Կառավարությունը հավանություն է տվել «Տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Որոշումը նպատակ ունի օրենքով օժտել կառավարությանը լիազորությամբ՝ հաստատելու աջակցության ծրագրեր՝ ավտոմոբիլային, երկաթուղային, ջրային և օդային տրանսպորտի ոլորտներում ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների զարգացման նպատակով նոր տրանսպորտային միջոցներ ձեռք բերելու, ինչպես նաև ծավալները ավելացնելու համար։
Որոշման ընդունմամբ կընդլայնվեն կառավարության լիազորությունները՝ ֆինանսական աջակցության տարբեր գործիքակազմերով խթանելու ՀՀ–ում տրանսպորտային ծառայությունների մատուցման ոլորտում նոր տրանսպորտային միջոցների ներգրավմանը, ոլորտում ծավալային ցուցանիշների բարելավմանը։
Օրենքի նախագծի ընդունումը կառավարությանը հնարավորություն կտա տրանսպորտի առանձին տեսակներով փոխադրումներ իրականացնող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների գործունեությանը աջակցելու նպատակով իրականացնել տարաբնույթ աջակցության ծրագրեր, որոնք կխթանեն տրանսպորտային պարկի թարմացմանը, կբարձրացնեն ոլորտում մատուցվող ծառայությունների որակը, կնպաստեն տրանսպորտային համակարգի զարգացմանը և հանրապետության բնակչության շարժունակության բարելավմանը։

Правительство одобрило законодательную инициативу по проекту закона «О внесении дополнений в Закон о транспорте».
Решение направлено на предоставление кабинету министров полномочий по утверждению программ поддержки для развития пассажирских и грузовых перевозок в сферах автомобильного, железнодорожного, водного и воздушного транспорта. Это позволит закупать новые транспортные средства и расширять объемы перевозок.
Принятие этого решения расширит полномочия правительства, позволяя стимулировать внедрение новых транспортных средств и повышение показателей отрасли с использованием различных инструментов финансовой поддержки.
Принятие закона позволит реализовывать различные программы поддержки для организаций, осуществляющих перевозки или предоставляющих транспортные услуги. Эти меры поспособствуют обновлению автопарка, повышению качества обслуживания, развитию транспортной системы и улучшению мобильности населения.