Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը 2025-ին նպատակադրել է ապահովել առնվազն 6% տնտեսական աճ, ինչը գերազանցում է բյուջեի հիմքում դրված 5.1%-անոց կանխատեսումը։ Այդ մասին ասել է նախարար Գևորգ Պապոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
2024-ի ՀՆԱ-ի վերջնական ցուցանիշները դեռ ամփոփված չեն, սակայն 9 ամսվա տվյալներով տնտեսական աճը կազմել է 6%։
«Մենք վերջին եռամսյակում, հատկապես դեկտեմբերին, արձանագրել ենք սպասվածից բարձր արդյունքներ։ 2023-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերին ոսկու արտահանման և վերաարտահանման ծավալները հասել էին իրենց առավելագույնին, ինչի համատեքստում աճ գրանցելը շատերին անհավանական էր թվում։ Սակայն դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության 4.7% աճ արձանագրվեց, և տարին փակեցինք 8% տնտեսական ակտիվությամբ»,- նշել է նախարարը։
Նրա գնահատմամբ՝ 2024-ին ՀՆԱ-ն կանցնի 10 տրիլիոն դրամի սահմանը և կհասնի 10 տրլն 200 մլրդ-ի։
«Մենք կանխատեսում ենք 6% աճ 2024-ի արդյունքներով, ինչը բարձր է տարեվերջին պլանավորվածից»,- ընդգծել է Պապոյանը։
2025-ի բյուջեի նախագծում տնտեսական աճի կանխատեսումը սահմանվել էր 5.1%, սակայն Էկոնոմիկայի նախարարությունն իր առջև դրել է ավելի բարձր՝ 6% և ավելի տնտեսական աճի թիրախ։
«Մենք երբեք չենք բավարարվել միայն կանխատեսված թվերով։ Վերջին տարիներին մենք միշտ կարողացել ենք ապահովել սպասվածից բարձր տնտեսական աճ։ 2025-ին նույնպես ձգտելու ենք գերազանցել կանխատեսումները՝ գերազանցելով Ֆինանսների նախարարության, Կենտրոնական բանկի և միջազգային գործընկերների հաշվարկները»,- ընդգծել է նախարարը։
Տնտեսության կառուցվածքի վերաբերյալ նախարարն ակնկալում է, որ 2025-ին շինարարության ոլորտը կշարունակի մնալ առաջնային դիրքում՝ մոտ 6.2% աճով։ Չնայած եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի դադարեցման ազդեցությանը, շինարարության ծավալները կմնան բարձր։ Արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտում ևս սպասվում է 5.2% աճ։
«Սա նշանակում է, որ մենք որակական աճի փուլ ենք թևակոխում, քանի որ արդյունաբերությունն ու ծառայությունները հիմնականում արտահանելի հատվածներ են»,- նշել է Պապոյանը։
Տնտեսության երկարաժամկետ կայունությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է խուսափել մեկ կամ երկու ոլորտների վրա կենտրոնացումից։
«Ավելի լավ է ունենալ կայուն տնտեսական աճ՝ միջինում 5%, քան մեկ տարի արձանագրել 15%, իսկ հաջորդ տարի չունենալ աճ»,- ընդգծել է նախարարը։
Խոսելով արտահանման կառուցվածքի մասին՝ Պապոյանը նշել է, որ ոսկու վերաարտահանումը զգալի ազդեցություն է ունեցել 2023-ի ցուցանիշների վրա, սակայն 2024-ին առանց ոսկու արտահանման ցուցանիշներն ավելի բարձր են եղել, քան 2023-ին։
«Ոսկու գործոնի բացառմամբ՝ արտահանման ծավալը կազմել է 7 մլրդ դոլար»,–ասել է նա։
Նրա կանխատեսմամբ՝ 2025-ին ընդհանուր արտահանման թվերը կարող են նվազել, սակայն հիմնականում ոսկու վերաարտահանման անկման հետևանքով։ Նախարարը վստահեցրել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը երբեք չի հիմնվել միայն այդ գործոնի վրա, և դրա ազդեցությունը ՀՆԱ-ի աճի վրա սահմանափակ է։
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու և ԵՄ-ին ինտեգրվելու շուրջ հարցերին անդրադառնալով՝ Պապոյանը նշել է. «Բուն համատեղումը բարդ է պատկերացնել։ Նման մեխանիզմ չեմ կարծում, որ գոյություն ունի։ Մեր օրակարգում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարց չկա, և մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել այդ կառույցում»։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը չէր կարող անտեսել ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ քաղաքացիական նախաձեռնությունը, որը ներկայացվել է Ազգային ժողով։ «Սակայն դա այլ գործընթաց է, որը կարճաժամկետ կամ միջնաժամկետ հեռանկարում ներկա իրողությունների հետ չի հատվում»,- նշել է նա։
Պապոյանը հիշեցրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշել է. «ՀՀ-ն պատրաստ է մոտ լինել ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն հարկ կհամարի»։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր ԵՄ շուկայի պահանջներին համապատասխանելու համար։ «2024-ի վերջին արդեն լաբորատորիա է բացվել, իսկ 2025-ի առաջին կեսին կստեղծվեն լրացուցիչ կարողություններ»։
