Մայիսի 25-ին Մոսկվայի երաժշտության միջազգային տան Սվետլանյան դահլիճում տեղի կունենա «Մոսկվան դիմավորում է ընկերներին» 6-րդ միջազգային փառատոնի հանդիսավոր բացումը: Փառատոնին մասնակցում են Վլադիմիր Սպիվակով Միջազգային բարեգործական հիմնադրամի երիտասարդ կրթաթոշակառուներ Աննա Ադալյանը (վոկալ), Նարեկ Ղազարյանը (քանոն), Վրեժ Չխրիկյանը (ժողովրդական վոկալ) եւ Հարություն Խաչատրյանը (դուդուկ):
Փառատոնի բացման ժամանակ ելույթ կունենան տարբեր երաժիշտներ, վոկալիստներ եւ պարողներ, ինչպես նաեւ մանկական ստեղծագործական խմբեր. հարվածային գործիքների համույթ, «Գրացիա», «Բրավո», «Բայտերեկ», «Ուրախություն», «Փոքրիկ ջիգիթ», «Երջանիկ մանկություն» խորեոգրաֆիկ համույթները, Իգոր Մոիսեեւի անվան դպրոց-ստուդիան, «Ուզբեկստանի ռիթմեր» համույթը: Երեկոյի գլխավոր համարն է դառնալու «Մոսկվայի վիրտուոզներ» Պետական կամերային նվագախմբի ելույթը Վլադիմիր Սպիվակովի գլխավորությոմբ եւ Հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ, պատանի մենակատարների մասնակցությամբ: Նրանց կատարմամբ կհնչեն Մոցարտի, Չայկովսկու, Բիզեի, Հայդենի, Մոնտիի, Վենյավսկու, Դենցի, Ավետիսյանի եւ Համբարձումյանի ստեղծագործությունները:
«Մոսկվան դիմավորում է ընկերներին» փառատոնը տեղի է ունենալու մայիսի 25-ից հունիսի 2-ը «Խաղաղություն մտնողին» նշանաբանով: Նրա ծրագիրը ներառում է համերգներ, մրցույթներ, ցուցահանդեսներ եւ մաստեր-կլասեր: Մոսկվայի լավագույն բեմերում փառատոնը միավորում է 12 երկրների երիտասարդ տաղանդներին. Ֆրանսիա, Գերմանիա, Սլովակիա, Ճապոնիա, Կոլումբիա, Ուկրաինա, Բելոռուս, Ղազխստան, Ուզբեկստան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան:

25 мая в Светлановском зале Московского международного дома музыки состоится торжественное открытие VI Международного фестиваля «Москва встречает друзей». В фестивале примут участие молодые степендианты Международного благотворительного фонда Владимира Спивакова: Анна Адалян (вокал), Мане Галоян (вокал), Нарек Казарян (канон), Вреж Чхрикян (народный вокал) и Хачатрян Арутюн (дудук).
На открытии фестиваля выступят различные музыканты, вокалисты и танцоры, а также детские творческие коллективы: ансамбль ударных инструментов, хореографические ансамбли «Грация», «Браво», «Байтерек», «Радость», «Маленький джигит», «Счастливое детство», Школа-студия им. Игоря Моисеева, ансамбль «Ритмы Узбекистана». Главным номером вечера станет совместное выступление Государственного камерного оркестра «Виртуозы Москвы» под руководством Владимира Спивакова с участием юных солистов, стипендиатов программ Фонда. В их исполнении прозвучат произведения Моцарта, Чайковского, Бизе, Гайдна, Монти, Венявского, Денца, Аветисяна, и Амбарцумяна.
Фестиваль «Москва встречает друзей» пройдет с 25 мая по 2 июня под девизом «Мир входящему». Его программа включает концерты, конкурсы, выставки и мастер-классы. На лучших площадках Москвы фестиваль объединит юные таланты из 12 стран – Франции, Германии, Словакии, Японии, Колумбии, Украины, Белоруссии, Казахстана, Узбекистана, Армении, Грузии, России.