Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների ծավալը 2023-ի համեմատ կրճատվել է, ինչի վերաբերյալ տվյալներ է ներկայացրել ATI_SU բեռնափոխադրումների բորսան։
Ըստ ներկայացված ցուցանիշների՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող բեռների ծավալը նվազել է 29%-ով, մինչդեռ ներմուծման ցուցանիշները կրճատվել են 8%-ով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Չնայած այդ փոփոխություններին, Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերները շարունակում են մնալ Ռուսաստանն ու Բելառուսը։ Միևնույն ժամանակ, ակտիվորեն զարգանում են եվրոպական շուկաները, այդ թվում՝ Ֆրանսիան և Նիդեռլանդները, ինչպես նաև ասիական ուղղությունները, մասնավորապես՝ դեպի Ղազախստան։
Բեռնափոխադրումների կազմակերպման վրա զգալի ազդեցություն են թողնում եղանակային պայմանները, քանի որ առևտրի հիմնական մասը իրականացվում է Ռազմավիրական ճանապարհով։

26 Февраль 2025 - 11:07 AMT
Объем автомобильных грузоперевозок между Арменией и Россией снизился по сравнению с 2023 годом, согласно данным биржи грузоперевозок ATI_SU.
Согласно представленным показателям, объем экспортируемых из Армении в Россию товаров сократился на 29%, а импортные поставки уменьшились на 8%, сообщает Sputnik Армения.
Несмотря на эти изменения, Россия и Беларусь остаются основными торговыми партнерами Армении. В то же время расширяются европейские рынки, включая Францию и Нидерланды, а также азиатские направления, в частности торговля с Казахстаном.
На организацию грузоперевозок значительное влияние оказывают погодные условия, поскольку основная часть торговли осуществляется через Военно-Грузинскую дорогу.