Ստեփանակերտի Մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում տեղի է ունենում «Արցախում մշակութային հետազոտությունները» հնագիտական ցուցահանդեսը, որում ներկայացված են Շուշիի, հնագույն Տիգրանակերտ քաղաքի եւ Հանդաբերդի մենաստանի (Շահումյանի շրջան, պատմական Վերին Խաչեն) պեղումների ժամանակ հայտնաբերված ցուցանմուշներ:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտը եւ Արցախի հնագիտական գիտարշավը Հայաստանի Մշակույթի նախարարության եւ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության վարչության կողմից, եւ նվիրված է Շուշիի ազատագրման 17-ամյակին եւ Թանգարանների միջազգային օրվան:
Ցուցանմուշների մի մասը, որոնք պատկանում են հայկական էթնոսի գոյության պատմամշակութային տարբեր շրջաններին, հանրությանն առաջին անգամ է ներկայացվում:
Արցախի հնագիտական գիտարշավի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղում սկիզբ է առնում «նոր եւ լայնածավալ քաղաքականություն, որն ապագայում հնարավորություն կտա զգալ հարազատ մշակույթի կենարար ուժը»:
Շուշիի, Տիգրանակերտի եւ Հանդաբերդի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված բոլոր ցուցանմուշները հանձնվել են ԼՂՀ Պատմագավառագիտական թանգարան, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

An archeological exhibition, Cultural Researches in Artsakh, is underway at the Stepanakert Culture and Youth Palace. It provides exhibits discovered during the excavations in the town of Shushi, ancient town of Tigranakert, and the Khandaberd Monastery (Shahumian region, historical Verin Khachen).
The exhibition is organized by the Archeology and Ethnography Institute of Armenia’s National Academy of Sciences (NAS) and the Artsakh archeological expedition, under the support of the RA Ministry of Culture and NKR Government’s Tourism Department. It is dedicated to the 17th anniversary of the Shushi Liberation and the International Museum Day.
Part of the exhibits, representing various historical and cultural periods of the Armenian ethnics existence, is introduced to the people for the first time.
According to leader of the Artsakh archeological expedition Hamlet Petrosian, a new and large-scale policy is initiated in Nagorno Karabakh, which will allow feeling the life-giving force of our native culture in the future.
All the exhibits discovered at the excavations in Shushi, Tigranakert, and the Khandaberd Monastery will be passed to the NKR Local History Museum, reported the press office of the NKR MFA.