Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հերքել է տեղեկությունները, թե երկրի արտաքին պարտքը հասել է 12 միլիարդ դոլարի։ Նա այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան տեսանյութում։
Նա նշել է, որ ՀՀ արտաքին պարտքը ոչ թե 12 միլիարդ դոլար է, այլ 5.96 մլրդ դոլար։
«Վերջերս շատ եմ ստանում նամակներ ձեզանից, մեկնաբանություններ սոցցանցերի էջերում, նաև անհանգստություններ, որ ի՞նչ ենք անելու կամ ի՞նչպես եղավ, որ ՀՀ արտաքին պարտքը դարձավ 12 միլիարդ դոլար։
ՀՀ արտաքին պարտքը 12 միլիարդ դոլար չէ, արտաքին պարտքը 5 միլիարդ 962 միլիոն դոլար է։ Այն մարդիկ, որոնք տարածում են այդ 12 միլիարդ դոլար թիվը, կամ տեղեկացված չեն կամ միտումնավոր են մանիպուլացնում, որպեսզի քաղաքական դիվիդենտներ շահեն ձեզ սխալ տեղեկատվություն տալու միջոցով»,- ասել է Պապոյանը։
Նա գրել է, որ մեր ամենամեծ հակառակորդը մեր չիմացությունն է։
Ավելի վաղ ասվել էր, որ Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը 2024-ի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 12․157 մլրդ դոլար: Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած տվյալներից, այս գումարը բաղկացած է. արտաքին պարտքից՝ 6,2 մլրդ դոլար, և ներքին պարտքից՝ 5․9 մլրդ դոլար։

Министр экономики Армении Геворг Папоян опроверг информацию о том, что внешний долг страны достиг $12 миллиардов. Об этом он сообщил в видео, опубликованном на Facebook.
По словам Папояна, внешний долг Армении составляет не $12 миллиардов, а $5,96 миллиарда.
«В последнее время я получаю множество сообщений и комментариев в соцсетях, в которых люди выражают обеспокоенность тем, что внешний долг Армении якобы достиг $12 миллиардов.
Однако это неверно. Внешний долг Армении составляет $5,96 миллиарда. Те, кто распространяет цифру в $12 миллиардов, либо не владеют достоверной информацией, либо намеренно манипулируют фактами, чтобы извлечь политическую выгоду, вводя людей в заблуждение», – заявил Папоян.
Он также подчеркнул, что «нашим самым большим врагом является собственное невежество».
Ранее сообщалось, что по состоянию на 30 июня 2024 года общий государственный долг Армении составил $12,157 миллиарда. По данным Статистического комитета, эта сумма включает $6,2 миллиарда внешнего долга и $5,9 миллиарда внутреннего долга.