2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի ամբողջ տարածքում բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պետք է կնքվեն բացառապես էլեկտրոնային թվային համակարգով։ Մինչ այդ, 2025 թվականի հուլիսի 1-ից, այդ համակարգի կիրառումը գործելու է կամավորության սկզբունքով։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պետական եկամուտների կոմիտեի հարթակում լինելու է պորտալ, որտեղ մուտք են գործելու գործատուները։ Նրանք լրացնելու են աշխատանքային պայմանագրի պարտադիր դաշտերը։ Բացի դրանից, գործատուն կարող է աշխատողի հետ համաձայնությամբ ավել պայմաններ ավելացնել պայմանագրում, եթե դրա կարիքը տեսնում է։ Գործատուն և աշխատողն իրենք կարող են որոշել՝ հարթակում այդ ինֆորմացիան ավելացնեն, թե դա լինի առանձին համաձայնագրերի միջոցով»,– ասել է Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ գործատուն, լրացնելով պայմանագրի բոլոր պարտադիր դաշտերը, այն կստորագրի էլեկտրոնային եղանակով։ Նա նաև կարող է այլ անձի լիազորել իր անունից ստորագրելու համար։ Աշխատանքի ընդունվողն իր էլեկտրոնային հասցեին ծանուցում կստանա պայմանագրի ստեղծման մասին։
«Աշխատիքի ընդունվողի համար այդ ամենը տեղի է ունենում «Ես եմ» հարթակում։ Մուտք գործելով հարթակ՝ աշխատանքի ընդունվողը տեսնում է իր համար ստեղծված պայմանագիրը, և եթե համաձայն է, դնում է իր էլեկտրոնային ստորագրությունը»,– պարզաբանել է Սարգսյանը։
Բացի պայմանագրի ստորագրման գործընթացից, համակարգում հնարավոր կլինի նաև փոփոխություններ կատարել պայմանագրերում, ինչպես նաև նույն հարթակի միջոցով կտրվեն աշխատանքից ազատվելու հրամանները։
Նա հավելել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը գործատուները պետք է թվային հարթակում լրացնեն նաև այն աշխատողների պայմանագրերը, ովքեր մինչ այդ արդեն աշխատել են իրենց մոտ։
«Պետք է լրացնել այն աշխատողների տվյալները, որոնք դեռ աշխատում են իրենց մոտ»,– ասել է Սարգսյանը։
Սարգսյանը շեշտել է, որ այս փոփոխությունը հնարավորություն կտա խուսափել օրենսդրությանը չհամապատասխանող պայմանագրերից, քանի որ եթե գործատուն չլրացնի պայմանագրի պարտադիր դաշտերից որևէ մեկը, համակարգը չի թույլատրի շարունակել լրացման գործընթացը։

Starting January 1, 2026, all employment contracts in Armenia must be signed exclusively through a digital electronic system. Before that, from July 1, 2025, the system will operate on a voluntary basis. This was announced during a press conference by Zhora Sargsyan, head of the Labor and Employment Department at the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia.
"A portal will be available on the State Revenue Committee's platform, where employers will log in. They will be required to complete all mandatory fields of the employment contract. In addition, employers can include additional conditions in the contract with the employee's consent if necessary. Employers and employees can decide whether to enter this information into the platform or formalize it through separate agreements," Sargsyan explained, according to Sputnik Armenia.
He added that once the employer fills out all required fields, the contract will be signed electronically. Employers can also authorize another person to sign on their behalf. Employees will receive an electronic notification about the contract's creation.
"For the new hire, everything will be processed through the 'Yes Em' platform. By logging in, the employee will see the contract created for them and, if they agree, they will sign it electronically," Sargsyan clarified.
Beyond contract signing, the system will allow modifications to existing contracts and facilitate termination procedures through the same platform.
Additionally, between January 1 and December 31, 2026, employers must digitize contracts for employees who were already working for them before the system became mandatory.
"Employers must enter the data of all current employees," Sargsyan emphasized.
He highlighted that this reform will help prevent non-compliant contracts, as the system will not allow an employer to proceed unless all mandatory fields are completed.