентивные предупреждающие меры». По его словам, если страна является членом какого-либо союза, это в любом случае должно соответствовать ее интересам.
Касаясь возможного роста цен на газ, Тунян отметил, что если Россия, например, примет решение утроить стоимость газа, это «означает и повышение тарифов для граждан, и рост себестоимости продукции, работающей на газе, и снижение конкурентоспособности».
Он опроверг разговоры о выходе Армении из ЕАЭС.
«Мы получаем значительные выгоды от ЕАЭС. Более того, мы сейчас приводим в соответствие наши процедуры и регулирования с нормами ЕАЭС в ряде законов», – отметил он.
«Прежде чем говорить о вступлении в ЕС, мы должны сначала сами понять, готовы ли мы работать по европейским стандартам. Желание – это одно, но другое дело – считает ли ЕС нашу страну достаточно развитой для членства», – добавил он.
Он подчеркнул необходимость вывести экономику на качественно новый уровень, включая стандарты качества товаров и услуг, а также механизмы их контроля.
Тунян указал, что более четкие позиции по вопросу европейской интеграции могут прозвучать в ходе парламентских выборов, ожидаемых в июне 2026 года.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса вступления в ЕС, представленный гражданской инициативой «ЕвроРеферендум». В ближайшее время этот проект будет обсуждаться в парламенте.
Россия, являющаяся крупнейшим торговым партнером Армении, резко отреагировала на инициативу, предупредив о возможных экономических последствиях. Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил о вероятном росте цен на энергоресурсы и продукты питания, а также о сокращении объема экспорта Армении на 70-80%.