Եթե Հայաստանի կենտրոնական բանկն առաջիկայում խստացնի վարկավորման նկատմամբ վերահսկողությունը, ապա հնարավոր է, որ բանկերը որոշեն զսպել սպառողական վարկերի տրամադրումը։ Այդ մասին ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը՝ անդրադառնալով ԿԲ-ի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փետրվարի 13-ին Կենտրոնական բանկը հրապարակել էր «ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից ՀՀ բանկերի նկատմամբ 2025-2027 թվականներին իրականացվող պրուդենցիալ վերահսկողության առաջնահերթություններ» փաստաթուղթը։ Դրանում նշվում է, որ առաջիկա տարիներին ԿԲ-ն նախատեսում է ուժեղացնել հիփոթեքային և սպառողական վարկավորման շուկայի ռիսկերի գնահատումը՝ պարզելու, թե արդյոք բանկերը չեն ցուցաբերում ավելորդ ռիսկային վարք՝ շահույթի ձգտման շրջանակում։
Բանկերի միության նախագահը ենթադրում է, որ այս քայլը պայմանավորված է վարկային պորտֆելի կենտրոնացվածությամբ, քանի որ 2024 թվականին տրամադրված վարկերի 45%-ը կազմել են հենց հիփոթեքային և սպառողական վարկերը։
«Եթե ընդունենք, որ հիփոթեքային վարկավորման աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել եկամտահարկի վերադարձի ծրագրի սահմանափակումներով, ապա կարելի է ենթադրել, որ 2025-ին հիփոթեքային վարկերի ծավալների աճ չի լինի։ Ինչ վերաբերում է սպառողական վարկերին, դա ԿԲ-ին ավելի տեսանելի է։ Կարծում եմ, բանկերը հարգանքով կմոտենան այդ որոշմանը և ռիսկերի զսպման համատեքստում հնարավոր է սահմանափակեն սպառողական վարկերի տրամադրումը»,- նշել է Ազատյանը։
Այնուամենայնիվ, նրա համոզմամբ, հայաստանյան բանկերն այսօր ունեն բավարար կապիտալ և իրացվելիություն, ինչը թույլ է տալիս հաշվի առնել սեփական ռիսկերը և շարունակել վարկավորումը։ Սակայն ԿԲ-ն, մակրոտնտեսական իրավիճակը գնահատելով, կարող է անհրաժեշտ համարել որոշակի սահմանափակումների կիրարկումը։
Ազատյանը նաև անդրադարձել է 2025 թվականից շինարարության ծավալների հնարավոր կրճատման ազդեցությանը բանկային համակարգի վրա։ Նրա կարծիքով, բանկերը վերլուծել են հնարավոր զարգացումները և պատրաստ են դիմակայել սթրեսային իրավիճակներին։
«Բանկերը կարող են շարունակել ֆինանսավորել նաև այլ շինարարական նախագծեր, օրինակ՝ ճանապարհաշինություն, ջրամբարաշինություն և պետական ծրագրեր՝ չսահմանափակվելով միայն բնակարանային շինարարությամբ։ Վստահ եմ, որ բանկերի սթրես-սցենարներում այս գործոններն արդեն ներառված են, և 2025 թվականին որոշ ճշգրտումներ կլինեն»,- ասել է Ազատյանը։
Վերջին 10 տարիների ընթացքում (2014-2024թթ.) Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման պորտֆելը աճել է 7 անգամ, հասնելով 1 տրլն 423 մլրդ դրամի (մոտ 3.576 մլրդ դոլար)։ Այդ աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել 2015 թվականից գործող եկամտահարկի վերադարձի ծրագրով, որը նախատեսված էր առաջնային շուկայից հիփոթեքային վարկով բնակարան գնողների համար։ Սակայն 2022 թվականից կառավարությունը սկսել է աստիճանաբար դադարեցնել այս ծրագիրը։

Если Центральный банк Армении (ЦБА) в ближайшее время усилит контроль над кредитованием, банки могут принять решение ограничить выдачу потребительских кредитов, заявил на пресс-конференции президент Союза банков Армении Даниэль Азатян, сообщает Sputnik Армения.
13 февраля ЦБА опубликовал документ «Приоритеты пруденциального надзора за банками Армении на 2025-2027 годы», в котором говорится о намерении регулятора усилить оценку рисков на рынке ипотечного и потребительского кредитования. Цель – выяснить, не ведут ли банки чрезмерно рискованную кредитную политику в погоне за прибылью.
Азатян считает, что эта мера связана с концентрацией кредитного портфеля, поскольку 45% выданных в 2024 году кредитов составили ипотечные и потребительские займы.
«Если принять во внимание, что рост ипотечного кредитования в основном был обусловлен ограничениями программы возврата подоходного налога, то можно предположить, что в 2025 году объем ипотечных кредитов не увеличится. Что касается потребительских кредитов, то здесь ситуация более прозрачна для ЦБА. Думаю, банки с уважением отнесутся к этому решению и в рамках сдерживания рисков могут ограничить выдачу потребительских займов», — отметил Азатян.
Тем не менее, он подчеркнул, что армянские банки сегодня располагают достаточным капиталом и ликвидностью, что позволяет им самостоятельно управлять рисками и продолжать кредитование. Однако ЦБА, оценивая макроэкономическую ситуацию, может посчитать необходимым введение определенных ограничений.
Азатян также затронул возможное сокращение объемов строительства в 2025 году и его влияние на банковскую систему. По его мнению, банки уже проанализировали возможные сценарии и готовы к стрессовым ситуациям.
«Банки могут продолжить финансирование других строительных проектов, например, дорожного строительства, возведения водохранилищ и государственных программ, а не ограничиваться только жилой застройкой. Уверен, что эти факторы уже учтены в стресс-сценариях банков, и в 2025 году нас ждут определенные корректировки», — сказал Азатян.
За последние 10 лет (2014-2024 гг.) портфель ипотечного кредитования в Армении увеличился в 7 раз, достигнув 1,423 трлн драмов (около 3,576 млрд долларов). Этот рост был обусловлен программой возврата подоходного налога, действующей с 2015 года для покупателей жилья на первичном рынке. Однако с 2022 года правительство начало постепенно сворачивать эту программу.