Մաշադու դե Ասսիզի պատմվածքների ժողովածուի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ այսօր Հայաստանի Ազգային գրադարանում ի պատիվ Հայաստանում Բրազիլիայի առաջին դեսպան Ռենատե Ստիլլեի հրաժեշտի: Ժողովածուն բաղկացած է բրազիլական գրականության դասականի եւ պատմվածքի ժանրի ճանաչված վարպետի 12 պատմվածքներից: Այս տարի աշխարհը տոնում է նրա հարյուրամյակը, նրա գործերը հրապարակվել են պորտուգալերեն եւ ռուսերեն լեզուներով Ռուսաստանում:
Մաշադու դե Ասսիզը (1839-1908) բրազիլացի գրող է, սոցիալ-հոգեբանական վեպերի, պատմվածքների եւ բանաստեղծությունների հեղինակ: Ծնվել է ներկարարի ընտանիքում, նախնական կրթություն չի ստացել, 1986թ. դարձել է Բրազիլական Գիտությունների Ակադեմիայի առաջին նախագահը: Մաշադու դե Ասսիզը կրել է անգլիական եւ ռուսական ռեալիզմի ազդեցությունը եւ դարձել բրազիլական գրականության քննադատական ռեալիզմի հիմնադիրը:
Ռենատե Ստիլլեի գլխավորությամբ Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպանատան աշխատանքի առաջին երեք տարիների ընթացքում ԵՊՀ-ում եւ Բրյուսովի անվ. ԵՊԼԻ-ում բացվել են պորտուգալերենի ուսումնասիրման ֆակուլտետներ, բրազիլական մշակութային կենտրոն, ինչպես նաեւ հրապարակվել են դպրոցականների համար նախատեսված հայերեն լեզվով Բրազիլիայի մասին մեծ քանակությամբ բրոշյուրներ:

Презентация сборника рассказов Машаду де Ассиза прошла сегодня в Национальной библиотеке Армении в честь прощания с Арменией первого посола Бразилии в Армении Ренатэ Стиллэ. Сборник состоит 12 рассказов классика бразильской литературы и признанного мастера рассказа, чье столетие мир празднует в нынешнем году, и опубликован на португальском и русском языках в России.
Машаду де Ассиз (1839-1908) – бразильский писатель, создатель социально-психологических романов, рассказов и стихов. Сын маляра, не получивший образования, в 1896 году стал первым президентом основанной Бразильской Академии Наук. Машаду де Ассиз находился под влиянием английского и русского реализма и стал основателем критического реализма в бразильской литературе.
За первые три года работы посольства Бразилии в Армении во главе Ренатэ Стиллэ в ЕГУ и ЕГЛУ им. Брюсова были открыты факультеты изучения португальского языка, бразильский культурный центр, а так же опубликовано большое количество брошюр о Бразилии на армянском языке, предназначенные для школьников.