Հայաստանում գտնվող Եվրոպական Միության փորձագիտական առաքելությունը հանդիպում է ունեցել Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) ներկայացուցիչների հետ՝ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի (VLAP) մշակման համատեքստում։
Առաքելության շրջանակում ԵՄ պատվիրակությունը մեկնել է Բագրատաշեն և Այրում սահմանային անցակետեր՝ տեղում ծանոթանալու մաքսային մարմինների աշխատանքին։
Ծրագրի համաձայն՝ պատվիրակությունը նախատեսում է նաև այցելել «Զվարթնոց» օդանավակայան։
«Առաքելության նպատակն է գնահատել փաստաթղթերի պաշտպանության, սահմանների կառավարման և միգրացիայի ոլորտներում Հայաստանի պատրաստվածության ընդհանուր իրավիճակը, ինչպես նաև նպաստել վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
ՊԵԿ-ը ներկայացրել է մաքսային վարչարարության ռազմավարական հիմնական ուղղությունները, իրականացված բարեփոխումները, առկա մարտահրավերներն ու զարգացման հնարավորությունները։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև սահմանային ընթացակարգերի կազմակերպմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։
Կառավարության որոշմամբ՝ 2026 թվականից հանրապետությունում կներդրվի կենսաչափական նոր համակարգ՝ քաղաքացիներին կտրամադրվեն նոր նմուշի անձնագրեր և նույնականացման քարտեր։

The European Union's expert mission in Armenia met with representatives of the State Revenue Committee (SRC) to discuss the development of the Visa Liberalization Action Plan (VLAP).
As part of this initiative, the EU delegation visited the Bagratashen and Ayrum border checkpoints to observe customs operations on-site.
According to the plan, the delegation is also scheduled to visit Zvartnots International Airport.
"The mission aims to assess Armenia’s overall preparedness in document security, border management, and migration policies, as well as contribute to the preparation of the visa liberalization action plan," the statement reads.
The SRC presented key strategic directions in customs administration, ongoing reforms, challenges, and potential areas for development. The discussion also covered various aspects of border procedure management.
By government decision, Armenia will introduce a new biometric system in 2026, issuing updated passports and identification cards to citizens.