Աշխարհահռչակ դաշնակահար Դմիտրի Մասլեևը, ով բազմիցս արժանացել է միջազգային հեղինակավոր մրցանակների, այդ թվում՝ Չայկովսկու 15-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակին, նշել է, որ մեծ հաճույք է կրկին հանդես գալու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ։
«Արդեն երկրորդ անգամն եմ ելույթ ունենում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Շատ տպավորված եմ նրանով, թե երաժիշտները որքան նրբորեն են զգում մենակատարի մեկնաբանության մտադրությունները և որքան արագ ու նրբացգաց են արձագանքում»,- «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում համատեղ ելույթից հետո ասել է դաշնակահարը, հայտնում է Panorama.am–ը։
Մասլեևն ընդգծել է, որ չափազանց երջանիկ է կրկին գտնվել այս բացառիկ դահլիճում և հանդիպել հայ երաժշտասեր հանրության հետ։
«Անհամբեր կսպասեմ հաջորդ ելույթիս»,- ասել է Մասլեևը։
Համերգը ղեկավարել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Մասլեևի կատարմամբ հնչել է Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը, որը հանդիսատեսը մեծ խանդավառությամբ է ընդունել։ Համերգի երկրորդ բաժնում ներկայացվել է Գուստավ Հոլսթի «Մոլորակներ» սիմֆոնիկ սյուիտը, որը ներառում է յոթ մաս՝ նվիրված Արեգակնային համակարգի այն մոլորակներին, որոնք տեսանելի են Երկրից՝ Մարս, Վեներա, Մերկուրի, Յուպիտեր, Սատուրն, Ուրան և Նեպտուն։
Մասլեևը նաև վարպետության դաս է անցկացրել «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի նորաբաց «Հարմոնիկ» սրահում՝ հանդիպելով երիտասարդ դաշնակահարների հետ կլոր սեղանի ձևաչափով։ Նա ղեկավարում է Primavera Foundation of Armenia մշակութային հիմնադրամի դաշնամուրային ծրագիրը և այս նախաձեռնության շրջանակում պարբերաբար անվճար վարպետության դասեր է անցկացնում Հայաստանում։ Այս անգամ նա երիտասարդ երաժիշտների հետ ուսումնասիրել է Ռախմանինովի, Շումանի և Պրոկոֆևի ստեղծագործությունները՝ բացահայտելով կատարողական վարպետության գաղտնիքներ և ոգեշնչելով նրանց նոր նվաճումների։
Դաշնակահարը նկատել է, որ շատ տպավորված է երիտասարդների հետաքրքրվածությամբ վարպետության դասերի հանդեպ.։
«Այս անգամ 5 տեղի համար ունեցանք 17 դիմում, հայտ էր ներկայացվել անգամ Իրանից, ընտրվելու դեպքում դաշնակահարը պատրաստ էր ժամանել Երևան: Տպավորված եմ մասնակիցների բարձր մասնագիտական մակարդակով։ Եվ ամենակարևորը, նրանք մեծ նվիրում ունեն, «վառվում» են իրենց գործով և անում են իրենց լավագույնը››,–ասել է նա։

Famed pianist Dmitry Masleev, a laureate of numerous international awards, including the first prize at the 15th Tchaikovsky International Competition, expressed his great pleasure at performing again with the Armenian National Philharmonic Orchestra.
"This is my second time performing with the Armenian National Philharmonic Orchestra. I am deeply impressed by how sensitively the musicians understand the soloist's artistic intent and how swiftly and delicately they respond," Masleev said after his performance at the Aram Khachaturian Concert Hall, as reported by Panorama.am .
Masleev emphasized that he was delighted to be back in this remarkable venue and to reconnect with the Armenian audience.
"I eagerly look forward to my next performance," the pianist added.
The concert was conducted by Eduard Topchjan, the artistic director and principal conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
Masleev performed Sergei Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 3, which was met with great enthusiasm from the audience. The second half of the concert featured Gustav Holst's symphonic suite "The Planets", consisting of seven movements, each dedicated to a planet visible from Earth—Mars, Venus, Mercury, Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune.
In addition to his concert, Masleev led a masterclass at the newly opened "Harmonic" hall, where he engaged with young pianists in a roundtable format. He heads the piano program at the Primavera Foundation of Armenia and regularly conducts free masterclasses in Armenia. This time, he worked with young musicians on pieces by Rachmaninoff, Schumann, and Prokofiev, sharing performance insights and inspiring them toward new artistic achievements.
The pianist noted that he was highly impressed by the young musicians’ dedication and enthusiasm.
"For just five available spots, we received 17 applications, including one from Iran—where a pianist was ready to travel to Yerevan if selected. I am truly impressed by the participants' high professional level. Most importantly, they are deeply passionate about their craft and give their absolute best," Masleev remarked.