Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը դիմել է «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը՝ Սնուպ Դոգին վճարված հոնորարը վերադարձնելու համար, պատասխան առայժմ չկա։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Դիմել ենք կազմակերպությանը համապատասխան պահանջով, այս պահին սպասում ենք կազմակերպության կողմից գործողություններին։ Դեռևս այդ գործընթացում ենք, ինքներս կիրազեկենք, հենց որ անցնենք հաջորդ փուլ»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ կնքված պայմանագրի դրույթներն ամբողջությամբ հստակ են, և դրանք նախատեսում են ամբողջ գումարի վերադարձ։
Մրցակցության պետական հանձնաժողովը փետրվարի 12-ին հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ որոշում է կայացվել կարճել ԿԳՄՍՆ-ի վերաբերյալ հարուցված վարույթը՝ «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանն առերևույթ արգելված պետական օժանդակության տրամադրման առնչությամբ։
ՄՊՀ–ի որոշումից նաև տեղեկանում ենք, որ Սնուպ Դոգի հետ բանակցությունների արդյունքում արտիստը համաձայնել է «Դոպինգ Սփեյս»-ին վերադարձնել վճարված ամբողջ հոնորարը այն դեպքում, երբ կնքված պայմանագրի համաձայն՝ համերգը չեղարկելու դեպքում վճարված գումարների վերադարձ նախատեսված չէր։ ՄՊՀ-ն նաև հայտնել է, որ «Դոպինգ Սփեյսը» գնորդներին և արտերկրում տոմսերի վաճառքով զբաղվող գործընկերներին վերադարձրել է որոշակի գումար, տոմսերի մի մասի գումարն էլ վերադարձման գործընթացում է։
ՀՀ կառավարության 2023 թ. օգոստոսի 11–ի որոշմամբ` «Համաշխարհային աստղի հայաստանյան հյուրախաղեր» երաժշտական նախագծի շրջանակում Սնուպ Դոգի հայաստանյան համերգը կազմակերպելու նպատակով «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը տրամադրվել էր 2 մլրդ 318 մլն 596 800 դրամ։ ԿԳՄՍՆ-ի և ընկերության միջև կնքված պայմանագրով գումարը տրամադրվել էր դրամաշնորհի տեսքով։ Ռեփերի հոնորարը կազմում է 1․8 մլն դոլար։

13 Февраль 2025 - 14:48 AMT
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении обратилось к компании «Допинг Спейс» с требованием вернуть гонорар, выплаченный Снуп Доггу за несостоявшийся концерт, но ответа пока нет. Об этом сообщила министр Жанна Андреасян в беседе с журналистами после заседания правительства.
«Мы обратились к организации с соответствующим требованием и в настоящее время ожидаем их действий. Мы все еще находимся в этом процессе и сами проинформируем вас, как только перейдем к следующему этапу», — заявила министр, сообщает «Спутник Армения».
Она добавила, что условия заключенного контракта полностью ясны и предусматривают полный возврат суммы.
12 февраля Государственная комиссия по защите экономической конкуренции объявила о решении прекратить производство, начатое в отношении Министерства образования, науки, культуры и спорта, по вопросу предполагаемого предоставления запрещенной государственной помощи компании «Допинг Спейс».
В решении комиссии также указано, что в результате переговоров со Снуп Доггом артист согласился вернуть компании «Допинг Спейс» весь выплаченный гонорар, несмотря на то, что согласно заключенному контракту возврат средств в случае отмены концерта не предусматривался. Комиссия также отметила, что «Допинг Спейс» вернула определенные суммы покупателям и зарубежным партнерам по продаже билетов, и часть возвратов все еще находится в процессе.
Согласно решению правительства Армении от 11 августа 2023 года, компании «Допинг Спейс» было выделено 2 318 596 800 драмов для организации концерта Снуп Догга в Армении в рамках музыкального проекта «Гастроли мировой звезды в Армении». Грант был предоставлен по контракту между министерством и компанией. Гонорар рэпера составил 1,8 миллиона долларов.