Հայաստանի ազգային հավաքականի և ռուսական «Կրասնոդար» ակումբի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանին ցանկացել է ձեռք բերել թուրքական Սուպերլիգան ներկայացնող «Տրաբզոնսպոր» ակումբը, հայտնում է Factor.am-ը թուրքական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
«Տրաբզոնսպորը» հունվարին առաջարկ է ներկայացրել «Կրասնոդարին»՝ հայ ֆուտբոլիստի տրանսֆերի համար, որը կազմել է ավելի քան 10 միլիոն եվրո՝ ներառյալ բոնուսները և հետագա վաճառքի իրավունքը։ Թուրքական ակումբը թույլտվություն է ստացել նաև ֆուտբոլիստի հետ բանակցելու, քանի որ Սպերցյանը երկար ժամանակ ցանկանում է տեղափոխվել Եվրոպա։
Այնուամենայնիվ, տրանսֆերը չի կայացել, և ըստ որոշ տեղեկությունների, պատճառը քաղաքական բնույթ է կրել։ Լրատվամիջոցները պնդում են, որ Սպերցյանը այս հարցը քննարկել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարության և ազգային հավաքականի ժամանակավոր գլխավոր մարզիչ Սուրեն Չախալյանի հետ, որը դեմ է արտահայտվել տեղափոխությանը։
Հայաստանի ազգային հավաքականը ներկայումս չունի գլխավոր մարզիչ։ Սուրեն Չախալյանը նոյեմբերին նշանակվել էր որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար և թիմը նրա գլխավորությամբ անցկացրել է երկու հանդիպում։
Transfermarkt-ի տվյալներով՝ Էդուարդ Սպերցյանի շուկայական արժեքը գնահատվում է 20 միլիոն եվրո։ «Կրասնոդարը» նախկինում մերժել է նաև եվրոպական մի շարք ակումբների առաջարկները, որոնք գերազանցել են թուրքական ակումբի ենթադրյալ առաջարկը։

Turkish Super Leage club Trabzonspor made an offer to sign Eduard Spertsyan, midfielder for the Armenian national team and Russian club Krasnodar, Factor.am reports, citing Turkish media.
In January, Trabzonspor proposed a transfer deal worth over €10 million, including bonuses and a resale percentage. The club also received permission to negotiate with the player, as Spertsyan has long expressed his desire to move to Europe.
However, the transfer did not materialize. According to reports, political reasons played a role in the decision. Media sources claim that Spertsyan discussed the matter with Armenia’s Football Federation leadership and national team interim coach Suren Chakhalyan, who opposed the move.
Armenia's national team currently has no permanent head coach. Suren Chakhalyan was appointed interim manager in November and has led the team in two matches.
According to Transfermarkt, Eduard Spertsyan’s market value is estimated at €20 million. Krasnodar has previously rejected multiple offers from European clubs, some exceeding Trabzonspor’s reported bid.