Այսօր Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի է ունեցել մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողություն` հաստատված Ռուսաստանի Հայերի միության (ՌՀՍ) եւ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի (ՀՀԿ) կողմից: Հայկական մշակույթի մեջ ունենցած անգնահատելի ավանդի եւ 80-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը եւ Հայաստանի Պետական երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանը պարգեւատրվել են ադամանդներով զարդարված Ոսկե խաչերով:
ՌՀՄ եւ ՀՀԿ ամենամյա մրցանակը հանձնվում է մշակույթի եւ գիտության գործիչների գործունեությունը խրախուսելու համար: Այս տարի ՀՀ ԳԱԱ հետ միասին 5 մրցանակներ են հանձնվել գիտության տարբեր ոլորտներում աշխատող գինականների 2008-ին ձեռք բերած նվաճումների համար:
Հայաստանի կոմպոզիտորների, գրողների, լրագրողների եւ նկարիչների Ստեղծագործական միությունների աջակցությամբ, ՌՀՄ եւ ՀՀԿ որոշմամբ 8 կոմպոզիտորներ պարգեւատրվել են 2008-ի ընթացքում դասական ժանրում բազմազան երաժշտական կոմպոզիցիաներ ստեղծելու համար: Մրցանակներ են հանձնվել նաեւ 4 գրողների, 5 լրագրողների եւ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների: Անաչառության, օպերատիվության եւ օբյեկտիվության համար պարգեւատրվել է PanARMENIAN.Net լրատվական գործակալությունը:
«Բարեգործությունը պետք է կապված լինի ոչ միայն մեծ գումարների հետ, միայն ուշադրությունն արդեն իսկ բարեգործություն է , չէ որ ուշադրությունը կամ ամենափոքր օգնությունը բարերարի համար մեծ շահույթ կարող է դառնալ»,- այս խոսքերով իր շնորհավորական ելույթում ԳԱԱ տնօրեն Ռադիկ Մարտիրոսյանը դիմել է ներկաներին: Նա նաեւ դիմել է դահլիճում ներկա երկրի ղեկավարներին` կոչ անելով ավելի բարնպաստ պայմաններ ստեղծել բարեգործության համար:

25 Май 2009 - 16:58 AMT
Сегодня в концертном зале им. Арама Хачатуряна прошла церемония вручения премий, учрежденных Союзом армян России (САР) и Всемирным армянским конгрессом (ВАК). За неоценимый вклад в армянскую культуру и к 80-летнему юбилею всемирно известный дудукист Дживан Гаспарян и руководитель Государственной капеллы Армении Оганес Чекиджян были награждены Золотым крестом с бриллиантами.
Ежегодная премия САР и ВАК учреждена с целью поощрения творчества деятелей науки и культуры. В нынешнем году вместе с НАН РА было вручено 5 премий ученым, работающим в различных отраслях науки за достижения совершенные в 2008 году.
При содействии творческих Союзов композиторов, писателей, журналистов и художников Армении решением САР и ВАК 8 композиторов были награждены премиями за создание различных музыкальных композиций в классическом жанре в течение 2008 года. Призы также были вручены 4 писателям, 5 журналистам и представителям СМИ. За беспристрастность, оперативность и объективность было награждено информационное агентство PanARMENIAN.Net.
«Благотворительность должна быть связана не только с большими суммами, одно только внимание уже представляет собой благотворительность, ведь внимание или самая малая помощь может обернуться для мецената большой прибылью», – с этими словами в своем поздравительном выступлении директор РАН Радик Мартиросян обратился к присутствующим. Он так же обратился к присутствующим в зале руководителям страны с призывом о создании более благоприятных условий для благотворительности.