Կառավարությունը հավանություն է տվել «Տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Որոշումը նպատակ ունի օրենքով օժտել կառավարությանը լիազորությամբ՝ հաստատելու աջակցության ծրագրեր՝ ավտոմոբիլային, երկաթուղային, ջրային և օդային տրանսպորտի ոլորտներում ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների զարգացման նպատակով նոր տրանսպորտային միջոցներ ձեռք բերելու, ինչպես նաև ծավալները ավելացնելու համար։
Որոշման ընդունմամբ կընդլայնվեն կառավարության լիազորությունները՝ ֆինանսական աջակցության տարբեր գործիքակազմերով խթանելու ՀՀ–ում տրանսպորտային ծառայությունների մատուցման ոլորտում նոր տրանսպորտային միջոցների ներգրավմանը, ոլորտում ծավալային ցուցանիշների բարելավմանը։
Օրենքի նախագծի ընդունումը կառավարությանը հնարավորություն կտա տրանսպորտի առանձին տեսակներով փոխադրումներ իրականացնող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների գործունեությանը աջակցելու նպատակով իրականացնել տարաբնույթ աջակցության ծրագրեր, որոնք կխթանեն տրանսպորտային պարկի թարմացմանը, կբարձրացնեն ոլորտում մատուցվող ծառայությունների որակը, կնպաստեն տրանսպորտային համակարգի զարգացմանը և հանրապետության բնակչության շարժունակության բարելավմանը։

The government has approved the legislative initiative regarding the draft law "On Amendments to the Law on Transport."
The decision aims to grant the government the authority to establish support programs for the development of passenger and freight transport in the automotive, railway, water, and air transport sectors. This includes acquiring new transport vehicles and expanding operational capacities.
With this decision, the government's powers will be expanded to stimulate the introduction of new transport vehicles and improve sectoral performance using various financial support mechanisms.
The adoption of this law will enable the government to implement diverse support programs for transport service providers and carriers. These programs will promote fleet renewal, enhance service quality, contribute to transport system development, and improve mobility for the country's population.