Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է շրջանառության հարկի բարձրացմանը և դրա հետևանքով առաջացած դժգոհություններին։
Անդրադառնալով այն դժգոհություններին, որ խոշոր բիզնեսները հաճախ չեն տրամադրում համապատասխան փաստաթղթեր՝ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը մտադիր է պարզել, թե ովքեր են այդ խախտողները։
«Մենք պատրաստ ենք գնալ բոլոր փաստաթուղթ չտվողների հետևից», – հայտարարել է վարչապետը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ վիճակագրության համաձայն՝ շրջանառության հարկ վճարողների 61.7%-ը հայտարարում է մինչև 10 միլիոն դրամի տարեկան շրջանառություն, ինչը ենթադրում է, որ նրանց օրական վաճառքը կազմում է մոտ 27 հազար դրամ։ Չնայած որ ինքն տնտեսագետ չէ, նա նշել է, որ գործընկերների հետ կատարած հաշվարկների արդյունքում պարզվել է, որ նման չափի բիզնեսները տնտեսագիտական տրամաբանությամբ պետք է գոյություն չունենային,
«Ինչքանո՞վ է սա ճիշտ… 1, 2, 3, 4, 5 տարի խնդրում ենք, ասում ենք՝ ժողովուրդ ջան, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ նաև բոլորս մեր հարկային պարտավորություններն իրականացնենք», – ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ եթե պարզվի՝ իրենց հաշվարկներում սխալ կա, ապա կառավարությունը չի զլանա իր սխալն ընդունել։
Նոր օրենքի համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից շրջանառության հարկը կրկնապատկվել է՝ դառնալով 10% բոլոր այն տնտեսվարողների համար, որոնք չեն ներկայացնում ապրանքի ձեռքբերման փաստաթղթեր։ Սակայն պատշաճ փաստաթղթավորման դեպքում հարկը նվազում է՝ կազմելով շրջանառության ընդամենը 1%։ Օրենքը նաև պահանջում է գույքագրել առկա ապրանքը։
Այնուամենայնիվ, մանրածախ առևտրով զբաղվողները, որոնք մի քանի անգամ բողոքի ակցիաներ են կազմակերպել կառավարության շենքի դիմաց, պնդում են, որ օրենքը գործնականում լուրջ խնդիրներ է ստեղծում։ Նրանց խոսքով՝ չնայած թղթի վրա այն վատ չի թվում, սակայն իրական պայմաններում խոչընդոտներ կան, օրինակ՝ մարզերում գործող խանութները նույնիսկ ցանկության դեպքում չեն կարողանում ձեռք բերել անհրաժեշտ փաստաթղթերը։ Բացի այդ, հարկային բեռի կրկնապատկումը ծանր հետևանքներ է թողնում բիզնեսի վրա։

12 Февраль 2025 - 14:51 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании затронул тему повышения налога с оборота и вызванных этим недовольств.
Отвечая на жалобы о том, что крупные предприятия часто не предоставляют соответствующие документы, Пашинян подчеркнул, что правительство намерено выяснить, кто нарушает установленные правила.
«Мы готовы преследовать всех, кто скрывает документы», — заявил премьер-министр, передает «Азатутюн».
По словам Пашиняна, 61,7% плательщиков налога с оборота заявляют годовой оборот до 10 миллионов драмов, что предполагает средний ежедневный доход около 27 000 драмов. Он отметил, что, хотя он не экономист, расчёты, проведённые с коллегами, показывают, что бизнес такого масштаба не может быть экономически жизнеспособным.
"Насколько это верно? Уже 1, 2, 3, 4, 5 лет мы просим людей платить налоги. Мы совершили революцию и ради этого," — заявил Пашинян.
При этом он подчеркнул, что если окажется, что в расчетах есть ошибка, правительство не станет её отрицать и признает свою ответственность.
Согласно новому закону, вступившему в силу 1 января 2024 года, налог с оборота увеличился вдвое — до 10% для предпринимателей, не предоставляющих документы о покупке. Однако при наличии соответствующей документации ставка снижается до 1% от оборота. Закон также требует инвентаризации товаров.
Тем не менее розничные торговцы, неоднократно устраивавшие акции протеста у здания правительства, заявляют, что закон создаёт серьезные проблемы. Несмотря на логичность на бумаге, на практике он осложняет работу, особенно в регионах, где сложно получить необходимые документы. Кроме того, повышение налоговой нагрузки серьёзно отражается на бизнесе.