ԵՄ ներմուծման ընթացակարգերում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի ապրիլի 1-ից։
Մասնավորապես, 2025–ի ապրիլի 1-ից Եվրամիության մաքսային նախաժամանման ապահովության և անվտանգության համակարգը՝ «Ներմուծման վերահսկման համակարգ 2» (Import Control System 2 – ICS2), երկաթուղային և ավտոմոբիլային փոխադրողներից կպահանջի տրամադրել տվյալներ ԵՄ երկրներ ուղարկվող կամ դրանց տարածքով անցնող ապրանքների մասին՝ մինչև դրանց ժամանումը, «Մուտքի ամփոփիչ հայտարարագիր (Entry Summary Declaration – ENS)» փաստաթղթի միջոցով:
Տնտեսվարողները, որոնք պատրաստ չեն լինի մինչև նշված ամսաթիվը, պետք է դիմեն ԵՄ անդամ պետության Ազգային սպասարկման գրասենյակ (National Service Desk), որտեղ գրանցվել և ստացել են իրենց «EORI» համարը, որ պահանջեն տեղակայման պատուհան (Deployment window)՝ մինչև 2025 թվականի մարտի 1-ը: Տեղակայման պատուհանները տրվում են միայն դիմումի հիման վրա:
Ամբողջական տեղեկատվական փաթեթը կարելի է ներբեռնել կայքից։
Եվրոպական հանձնաժողովը կազմակերպում է ամենամսյա վեբինարներ (անգլերեն), որտեղ տնտեսվարողները կարող են բարձրացնել հարցադրումներ ICS2-ի գործառնական և տեխնիկական խնդիրների վերաբերյալ: Հաջորդ վեբինարը նախատեսված է մարտի 5-ին, իսկ մանրամասները հասանելի են կայքում։
Բացի այդ, Հանձնաժողովը կարող է կազմակերպել երկրի կամ տարածաշրջանի համար հատուկ ICS2 վեբինարներ՝ համաձայն հայցի:
ICS2-ի պահանջները վերաբերում են նաև փոստային և էքսպրես փոխադրողներին, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կողմերին, ինչպիսիք են լոգիստիկ մատակարարները: Որոշակի հանգամանքներում ԵՄ-ում հաստատված վերջնական բեռն ստացողները նույնպես պետք է ներկայացնեն ENS-ի տվյալները ICS2-ին: Ապահովության և անվտանգության տվյալների նմանատիպ պահանջներն արդեն ուժի մեջ են օդային, ծովային և ներքին ջրային բեռների փոխադրումների համար:

Changes in the European Union's import procedures will take effect on April 1, 2025.
Specifically, starting April 1, 2025, the EU’s customs pre-arrival security and safety system, Import Control System 2 (ICS2), will require rail and road carriers to provide data on goods sent to or transiting through the EU before their arrival. This information must be submitted through an Entry Summary Declaration (ENS).
Economic operators who are not prepared by this deadline must contact the National Service Desk of the EU member state where they are registered and have obtained their EORI number. They can request a Deployment Window by March 1, 2025, but only through a formal application.
A full information package is available for download on the official website.
The European Commission holds monthly webinars (in English) where businesses can address operational and technical questions regarding ICS2. The next webinar is scheduled for March 5, with further details available online.
Additionally, the Commission may organize country- or region-specific ICS2 webinars upon request.
ICS2 requirements also apply to postal and express carriers, as well as logistics providers. In some cases, final consignees established in the EU may also need to submit ENS data. Similar security requirements are already in place for air, sea, and inland waterway cargo transport.