Երգիչ Էրիկ Կարապետյանի «Ոչ ավել, ոչ պակաս» երգը Ռուսաստանի պետական հեռուստաալիքի եթերում ներկայացվել է որպես ադրբեջանական։ Այդ մասին Կարապետյանը գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հայտնել է, որ արդեն նախաձեռնել է դատական գործընթաց։
««Ոչ ավել, ոչ պակաս» երգը տարիներ շարունակ անօրինական կերպով ձևափոխել, աղավաղել ու կատարել են աշխարհի տարբեր լեզուներով ու երկրներում, առանց որևէ թույլտվության։
Ես լռել եմ: Բայց համբերությանս բաժակը լցվեց, երբ օրեր առաջ ռուսական Ռոսիա 1 պետական ալիքով «Անդրեյ Մալախովի կիրակնօրյա շոու»-ի եթերում արդեն երկրորդ անգամ, առանց որևէ թույլտվության, իմ երգը հնչեց աղավաղված տարբերակով՝ այս անգամ ադրբեջանցիների կատարմամբ: Ու ցավալին ու ամոթալին այն է, որ այն ներկայացվեց որպես ադրբեջանական երգ:
Երգը գրել եմ 2018 թվականին՝ Երևանում: Երաժշտության հեղինակը ես եմ, խոսքերի հեղինակը՝ Գրիգոր Կյոկչյանը:
Հարցին տվել եմ իրավական ընթացք և օրենքի սահմաններում պայքարելու եմ մինչև վերջ իմ հեղինակային իրավունքների համար:
Նշեմ, որ ստեղծագործությունն առանց հեղինակի թույլտվության օգտագործելը, փոփոխելը հեղինակային իրավունքի խախտում է և ստեղծագործության աղավաղում։
Ցավ եմ ապրում, որ մեր հայրենակիցների ստվար զանգված լսում է հենց այդ տարբերակները: Բայց նաև ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր այն հայրենակիցներին, ովքեր տեսնելով այս ամենը՝ արձագանքում են և իրենց աջակցությունն են հայտնում ինձ»,-գրել է Կարապետյանը։

26 Февраль 2025 - 11:26 AMT
Армянский певец Эрик Карапетян объявил о судебном разбирательстве после того, как его песня «Не больше, не меньше» прозвучала в эфире российского государственного телеканала Россия 1 как азербайджанская композиция.
Карапетян сообщил об этом на своей странице в Facebook, заявив, что уже инициировал судебный процесс.
«Много лет мою песню незаконно изменяли, искажали и исполняли на разных языках и в разных странах без моего разрешения. Я молчал. Но мое терпение лопнуло, когда несколько дней назад на государственном телеканале Россия 1 в программе «Воскресное шоу Андрея Малахова» во второй раз прозвучала моя песня в искаженном варианте, причем в исполнении азербайджанских артистов. Самое печальное и постыдное, что ее представили как азербайджанскую», — написал он.
Певец подчеркнул, что он является автором музыки, написанной в 2018 году в Ереване, а слова принадлежат Грикору Кекчяну.
Карапетян намерен бороться за свои авторские права в судебном порядке. Он напомнил, что использование, изменение или искажение произведения без согласия автора является нарушением закона об авторском праве.
«Мне больно осознавать, что многие наши соотечественники слушают эти версии. Но я благодарен тем, кто увидел эту несправедливость и поддерживает меня», — заключил он.