Հայ մարզիկ Յուրի Սաքունցը Չեխիայում անցկացված մենամարտում վստահ հաղթանակ է տարել Չեխիայի բազմակի չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների մասնակից Միրոսլավ Շչերբանի նկատմամբ՝ նվաճելով GBC վարկածով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը։
Մենամարտը անցել է լարված պայքարում, սակայն Սաքունցի գերազանց պատրաստվածությունը վճռորոշ է եղել․ 4-րդ ռաունդում մրցավարը կանգնեցրել է մենամարտը՝ տեխնիկական նոկաուտ արձանագրելով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սաքունցը վերահսկված մարտավարություն է ցուցաբերել և առաջին իսկ ռաունդից ձեռք բերել առավելություն։ Չնայած մրցակցի փորձառությանը, նրա պաշտպանությունը չի դիմացել հայ բռնցքամարտիկի ուժեղ հարվածներին։
Հաղթանակից հետո Յուրի Սաքունցը իր հաջողությունը նվիրել է հայ ժողովրդին և «Արաբո» ջոկատի քաջարի մարտիկներին՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր մենամարտից այն կողմ կա ավելի մեծ իմաստ։
«Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր հավատացին ինձ ու կանգնեցին կողքիս։ Այս հաղթանակը միայն իմը չէ, այն պատկանում է իմ ազգին, իմ թիմին ու բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են արդարության համար»,- նշել է Սաքունցը։
Յուրի Սաքունցը վաղուց հայտնի անուն է սպորտի աշխարհում։ Նա ուժային եռամարտի կրկնակի աշխարհի չեմպիոն է, ինչպես նաև բռնցքամարտի աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների հաղթող։
Բացի այդ, նա նվաճել է համաշխարհային ձեռնամարտի և Եվրոպայի ուժային ըմբշամարտի չեմպիոնի տիտղոսները։ Նրա բացառիկ նվաճումները ութ անգամ գրանցվել են Գինեսի ռեկորդների գրքում, ինչը նրան բերել է միջազգային ճանաչում։

Армянский спортсмен Юрий Сакунц одержал уверенную победу в поединке, прошедшем в Чехии, победив Мирослава Щербаня, многократного чемпиона Чехии и участника чемпионатов мира и Европы. Сакунц завоевал титул чемпиона мира по версии GBC в профессиональном боксе.
Бой прошел в напряженной борьбе, но превосходная подготовка Сакунца оказалась решающей. В четвертом раунде рефери остановил поединок, зафиксировав технический нокаут, сообщает http://Panorama.am .
Сакунц придерживался выверенной тактики, завоевав преимущество уже в первом раунде. Несмотря на опыт соперника, его защита не выдержала мощных ударов армянского боксера.
После победы Юрий Сакунц посвятил свой успех армянскому народу и отважным бойцам отряда «Арабо», подчеркнув, что за каждым поединком стоит нечто большее.
«Благодарю всех, кто верил в меня и был рядом. Эта победа не только моя, она принадлежит моему народу, моей команде и всем, кто борется за справедливость», — отметил Сакунц.
Юрий Сакунц давно известен в мире спорта. Он является двукратным чемпионом мира по пауэрлифтингу, а также победителем мировых и европейских чемпионатов по боксу.
Кроме того, он завоевал титулы чемпиона мира по рукопашному бою и чемпиона Европы по силовой борьбе. Его выдающиеся достижения восемь раз были зафиксированы в Книге рекордов Гиннесса, что принесло ему международное признание.