«Կասկադ մշակութային հանգույց» ճարտարապետական նախագծի իրականացման համար 20 մլրդ 46 մլն դրամի ներդրում կարվի. կայացել է իրավունքի շնորհման բաց մրցույթը: Հաղթողը 4 ընկերություններից բաղկացած կոնսորցիում է, որի անունից հանդես է գալու «Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ն։
Նախագիծն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 5 տարում, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Ծրագիրը նախատեսում է «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի կառուցում՝ ապահովելով մշակութային կոթողի ամբողջական, ավարտուն տեսքը և համալիրի կապը Հաղթանակի 50-ամյակի հուշարձանի հետ: Աշխատանքներն իրականացվելու են ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Ժան-Միշել Վիլմոտի ներկայացրած էսքիզի և դրանից բխող նախագծի հիման վրա:
Կստեղծվեն մոտ 1000 հոգու համար նախատեսված համերգասրահ, ժամանակակից արվեստի նոր թանգարան, արվեստանոցներ, ժամանցի և հանգստի գոտիներ: Կառուցված բոլոր շինությունները, որոնք հագեցած են լինելու տեխնիկական անհրաժեշտ միջոցներով ու ենթակառուցվածքներով, ծրագրի ավարտին փոխանցվելու են համայնքին՝ որպես համայնքային սեփականություն:
«Կասկադ» համալիրի վերակառուցման աշխատանքներին զուգահեռ ներդրող ընկերությանը հնարավորություն է տրվելու «Կասկադի» աջակողմյան հատվածում կառուցել բազմագործառութային համալիր, որի նախագիծը կկազմի և ճարտարապետական լուծումները կտա Ժան-Միշել Վիլմոտը՝ համալիրի և «Կասկադի» գոյություն ունեցող ու վերակառուցվող հատվածների և առկա միջավայրի միջև ներդաշնակությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ ֆինանսական դժվարությունների պատճառով անավարտ մնացած Կասկադի վերին հատվածը «մնացել էր չկառուցված, դատարկ, աղբահավաքման կենտրոն», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ այս հատվածի զարգացման համար տարբեր ֆորմատներով քննարկվել են մի շարք նախագծեր։
«Մի բանում համոզվել եմ, որ Կասկադ համալիրի վերաբերյալ ճարտարապետական հանրույթի միջև չկա մեկ կարծիք, կոնսենսուսային լուծում և դա է եղել պատճառը, որ երկու միջազգային նախագծերը դրվել են հանրային քվեարկության»,- նշել է Ավինյանը՝ հավելելով, որ նախագծերից մեկը պատկանել է Դևիդ Հոթսենին, իսկ մյուսը՝ Ժան Միշել Վիլմոտին։
Քաղաքապետի փոխանցմամբ՝ քվեարկության արդյունքում հաղթող է ճանաչվել Ժան Միշել Վիլմոտի նախագիծը, որը ներկայացվել է մրցույթի։
Ավինյանը նաև նշել է, որ այս հատվածի կառուցման համար Երևանի քաղաքապետարանը ֆինանսական միջոցներ չի հատկացնելու, քանի որ շինարարությունը կիրականացվի քաղաքապետարանի համար, իսկ հետագայում տարածքները կտրամադրվեն կառուցապատման նպատակով։

The Cascade Cultural Hub architectural project will receive an investment of 20 billion 46 million drams. An open competition for granting rights has been held, with the winning consortium comprising four companies, represented by GTB Development LLC.
The project is slated for full completion within five years, according to the municipality.
The plan includes constructing the unfinished section of the "Cascade" complex, ensuring a complete and finished appearance, and connecting the complex to the 50th Anniversary of Victory monument. The work will be based on a sketch and subsequent project by renowned French architect Jean-Michel Wilmotte.
Facilities to be created include a concert hall for approximately 1,000 people, a new contemporary art museum, studios, and leisure and recreation areas. All constructed buildings, equipped with necessary technical means and infrastructure, will be transferred to the community as municipal property upon project completion.
In parallel with the reconstruction of the "Cascade" complex, the investing company is permitted to build a multifunctional complex on the right side of Cascade. Jean-Michel Wilmotte will design the project and provide architectural solutions, ensuring harmony between the complex and the existing and reconstructed parts of Cascade, as well as the surrounding environment.
Mayor Tigran Avinyan, addressing the issue, stated that due to financial difficulties, the upper section of Cascade remained unfinished, empty, and had become a waste collection center, reports Panorama.am .
According to him, various projects have been discussed in different formats for the development of this section.
"I've realized that within the architectural community, there's no consensus on the Cascade complex, which is why two international projects were put to a public vote," Avinyan noted, adding that one project belonged to David Hotson and the other to Jean-Michel Wilmotte.
The mayor stated that as a result of the vote, Jean-Michel Wilmotte's project was selected and presented for the competition.
Avinyan also mentioned that the municipality will not allocate funds for the construction of this section, as the construction will be carried out for the municipality, and later the areas will be provided for development purposes.