ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել Եվրասիական զարգացման բանկի խորհրդի նախագահի տեղակալ Յարոսլավ Մանդրոնի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ԵԱԶԲ-ի ներդրումային ծրագրերը։ ԵԱԶԲ-ն շարունակելու է կենտրոնանալ իրական հատվածում ներդրումների վրա՝ նախատեսելով 2025-2026 թթ․ ներդնել ևս 200-250 մլն դոլար։
2022-2024 թվականներին բանկի կողմից իրականացված ներդրումները կազմել են 328 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ընդհանուր կուտակված ներդրումների ծավալը հասել է 488 մլն ԱՄՆ դոլարի։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Մանդրոնին՝ 2024 թվականի մայիսի 25-26-ին տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով ստեղծված արտակարգ իրավիճակին արագ արձագանքելու համար։

21 Февраль 2025 - 14:48 AMT
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян провел рабочую встречу с заместителем председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Ярославом Мандроном.
В ходе встречи обсуждались инвестиционные проекты ЕАБР в Армении. Банк продолжит инвестировать в реальный сектор экономики, планируя выделить $200-250 млн в 2025-2026 годах.
С 2022 по 2024 год ЕАБР инвестировал в Армению $328 млн, а общий объем накопленных вложений достиг $488 млн.
Ованнисян выразил благодарность Мандрону за оперативный отклик на чрезвычайную ситуацию, возникшую из-за проливных дождей 25-26 мая 2024 года.