Նա հավելել է, որ տնտեսության արդիականացման գործընթացն ընթանում է մեծ տեմպերով, և հայկական ընկերություններն աստիճանաբար անցնում են ժամանակակից տեխնոլոգիաների։
«Հիմնական նպատակը տնտեսապես բարդ ապրանքների արտադրության զարգացումն է, որպեսզի Հայաստանը հումքային արտահանող երկրից վերածվի բարձրարժեք արտադրանքներ արտադրող երկրի»,- նշել է Պապոյանը։
Նախարարը խոսել է նաև Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի և դրա հնարավոր տնտեսական ազդեցությունների մասին։

13 Февраль 2025 - 09:05 AMT
Министерство экономики Армении поставило цель обеспечить не менее 6% экономического роста в 2025 году, что выше 5,1%, заложенных в госбюджете. Об этом заявил министр Геворг Папоян, сообщает «Арменпресс».
Окончательные показатели ВВП за 2024 год пока не подведены, но по итогам девяти месяцев рост экономики составил 6%. «В последнем квартале, особенно в декабре, мы зафиксировали результаты выше ожидаемых. В ноябре-декабре 2023 года объемы экспорта и реэкспорта золота достигли максимума, и многим казалось, что добиться роста невозможно. Однако в декабре экономическая активность выросла на 4,7%, а год мы завершили с показателем 8%», — отметил министр.
По его оценке, в 2024 году ВВП Армении превысит отметку в 10 трлн драмов, достигнув 10,2 трлн. «Мы прогнозируем рост в 6% по итогам 2024 года, что выше запланированного уровня», — подчеркнул Папоян.
В бюджете на 2025 год был заложен прогноз в 5,1%, однако Министерство экономики нацелено на более высокий результат — 6% и выше. «Мы никогда не ограничиваемся только прогнозными цифрами. В последние годы нам удавалось добиваться роста выше ожиданий. В 2025 году мы также стремимся превзойти прогнозы Минфина, Центробанка и международных партнеров», — заявил министр.
Говоря о структуре экономики, Папоян отметил, что в 2025 году строительный сектор сохранит ведущие позиции с ростом около 6,2%. Несмотря на прекращение программы возврата подоходного налога, объемы строительства останутся высокими. В промышленности и сфере услуг также ожидается рост на 5,2%. «Это свидетельствует о переходе к этапу качественного роста, так как эти отрасли ориентированы на экспорт», — пояснил министр.
Папоян подчеркнул важность диверсификации экономики для долгосрочной стабильности. «Лучше иметь стабильный рост в 5% в год, чем один год показать 15%, а в следующий — стагнацию», — отметил он.
Касаясь экспорта, министр заявил, что реэкспорт золота оказал значительное влияние на показатели 2023 года. Однако даже без учета золота, показатели экспорта в 2024 году оказались выше, чем в 2023-м. «Без учета золота объем экспорта составил $7 млрд», — сообщил он. В 2025 году общий объем экспорта может снизиться, но в основном из-за сокращения реэкспорта золота. Однако, по его словам, экономика Армении никогда не зависела исключительно от этого фактора, а его влияние на рост ВВП ограничено.
Говоря о перспективах интеграции Армении с ЕС и выходе из ЕАЭС, Папоян отметил: «Совмещение этих двух направлений трудно представить. Не думаю, что такой механизм существует. Вопрос выхода из ЕАЭС не стоит на нашей повестке, и мы продолжаем активное сотрудничество в рамках этого объединения». При этом он подчеркнул, что правительство не могло игнорировать гражданскую инициативу о выходе из ЕАЭС, представленную в парламент. «Однако это отдельный процесс, который в краткосрочной или среднесрочной перспективе не пересекается с текущей реальностью», — пояснил министр.
Папоян напомнил слова премьер-министра Никола Пашиняна: «Армения готова быть настолько близка к ЕС, насколько ЕС посчитает возможным». Он подчеркнул, что страна предпринимает шаги для соответствия требованиям европейского рынка. «В конце 2024 года уже открылась лаборатория, а в первой половине 2025-го появятся дополнительные мощности», — добавил он.
Министр также обсудил стратегическое партнерство между Арменией и США и его возможное влияние на экономику.