«Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթն արդեն փոխանցվել է Երևանի քաղաքապետի ստորագրմանը, որպեսզի այն ուղարկվի համալիր փորձաքննության։ Այդ մասին գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ միաժամանակ, ստորագրման է ներկայացված հանրային ներդրումային ծրագիրը՝ կառավարության կողմից վերջնական հաստատման նպատակով և ֆինանսավորման բանակցությունները պաշտոնապես մեկնարկելու համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ առկա է վճարման որոշակի խնդիր, որն անհրաժեշտ է արագ լուծել։
«Ընդհանուր առմամբ՝ աշխատանքը ընդունել ենք, բայց վճարումները դեռ ամբողջապես չենք կատարել»,– ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Սուրմալուի հարևանությամբ մետրոյի նոր կայարանի կառուցման մրցույթին, Հովհաննիսյանը նշել է, որ դրա տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրության և հայեցակարգի մրցութային պայմանները վերջնական համաձայնեցվել են մասնագիտական խմբի նիստում, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 17-ին։
«Նախապատրաստվում է մրցույթի փաթեթը, մրցույթի մասով պայմանները համաձայնեցվել են մասնագիտական խմբի նիստում։ Այս շաբաթվա վերջին կարող ենք մրցույթը հայտարարել։ Մշակվել է հանրային ներդրումային նախնական ծրագիրը, որը կարելի է ներկայացնել կառավարության քննարկմանը։ Պատրաստ կլինենք հայտարարել կայարանի նախագծման մրցույթը»,– հավելել է նա։
Ավինյանն առաջարկել է «Աջափնյակ» և «Սուրմալու» կայարանների ներդրումային նախագծերը ներկայացնել կառավարությանը՝ ներդրումային կոմիտեի քննարկման համար։

Полный пакет проектно-сметной документации по станции метро «Ачапняк» передан на подпись мэру Еревана перед направлением на комплексную экспертизу. Об этом сообщил заместитель мэра Левон Ованнисян на рабочем совещании.
Он также отметил, что одновременно представлена на подписание государственная инвестиционная программа для окончательного утверждения правительством и официального старта переговоров о финансировании, сообщает «Pastinfo».
Тигран Авинян подчеркнул, что остаются нерешенные вопросы с оплатой, которые необходимо урегулировать в кратчайшие сроки.
«В целом работы приняты, но оплата еще не полностью произведена», — заявил он.
Что касается строительства новой станции метро рядом с рынком Сурмалу, Ованнисян сообщил, что условия тендера на технико-экономическое обоснование и концепцию окончательно согласованы на заседании профильной группы 17 февраля.
«Готовится тендерный пакет, его условия согласованы. Уже к концу этой недели можем объявить тендер. Разработана предварительная государственная инвестиционная программа, которую можно вынести на обсуждение правительства. Мы готовы объявить тендер на проектирование станции», — добавил он.
Авинян предложил представить инвестиционные проекты станций «Ачапняк» и «Сурмалу» на рассмотрение правительственного инвестиционного комитета.