Մայիսի 24-ին Մոսկովյան պետական կոնսերվատորիայի Մեծ Դահլիճում հռչակավոր ջութակահար, դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովին եւ հանրահայտ դաշնակահար Եվգենի Կիսինին ռուս-հայկական մշակութային եւ հումանիտար կապերի զարգացման համար շնորհվել են Վալերի Բրյուսովի մեդալներ:
Պարգեւները հանձնվել են «Մոսկվայի վիրտուոզներ» Պետական կամերային նվագախմբի 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգի ավարտից անմիջապես հետո, մոսկովյան լայն հասարակության եւ Սպիտակ քաղաքի ներկայացուցիչների ներկայությամբ:
Հայաստանում 1988թ. երկրաշարժի մասին լուրը Եվգենի Կիսինին եւ Վլադիմիր Սպիվակովին հասավ, երբ նրանք Իտալիայում էին, որտեղ այն ժամանակ գտնվում էին համերգներով: Այդ ժամանակվանից ի վեր նրանք բազմաթիվ բարեգործական համերգներ են տվել, որոնցից ստացված շահույթն ուղղում են «Հայաստանի մանուկներ» Հիմնադրամ եւ Սպիտակի որբերին: Համերգներից ստացված միջոցների մի մասը հատկացվել էր Սեյսմական պաշտպանության ազգային ծառայությանը եւ ծախսվել Գյումրիում գիմնազիայի կառուցման համար, ինչպես նաեւ համակարգիչների ձեռքբերմանը: Եվգենի Կիսինը Սպիտակի պատվավոր քաղաքացի է, Վլադիմիր Սպիվակովը պարգեւատրված է «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի» շքանշանով:

25 Май 2009 - 12:56 AMT
В 24 мая в Большом зале Московской государственной консерватории прославленному скрипачу, дирижеру Владимиру Спивакову и всемирно известному пианисту Евгению Кисину вручены медали Валерия Брюсова за большой вклад в развитие российско-армянских культурных и гуманитарных связей.
Награды были вручены сразу после завершения юбилейного концерта, посвященного 30-летию Государственного камерного оркестра «Виртуозы Москвы», в присутствии широкой московской общественности и представителей города Спитака.
Известие о землетрясении в Армении 1988 года застало Евгения Кисина и Владимира Спивакова в Италии, где они тогда находились с концертами. С тех пор они дали множество благотворительных концертов, выручку от которых направляют в Фонд «Дети Армении» и детям-сиротам Спитака. Часть вырученных от концертов средств была предоставлена Национальной службе сейсмической защиты и затрачена на строительство гимназии в Гюмри, а также приобретение компьютеров. Евгений Кисин является почетным гражданином города Спитака, Владимир Спиваков награжден орденом «Святого Месропа Маштоца».