Հայկական ընկերություններից մեկը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել իրանական «Չաբահար» նավահանգստի ազատ առևտրի գոտում գրանցվելու և լոգիստիկ գործունեություն սկսելու վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել են էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ընկերության գրանցումը «Չաբահար» ազատ առևտրի գոտում արդյունք է հայկական ընկերությունների և իրանական կողմի միջև ստորագրված փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագրի։
Գերատեսչությունից հիշեցրել են, որ հուշագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 11-14-ը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակության այցի ընթացքում։
Այնուամենայնիվ, բեռնափոխադրումների արժեքի վերաբերյալ դեռ հստակ տվյալներ չկան։
«Տնտեսական արդյունավետության ցուցանիշը հասկանալու առումով անհրաժեշտ է որոշակի քանակությամբ բեռների փոխադրումներ իրականացնել, որոնց ուղղությամբ ևս ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում»,- նշել են նախարարությունում։
Երևանը շահագրգռված է Իրանի և Հնդկաստանի միջև առևտրային միջանցքի ստեղծմամբ և աշխատում է «Չաբահար» նավահանգստով դեպի Հնդկաստան, Չինաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների կազմակերպման վրա։
Նախարարությունը շեշտել է, որ Հայաստանը ջանքեր է գործադրում արտաքին աշխարհի հետ լոգիստիկ կապերի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ, և «Չաբահար»-ի ներառումը կարող է դառնալ այդ ծրագրերից մեկը։
Ըստ գնահատականների՝ Հնդկաստանից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ կանոնավոր բեռնափոխադրումների հաստատումը թույլ կտա կրճատել փոխադրումների ժամանակը և նպաստել առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը։
2024-ի մայիսին նախատեսվում էր «Չաբահար» նավահանգստով նոր առևտրային ուղի գործարկել՝ Հայաստանը կապելով Հնդկաստանի հետ։ Այս նախագիծը պետք է կարևոր օղակ դառնար տարածաշրջանային լոգիստիկ ցանցի ամրապնդման գործում։
Երթուղու գաղափարը ծագել է 2023 թվականին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ բեռնափոխադրումների կազմակերպման և «Չաբահարում» գործառնական կետ բացելու համար։ Սակայն երթուղու գործարկման ժամկետները դեռևս անորոշ են։
Ըստ նախնական նախագծի՝ բեռները պետք է տեղափոխվեն Հնդկաստանի «Մումբայ» նավահանգստից դեպի «Չաբահար», այնուհետև ցամաքային ճանապարհով Հայաստան, ապա Վրաստան։ Վրացական նավահանգիստները կարող են դառնալ ելակետ դեպի Եվրոպա, իսկ «Վերին Լարս» անցակետով՝ Ռուսաստան առաքումների համար։

One of Armenia’s companies has secured an agreement to register in Iran’s Chabahar Free Trade Zone and launch logistics activities, according to Armenia’s Ministry of Economy, as reported by Sputnik Armenia.
The company’s registration in the Chabahar Free Trade Zone stems from a memorandum of understanding and cooperation signed between Armenian businesses and Iranian authorities.
The ministry recalled that the memorandum was signed during a visit from November 11-14, 2024, led by Armenia’s Deputy Minister of Economy Narek Hovakimyan.
However, freight rates have not yet been determined.
“To assess economic efficiency, a certain volume of cargo transportation must be carried out, and work is currently underway in this direction,” the ministry stated.
Yerevan is keen on establishing a trade corridor between Iran and India and is working on organizing freight shipments through Chabahar to India, China, and vice versa.
The ministry emphasized that Armenia is diversifying its logistics connections, and incorporating Chabahar could become a key component of this strategy.
According to estimates, the establishment of regular freight shipments between India and Armenia would reduce transit times and foster trade growth.
In May 2024, Armenia planned to launch a new trade route via Chabahar to connect with India. This project aimed to strengthen the regional logistics network.
The idea emerged in 2023 when Prime Minister Nikol Pashinyan commissioned an interdepartmental working group to organize freight transportation and set up an operational hub in Chabahar. However, the route’s launch dates remain uncertain.
As per the initial plan, cargo would be shipped from India’s Mumbai port to Chabahar, then transported overland to Armenia and further to Georgia. Georgian ports could serve as gateways to Europe, while the Upper Lars checkpoint could facilitate shipments to Russia.