Մայիսի 29-ից հունիսի 4-ը Բուլղարական մշակույթի տարվա շրջանակներում Հայաստանում տեղի կունենան մի շարք համերգներ: Երկու երկրների մշակույթի նախարարությունները մշակութային ծրագիր են իրագործում Բուլղարիայի հայտնի ազգային եւ դասական պարային համույթների մասնակցությամբ:
Գալա-համերգը տեղի կունենա մայիսի 30-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային թատրոնի շենքում: Նույն օրը Հայաստանի Ճարտարապետների տանը բացվելու է «Բուլղարիայի եկեղեցիները եւ սրբավայրերը» խորագրով ֆոտոցուցահանդես:
Մայիսի 31-ին Դիլիջանում եւ Վանաձորում տեղի կունենա «Արաբեսկ» բալետային խմբի, «Սոֆիայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի, «Բաբուշկի Բիստրիցի» ազգային համույթի եւ «Նայդեն Կիրով» ազգային թատրոնի համերգը:
Համույթների ելույթը հունիսի 1-ին կտեսնեն Գյումրիում եւ Արմավիրում, մեկ օր անց` Երեւանի Պարոնյանի անվան Պետական կոմեդիայի թատրոնում:

In the framework of the Year of Bulgarian Culture a number of concerts will be organized between May 29 and June 4 in Armenia. Culture ministries of the two countries, Armenia and Bulgaria, implement a cultural program involving well-known folk and classic dance groups of Bulgaria.
Gala concert will be held on May 30 at the National Theater of Opera and Ballet after Spendiaryan. The photo exhibition “Monasteries and Shrines of Bulgaria” will be opened at the House of Architectures of Armenia the same day.
On May 31 the Arabesque ballet group, “Soloists of Sofia” Chamber Orchestra, “Bistritsi Grannies” national ensemble and the “Nayden Kirov” folk dance theatre will perform in Dilijan and Vanadzor.
On June 1 Gyumri and Armavir dwellers will watch Bulgarian performances, and a day later Yerevan audience will applaud them at the State Theater of Comedy after Paronyan.