Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2025» մրցույթում կներկայացնի Պարգը (Պարգև Վարդանյան)։ Նա հանդես կգա Survivor երգով։
Հաղթողն ընտրվել է Հանրային հեռուստաընկերության, միջազգային ժյուրիի և հեռուստադիտողների քվեարկության արդյունքում «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծի եզրափակիչ համերգից հետո, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 16-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Միջոցառումն ուղիղ հեռարձակվել է Հանրային հեռուստատեսության եթերում։
Պարգը վաստակել է 210 միավոր։
Պարգը հայտարարել է, որ մրցույթին կմասնակցի մեծ պատասխանատվությամբ՝ հանդիսատեսին և հեռուստադիտողներին փոխանցելով կրկնակի էներգիա, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծի եզրափակիչ համերգից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, Պարգն ընդգծել է, որ աշխատել է տաղանդավոր թիմի հետ, որի արդյունքում ստեղծվել է Survivor երգը։
«Շատ տարբեր զգացողություններ ունեմ, ուրախ եմ ու շնորհակալ բոլորին, ովքեր քվեարկել են իմ օգտին, շնորհակալ եմ իմ ընկերներին, կնոջս, թիմիս: Եթե նրանք չլինեին, ես չէի կարողանա փոխանցել այդ էներգիան: Իրականում աշխատասեր եմ, պատրաստ եմ զարգացնել ելույթս ու եվրատեսիլյան բեմում կրկնակի էներգիա փոխանցել»,- ասել է Պարգը։
Նա նշել է, որ իր հաղթանակն անակնկալ չի եղել, քանի որ զգացել է երկրպագուների աջակցությունն ու դրական արձագանքները թե՛ իր, թե՛ երգի վերաբերյալ։ Սակայն «Դեպի Եվրատեսիլ»-ի եզրափակիչ համերգին ելույթ ունենալիս մրցանակի մասին չի մտածել, այլ պարզապես ցանկացել է լավ ներկայացնել իր կատարումը և հանդիսատեսին փոխանցել դրական էներգիա։
«Ունեմ երգ, որ կոչվում է «Առաջ»: Խորհուրդը այն է, որ պետք է հետ չնայել, քայլել առաջ: Survivor-ն ասես այդ երգի շարունակությունն է: Հորդորում է չհանձնվել, գնալ առաջ ու չկորցնել լույսը: Ոգեշնչվել եմ տարբեր երգիչներից, երաժշտությունից, ու ստացել ենք երգը, որ կա»,- նշել է Պարգը։
Մրցութային նախագծին, բացի Պարգից, մասնակցել են Աթենա Մանուկյանը, Անահիտ Ադամյանը, Անահիտը և Գասոյանը, Արսեն Գրիգորյան և Կամիլ նախագիծը, Գևորգ Հարությունյանը, Մելս Դանիելյանը, Միլենա Միրիջանյանը, Սիմոնը, Սևագիրը, Ֆլորա Բիչախչյանը և ALTSIGHT-ը։
«Եվրատեսիլ 2025» միջազգային մրցույթը մայիսին կանցկացվի Շվեյցարիայի Բազել քաղաքում։ Շվեյցարիան հյուրընկալելու իրավունք ստացել է 2024-ին՝ շվեյցարացի Նեմոյի հաղթանակից հետո։

17 Февраль 2025 - 07:41 AMT
Победитель был определен по итогам голосования Общественного телевидения Армении, международного жюри и телезрителей после финального концерта национального отбора «Depi Evratesil», который состоялся 16 февраля в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Мероприятие транслировалось в прямом эфире Общественного телевидения.
Parg набрал 210 баллов.
Певец заявил, что подходит к конкурсу с большой ответственностью и намерен передать зрителям двойную энергию, сообщает «Арменпресс».
На пресс-конференции после финала «Depi Evratesil» Parg подчеркнул, что работал с талантливой командой, благодаря чему и была создана песня «Survivor».
«У меня столько эмоций! Я счастлив и благодарен всем, кто голосовал за меня. Спасибо моим друзьям, жене, команде – без них я не смог бы передать всю эту энергию. Я действительно трудолюбив и готов совершенствовать свое выступление, чтобы на сцене «Евровидения» отдать двойную энергию», – сказал певец.
Он отметил, что победа не стала для него неожиданностью, так как он чувствовал поддержку фанатов и положительные отклики как о себе, так и о песне. Однако во время финального выступления на «Depi Evratesil» он не думал о награде, а просто стремился качественно исполнить песню и передать зрителям положительные эмоции.
«У меня есть песня «Arrach» (Вперед). Ее посыл в том, что не стоит оглядываться назад, нужно идти вперед. «Survivor» – это как продолжение той песни. Она вдохновляет не сдаваться, двигаться дальше и не терять свет. Я черпал вдохновение у разных исполнителей и музыкальных стилей, и в итоге мы создали эту песню», – отметил исполнитель.
Внациональном отборе также приняли участие Афина Манукян, Анаит Адамян, дуэт Анаит & Гасоян, Арсен Григорян & Kamil Project, Геворг Арутюнян, Мелс Даниелян, Милена Мириджанян, Симон, Севагир, Флора Бичахчян и группа ALTSIGHT.
Международный конкурс «Евровидение 2025» пройдет в мае в швейцарском Базеле. Швейцария получила право на проведение конкурса после победы исполнителя Nemo в 2024 году.