ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է կառավարության նիստում ընդունված որոշմանը, ըստ որի` եկամտային հարկից վերադարձի հնարավորություն են ստանում նաեւ այն քաղաքացիները, որոնք ծախսեր են իրականացրել արտադպրոցական ոլորտում, որոնց երեխաները հաճախում են արվեստի, երաժշտական, գեղարվեստի կենտրոններ։
Նրա խոսքով՝ հանրապետությունում գործում է 238 արվեստի, երաժշտական ու գեղարվեստի կենտրոն, որտեղ սովորում է ավելի քան 55 հազար երեխա, որոնցից ավելի քան 43,000-ը՝ վճարովի հիմունքներով, հայտնում է «Առավոտը»։
«Եվ կարևոր է իմանալ, որ այսօրվա ընդունված որոշումից հետո կարող են դիմել և այս ծախսերի փոխհատուցումը նույնպես եկամտային հարկից հետ ստանալ։ Անկանխիկ եղանակով վճարում իրականացրած լինելու հանգամանքը կարևոր փաստ է»,– ընդգծել է նախարարը։
Կառավարության որոշմամբ՝ եկամտի հայտարարագիր ներկայացնող քաղաքացիների համար սոցիալական կրեդիտների վերադարձի շրջանակը կընդլայնվի։ Պետությունը տարեկան մինչև 100,000 դրամով կփոխհատուցի նաև երաժշտական, արվեստի, պարարվեստի դպրոցների, արտադպրոցական կազմակերպությունների, մարզադպրոցների համար կատարված ուսման վարձավճարները

После заседания правительства министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в беседе с журналистами прокомментировала новое решение, согласно которому граждане смогут получать возврат подоходного налога за расходы на внеклассное образование детей в художественных, музыкальных и творческих центрах.
По её словам, в республике действует 238 художественных, музыкальных и творческих центров, где обучается более 55 000 детей, из которых более 43 000 – на платной основе, сообщает «Аравот».
«Важно понимать, что после сегодняшнего решения родители могут подать заявку на возврат этих расходов через подоходный налог. Ключевым условием является осуществление платежей в безналичной форме», — подчеркнула министр.
Согласно решению правительства, для налогоплательщиков расширяются возможности возврата социальных налоговых кредитов. Государство будет ежегодно компенсировать до 100 000 драмов за оплату обучения в музыкальных, художественных, танцевальных школах, внеклассных учреждениях и спортивных академиях.