Հայաստանում գտնվող Եվրոպական Միության փորձագիտական առաքելությունը հանդիպում է ունեցել Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) ներկայացուցիչների հետ՝ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի (VLAP) մշակման համատեքստում։
Առաքելության շրջանակում ԵՄ պատվիրակությունը մեկնել է Բագրատաշեն և Այրում սահմանային անցակետեր՝ տեղում ծանոթանալու մաքսային մարմինների աշխատանքին։
Ծրագրի համաձայն՝ պատվիրակությունը նախատեսում է նաև այցելել «Զվարթնոց» օդանավակայան։
«Առաքելության նպատակն է գնահատել փաստաթղթերի պաշտպանության, սահմանների կառավարման և միգրացիայի ոլորտներում Հայաստանի պատրաստվածության ընդհանուր իրավիճակը, ինչպես նաև նպաստել վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
ՊԵԿ-ը ներկայացրել է մաքսային վարչարարության ռազմավարական հիմնական ուղղությունները, իրականացված բարեփոխումները, առկա մարտահրավերներն ու զարգացման հնարավորությունները։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև սահմանային ընթացակարգերի կազմակերպմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։
Կառավարության որոշմամբ՝ 2026 թվականից հանրապետությունում կներդրվի կենսաչափական նոր համակարգ՝ քաղաքացիներին կտրամադրվեն նոր նմուշի անձնագրեր և նույնականացման քարտեր։

14 Февраль 2025 - 10:17 AMT
Экспертная миссия Европейского Союза в Армении встретилась с представителями Комитета государственных доходов (КГД) для обсуждения разработки Плана действий по либерализации визового режима (VLAP).
В рамках миссии делегация ЕС посетила пограничные пункты Баграташен и Айрум, чтобы ознакомиться с работой таможенных органов на местах.
Согласно программе, представители ЕС также планируют посетить международный аэропорт «Звартноц».
«Цель миссии – оценить общий уровень готовности Армении в сфере защиты документов, управления границами и миграционной политики, а также содействовать подготовке Плана действий по либерализации визового режима», – говорится в сообщении.
КГД представил ключевые стратегические направления в сфере таможенного администрирования, проведенные реформы, существующие вызовы и возможности развития. В ходе обсуждений были затронуты также вопросы, касающиеся организации пограничных процедур.
Согласно решению правительства, в 2026 году в Армении будет внедрена новая биометрическая система, а гражданам начнут выдавать паспорта и удостоверения личности нового образца.