«Կասկադ մշակութային հանգույց» ճարտարապետական նախագծի իրականացման համար 20 մլրդ 46 մլն դրամի ներդրում կարվի. կայացել է իրավունքի շնորհման բաց մրցույթը: Հաղթողը 4 ընկերություններից բաղկացած կոնսորցիում է, որի անունից հանդես է գալու «Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ն։
Նախագիծն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 5 տարում, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Ծրագիրը նախատեսում է «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի կառուցում՝ ապահովելով մշակութային կոթողի ամբողջական, ավարտուն տեսքը և համալիրի կապը Հաղթանակի 50-ամյակի հուշարձանի հետ: Աշխատանքներն իրականացվելու են ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Ժան-Միշել Վիլմոտի ներկայացրած էսքիզի և դրանից բխող նախագծի հիման վրա:
Կստեղծվեն մոտ 1000 հոգու համար նախատեսված համերգասրահ, ժամանակակից արվեստի նոր թանգարան, արվեստանոցներ, ժամանցի և հանգստի գոտիներ: Կառուցված բոլոր շինությունները, որոնք հագեցած են լինելու տեխնիկական անհրաժեշտ միջոցներով ու ենթակառուցվածքներով, ծրագրի ավարտին փոխանցվելու են համայնքին՝ որպես համայնքային սեփականություն:
«Կասկադ» համալիրի վերակառուցման աշխատանքներին զուգահեռ ներդրող ընկերությանը հնարավորություն է տրվելու «Կասկադի» աջակողմյան հատվածում կառուցել բազմագործառութային համալիր, որի նախագիծը կկազմի և ճարտարապետական լուծումները կտա Ժան-Միշել Վիլմոտը՝ համալիրի և «Կասկադի» գոյություն ունեցող ու վերակառուցվող հատվածների և առկա միջավայրի միջև ներդաշնակությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ ֆինանսական դժվարությունների պատճառով անավարտ մնացած Կասկադի վերին հատվածը «մնացել էր չկառուցված, դատարկ, աղբահավաքման կենտրոն», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ այս հատվածի զարգացման համար տարբեր ֆորմատներով քննարկվել են մի շարք նախագծեր։
«Մի բանում համոզվել եմ, որ Կասկադ համալիրի վերաբերյալ ճարտարապետական հանրույթի միջև չկա մեկ կարծիք, կոնսենսուսային լուծում և դա է եղել պատճառը, որ երկու միջազգային նախագծերը դրվել են հանրային քվեարկության»,- նշել է Ավինյանը՝ հավելելով, որ նախագծերից մեկը պատկանել է Դևիդ Հոթսենին, իսկ մյուսը՝ Ժան Միշել Վիլմոտին։
Քաղաքապետի փոխանցմամբ՝ քվեարկության արդյունքում հաղթող է ճանաչվել Ժան Միշել Վիլմոտի նախագիծը, որը ներկայացվել է մրցույթի։
Ավինյանը նաև նշել է, որ այս հատվածի կառուցման համար Երևանի քաղաքապետարանը ֆինանսական միջոցներ չի հատկացնելու, քանի որ շինարարությունը կիրականացվի քաղաքապետարանի համար, իսկ հետագայում տարածքները կտրամադրվեն կառուցապատման նպատակով։

24 Февраль 2025 - 13:58 AMT
Для реализации архитектурного проекта «Kультурный центр Каскад» будет вложено 20 миллиардов 46 миллионов драмов. Состоялся открытый конкурс на предоставление прав, победителем которого стал консорциум из четырех компаний, представленный ООО «Джи Ти Би девелопмент».
Проект планируется полностью завершить в течение пяти лет, сообщает мэрия.
Программа предусматривает строительство незавершенной части комплекса «Каскад», обеспечивая его целостный и завершенный вид, а также соединение комплекса с памятником 50-летия Победы. Работы будут выполнены на основе эскиза и последующего проекта известного французского архитектора Жан-Мишеля Вильмотта.
Будут созданы концертный зал на около 1000 человек, новый музей современного искусства, мастерские, зоны отдыха и развлечений. Все построенные здания, оснащенные необходимыми техническими средствами и инфраструктурой, после завершения проекта будут переданы общине в качестве муниципальной собственности.
Параллельно с реконструкцией комплекса «Каскад» инвестору предоставляется возможность построить многофункциональный комплекс на правой стороне «Каскада». Жан-Мишель Вильмотт разработает проект и предоставит архитектурные решения, обеспечивая гармонию между комплексом и существующими и реконструируемыми частями «Каскада», а также окружающей средой.
Мэр Тигран Авинян, комментируя вопрос, заявил, что из-за финансовых трудностей верхняя часть Каскада оставалась незавершенной, пустой и превратилась в место сбора мусора, сообщает Panorama.am .
По его словам, для развития этой части обсуждались различные проекты в разных форматах.
«Я понял, что в архитектурном сообществе нет единого мнения по поводу комплекса Каскад, поэтому два международных проекта были вынесены на общественное голосование», — отметил Авинян, добавив, что один проект принадлежал Дэвиду Хотсону, а другой — Жан-Мишелю Вильмотту.
По словам мэра, в результате голосования был выбран проект Жан-Мишеля Вильмотта, который был представлен на конкурс.
Авинян также сообщил, что мэрия не будет выделять средства на строительство этой части, так как строительство будет осуществляться для мэрии, а позже территории будут предоставлены для целей застройки.