Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանն ասել է, որ այս պահին խոսք չկա այն մասին, որ մենք Եվրասիական տնտեսական միությունից` ԵԱՏՄ-ից դուրս ենք գալիս և առարկայական քայլերով գնում ենք դեպի Եվրոպական միություն, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
«Ցավոք, մեր հասարակության մեջ թյուր ընկալում կա, որ եվրոպական ինտեգրման ճանապարհը մեկ ամսվա կամ մեկ տարվա ճանապարհ է»,- նշել է Թունյանը։
Նա ընդգծել է, որ, եթե անգամ վաղը որոշում կայացվի Եվրամիությանն անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին, այն կարող է տևել տասը տարուց ավելի:
Անդրադառնալով Ազգային ժողովում շրջանառվող ԵՄ անդամակցության մասին օրինագծին՝ Թունյանն ասել է, որ այն դեռ պետք է անցնի մի շարք փուլեր։
«Խոսքը վերաբերում է նախաձեռնությանը, որը եկել է Ազգային ժողով ստորագրությունների հիման վրա և պիտի Ազգային ժողովում քննարկվի: Եթե որոշում է կայացվում՝ պիտի լինի հանրաքվե, մարդիկ պետք է իրենց կարծիքը արտահայտեն»,–ասել է նա։
Բաբկեն Թունյանը Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հայտարարությունները գնահատում է որպես «կանխարգելիչ նախազգուշական միջոցառումներ»: Նրա խոսքով՝ եթե երկիրն անդամակցում է որևէ միության, ցանկացած պարագայում դա պետք է բխի նրա շահերից։
Անդրադառնալով գազի թանկացման հավանականությանը՝ Թունյանը նշել է, որ եթե Ռուսաստանը որոշի, օրինակ, գազի գինը երեք անգամ թանկացնել, դա «նշանակելու է և՛ քաղաքացիների համար գազի սակագնի ավելացում, և՛ գազով աշխատող արտադրատեսակների ինքնարժեքի ավելացում ու մրցունակության նվազում»:
Նա հերքել է ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին խոսակցությունները։
«ԵԱՏՄ-ից մենք բավականին օգուտներ ենք ստանում։ Ավելին ասեմ՝ մենք հիմա տարբեր օրենքների մեջ մեր ընթացակարգերը, կարգավորումները համապատասխանեցնում ենք ԵԱՏՄ-ի կանոնակարգերին»,–ասել է նա։
«Եվրամիությանն անդամակցելու մասին խոսելուց առաջ մենք պիտի նախ ինքներս հասկանանք, թե մենք պատրա՞ստ ենք Եվրոպական միության ստանդարտներով աշխատելու, որովհետեւ ցանկությունը մի բան է, մեկ այլ բան է՝ արդյոք ԵՄ-ն քեզ դիտարկում է բավարար մակարդակի հասած երկիր, որը կարող ես անդամակցել միությանը»,- ասել է նա։
Նա ընգծել է, որ կարիք կա տնտեսությունը բերել որակապես նոր մակարդակի թե՛ ապրանքների, ծառայությունների որակի, ստանդարտների, թե՛ դրանց վերահսկողության առումով։
Թունյանը նշել է, որ եվրաինտեգրման հարցում հստակ դիրքորոշումներ կարող են հնչել 2026-ի հունիսին ակնկալվող խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։
Նախաձեռնությանը կտրուկ արձագանքել էր Ռուսաստանը՝ Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերը՝ զգուշացնելով տնտեսական հետևանքների մասին։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նախազգուշացրել էր էներգակիրների և սննդամթերքի գների աճի և երկրի արտահանման ծավալի 70-80 տոկոսով կրճատման մասին։

Deputy Chairman of the National Assembly's Economic Affairs Committee, Babken Tunyan, stated that there is currently no discussion about Armenia leaving the Eurasian Economic Union (EAEU) and taking concrete steps toward the European Union, CivilNet reports.
"Unfortunately, there is a misconception in our society that European integration is a process that takes a month or a year," Tunyan noted.
He emphasized that even if a decision were made tomorrow to begin the EU accession process, it could take more than ten years.
Regarding the draft law on EU membership being circulated in Parliament, Tunyan said it still needs to go through multiple stages.
"The initiative came to Parliament through signatures and must be discussed in the National Assembly. If a decision is made, there must be a referendum where people express their opinion," he stated.
Babken Tunyan characterized Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk’s statements as "preventive warning measures." According to him, if a country joins any union, it should always serve its interests.
Addressing the potential increase in gas prices, Tunyan noted that if Russia decided, for example, to triple the price of gas, this would mean "an increase in gas tariffs for citizens, a rise in the cost of gas-dependent products, and a decrease in competitiveness."
He dismissed discussions about Armenia leaving the EAEU.
"We receive significant benefits from the EAEU. Moreover, we are currently aligning our procedures and regulations with EAEU standards in various laws," he said.
"Before discussing EU membership, we must first understand whether we are prepared to operate according to European standards. Wanting something is one thing, but whether the EU considers us developed enough to join is another," he added.
He stressed the need to raise the economy to a qualitatively new level, including product and service quality, standards, and regulatory oversight.
Tunyan suggested that clearer positions on European integration could emerge during the parliamentary elections expected in June 2026.
On January 9, the Armenian government approved a proposal to initiate the EU accession process, submitted by the "Eurovote" civic initiative. The proposal is set to be discussed in Parliament soon.
Russia, Armenia’s largest trading partner, reacted strongly to the initiative, warning of economic consequences. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk cautioned about potential increases in energy and food prices, as well as a 70-80% reduction in Armenia’s exports.