ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտնել է, որ Վրաստանի քաղաքացիներ հանդիսացող մեր հայրենակիցները կարող են իրենց վրացական պետհամարանիշով մեքենաներով մուտք գործել ՀՀ, լրացնել մաքսային մուտքի հայտարարագիրն ու առանց հավելյալ ընթացակարգերի մինչև մեկ տարի մնալ ՀՀ տարածքում։
«Վրաստանում ապրող Վրաստանի քաղաքացի մեր հայրենակիցները սեփական վրացական պետհամարանիշով մեքենայով կարող են հատել ՀՀ սահմանը, լրացնել մաքսային մուտքի հայտարարագիրն ու 1 տարի մնալ ՀՀ տարածքում: Միաժամանակ ՀՀ քաղաքացիություն ունենալը որևէ կերպ չի խանգարի նրանց՝ այս ընթացակարգից օգտվելու համար»,- նշել է Դանիելյանը։
Նույն հնարավորությունը տրված է նաև այն հայերին, որոնք բնակվում են Վրաստանում, սակայն չունեն այդ երկրի քաղաքացիություն։ Այս դեպքում, սակայն, մաքսային մուտքի հայտարարագրման ժամանակ նրանք պետք է ներկայացնեն Վրաստանում մշտական կամ ժամանակավոր կացության վկայական։
«Վրաստանում ապրող, Վրաստանի քաղաքացիություն չունեցող, այլ երկրի (ՀՀ, ՌԴ և այլն) քաղաքացի հանդիսացող մեր հայրենակիցները սեփական վրացական պետհամարանիշով մեքենայով կարող են հատել ՀՀ սահմանը, լրացնել մաքսային մուտքի հայտարարագիրն ու 1 տարի մնալ ՀՀ տարածքում: Ուշադրություն. այս դեպքում վերջիններիս համար անհրաժեշտ կլինի մաքսային մուտքի հայտարարագրման ժամանակ ներկայացնել նաև Վրաստանում մշտական կամ ժամանակավոր կացության իրավունքի վկայական»,- նշել է պատգամավորը։
Դանիելյանի խոսքով, այս կարգավորումը հաստատվել է 2024 թվականի սեպտեմբերից, խմբագիր, ջավախահայ Վահե Սարգսյանի առաջարկությունների հիման վրա։ Նախկինում Վրաստանի քաղաքացիություն չունեցող, բայց այնտեղ կացության քարտ ունեցող հայերի համար սահմանված ժամկետը 15 օր էր, որն այժմ հավասարեցվել է Վրաստանի քաղաքացիների համար սահմանված մեկ տարվան։
“Վերջին օրերին ՊԵԿ-ի կողմից հաստատված կանոններով՝ այս դեպքում (Վրաստանում կացության քարտի հիման վրա մուտք գործելու դեպք) ևս մեր հայրենակիցները կարող են ՀՀ տարածքում իրենց մեքենան շահագործել մինչև մեկ տարի: Այս ընթացակարգով սահմանված ժամկետը կրկին հավասարեցվել է Վրաստանի քաղաքացիների ժամկետին (մինչ այս 15 օր էր այն)”,–գրել է նա։
Այնուամենայնիվ, Վրաստանում ապրող, ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող հայրենակիցները, ովքեր Վրաստանի քաղաքացիության անձնագրով կամ կացության քարտով մուտք են գործում Հայաստան, դեռևս չեն կարող վարել իրենց մեքենաները վրացական վարորդական իրավունքի վկայականներով։
«Վրաստանում ապրող մեր հայրենակիցները, ովքեր միաժամանակ ունեն նաև ՀՀ քաղաքացիություն, Վրաստանի քաղաքացիության անձնագրով կամ Վրաստանում կացության իրավունքի քարտով ՀՀ տարածք մուտք գործելիս վրացական պետհամարանիշներով իրենց մեքենաները առայժմ չեն կարող վարել վրացական վարորդական իրավունքի վկայականներով: Ցավոք, գործող կարգի հիման վրա մեր հայրենակիցները դեռ ենթակա են տուգանման»,- նշել է Դանիելյանը։
Նա հավելել է, որ ՆԳ նախարարությունը քննարկում է վրացական վարորդական վկայականով Հայաստանում երթևեկելու համար մեկամսյա թույլտվության սահմանման տարբերակը, սակայն սա բավարար չէ։ Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է այդ ժամկետը կամ դարձնել անժամկետ, կամ առնվազն հավասարեցնել մեքենայի շահագործման մեկ տարվա թույլտվությանը։
Պատգամավորի փոխանցմամբ, վրաստանաբնակ մեր հայրենակիցները, ովքեր չունեն իրենց անունով գրանցված մեքենա, սակայն վարում են Վրաստանի այլ քաղաքացու սեփականություն հանդիսացող ավտոմեքենա, կարող են նույն ընթացակարգով մուտք գործել ՀՀ՝ լիազորագրի հիման վրա։

Armenian MP Garnik Danielyan from the Armenia faction has announced that Georgian citizens of Armenian origin can enter Armenia with their Georgian-registered vehicles, fill out a customs entry declaration, and stay in Armenia for up to a year without additional formalities.
"Georgian citizens of Armenian descent can cross into Armenia with their own Georgian-registered cars, complete a customs entry declaration, and remain in Armenia for a year. Having Armenian citizenship does not affect their eligibility for this process," Danielyan stated.
The same opportunity is extended to Armenians residing in Georgia who do not hold Georgian citizenship. However, in this case, they must present a permanent or temporary residence permit in Georgia when submitting the customs entry declaration.
"Armenians living in Georgia who are not Georgian citizens but hold citizenship of another country (such as Armenia or Russia) can also enter Armenia with their Georgian-registered vehicles. However, they must provide proof of permanent or temporary residence in Georgia during the customs entry process," the MP added.
According to Danielyan, this regulation was introduced in September 2024, following proposals by editor and Javakhk-Armenian activist Vahe Sargsyan. Previously, Armenians with Georgian residence permits but no Georgian citizenship were only allowed to keep their vehicles in Armenia for 15 days. Now, their permitted stay has been extended to one year, equal to that of Georgian citizens.
"The recently approved rules by the State Revenue Committee (SRC) confirm that Armenians entering Armenia with a Georgian residence permit can now use their vehicles in Armenia for up to a year—matching the timeframe granted to Georgian citizens," Danielyan explained.
However, Armenians living in Georgia who also hold Armenian citizenship still cannot drive their Georgian-registered vehicles in Armenia using a Georgian driver's license.
"Armenians residing in Georgia who also hold Armenian citizenship and enter Armenia with a Georgian passport or residence permit still cannot drive their Georgian-plated cars with a Georgian driver's license. Unfortunately, under the current rules, they remain subject to fines," Danielyan noted.
He added that Armenia’s Ministry of Internal Affairs is discussing the possibility of granting a one-month exemption for using Georgian driver’s licenses in Armenia. However, he believes this is insufficient and suggests either making the exemption permanent or aligning it with the one-year vehicle stay permit.
Additionally, Georgian-Armenians who do not own a car but drive a vehicle registered under another Georgian citizen’s name can also enter Armenia under the same regulations by providing a power of attorney.