Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, անդրադառնալով Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի գործարկմանը, ասել է, որ դա լավ է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ սոցիալական առումով, իսկ շրջակա միջավայրի ու բնապահպանական առումով վերահսկելի է:
Նա ընդունել է, որ բնապահպանական խնդիրներ են բարձրացվել՝ հավելելով, որ այդ խնդիրներին տրվել են համապատասխան պատասխաններ։
«Այդ պատասխանները համարվել են վստահելի: Համայնքների համար ձևավորվել են լրացուցիչ մեխանիզմներ, այդ թվում ֆինանսական, ուստի, կարծում ենք, որ ծրագրի գործարկումը լավ է և տնտեսական, և սոցիալական առումով: Շրջակա միջավայրի և բնապահպանական առումով վերահսկելի է և ստանդարտների շրջանակում է լինելու»,– ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Ամուլսարի շահագործման հարցում կառավարությունը երկար և մանրակրկիտ գործընթաց է անցել, դիտարկվել են բոլոր ռիսկերը։
Նա հավելելով, որ Աուլսարի նախագիծն իրականում շատ լավ նախագիծ է։
Նա նաև ասել է, որ որ ՀՀ քաղաքացիներն Ամուլսարի նախագծում բաժնեմաս ունեն՝ ի դեմս կառավարության։
Կառավարությունը 150 մլն դոլարի բյուջետային երաշխիք է տրամադրել «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը՝ Հայաստանի բանկերից վարկ ներգրավելու նպատակով, որը կօգտագործվի Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման համար։

6 Март 2025 - 08:02 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил в парламенте во время правительственного часа, что разработка месторождения Амулсар выгодна как в экономическом, так и в социальном плане, а ее воздействие на окружающую среду контролируемо и управляемо.
Он признал, что экологические вопросы поднимались, но отметил, что на них даны соответствующие ответы.
«Эти ответы были признаны надежными. Для местных общин созданы дополнительные механизмы, в том числе финансовые. Поэтому мы считаем, что запуск проекта выгоден как с экономической, так и с социальной точки зрения. С экологической стороны он контролируем и будет соответствовать стандартам», – сказал Пашинян.
Он добавил, что правительство прошло долгий и тщательный процесс оценки всех рисков перед принятием решения по Амулсару.
Кроме того, он отметил, что проект Амулсар на самом деле является очень качественным.
Также Пашинян подчеркнул, что граждане Армении имеют долю в проекте через государство.
Правительство предоставило бюджетную гарантию в 150 миллионов долларов компании «Lydian Armenia» для привлечения кредитов в армянских банках, которые будут использованы для разработки месторождения Амулсар.