Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է շրջանառության հարկի բարձրացմանը և դրա հետևանքով առաջացած դժգոհություններին։
Անդրադառնալով այն դժգոհություններին, որ խոշոր բիզնեսները հաճախ չեն տրամադրում համապատասխան փաստաթղթեր՝ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը մտադիր է պարզել, թե ովքեր են այդ խախտողները։
«Մենք պատրաստ ենք գնալ բոլոր փաստաթուղթ չտվողների հետևից», – հայտարարել է վարչապետը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ վիճակագրության համաձայն՝ շրջանառության հարկ վճարողների 61.7%-ը հայտարարում է մինչև 10 միլիոն դրամի տարեկան շրջանառություն, ինչը ենթադրում է, որ նրանց օրական վաճառքը կազմում է մոտ 27 հազար դրամ։ Չնայած որ ինքն տնտեսագետ չէ, նա նշել է, որ գործընկերների հետ կատարած հաշվարկների արդյունքում պարզվել է, որ նման չափի բիզնեսները տնտեսագիտական տրամաբանությամբ պետք է գոյություն չունենային,
«Ինչքանո՞վ է սա ճիշտ… 1, 2, 3, 4, 5 տարի խնդրում ենք, ասում ենք՝ ժողովուրդ ջան, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ նաև բոլորս մեր հարկային պարտավորություններն իրականացնենք», – ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ եթե պարզվի՝ իրենց հաշվարկներում սխալ կա, ապա կառավարությունը չի զլանա իր սխալն ընդունել։
Նոր օրենքի համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից շրջանառության հարկը կրկնապատկվել է՝ դառնալով 10% բոլոր այն տնտեսվարողների համար, որոնք չեն ներկայացնում ապրանքի ձեռքբերման փաստաթղթեր։ Սակայն պատշաճ փաստաթղթավորման դեպքում հարկը նվազում է՝ կազմելով շրջանառության ընդամենը 1%։ Օրենքը նաև պահանջում է գույքագրել առկա ապրանքը։
Այնուամենայնիվ, մանրածախ առևտրով զբաղվողները, որոնք մի քանի անգամ բողոքի ակցիաներ են կազմակերպել կառավարության շենքի դիմաց, պնդում են, որ օրենքը գործնականում լուրջ խնդիրներ է ստեղծում։ Նրանց խոսքով՝ չնայած թղթի վրա այն վատ չի թվում, սակայն իրական պայմաններում խոչընդոտներ կան, օրինակ՝ մարզերում գործող խանութները նույնիսկ ցանկության դեպքում չեն կարողանում ձեռք բերել անհրաժեշտ փաստաթղթերը։ Բացի այդ, հարկային բեռի կրկնապատկումը ծանր հետևանքներ է թողնում բիզնեսի վրա։

Prime Minister Nikol Pashinyan discussed the increase in the turnover tax and the resulting concerns during a Q&A session in the National Assembly.
Responding to complaints that large businesses often fail to provide proper documentation, Pashinyan stressed that the government intends to identify those violating the regulations.
“We are ready to go after all who withhold documents,” he declared, according to RFE/RL.
Pashinyan said statistics indicate that 61.7% of turnover tax payers report an annual turnover of up to 10 million drams, suggesting an average daily sales figure of about 27,000 drams. He noted that while he is not an economist, calculations with his colleagues indicate that businesses of this scale should not be economically viable.
"How accurate is this? For years—one, two, three, four, five—we have asked people to pay their taxes fairly. We made a revolution for this," Pashinyan stated.
At the same time, he emphasized that if errors are found in their calculations, the government will not hesitate to acknowledge and correct them.
Under the new law, effective January 1, 2024, the turnover tax doubled to 10% for businesses failing to provide purchase documentation. However, proper documentation reduces the tax to just 1% of turnover. The law also requires inventory documentation.
Despite this, retail traders—who have staged multiple protests outside the government building—argue that the law creates significant challenges. While it appears reasonable on paper, they claim that in practice, businesses, especially in rural areas, struggle to obtain the necessary documents. Additionally, the tax increase places a heavy burden on businesses.