Երեւանի «Ագուլիս» տիկնիկային թատրոնում երկու ներկայացում է բեմականացվել ըստ Հովհաննես Թումանյանի «Ոսկու կարասը» եւ «Կիկոսի մահը» հեքիաթների, գերմանական Theodor-Heuss- Kolleg կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ:
12 երեխաներ, որոնցից 6-ը Մարի Իզմիրլյան մանկատան սաներ են, ներկայացրել են տիկնիկային ներկայացումներ: Տիկնիկները երեխաները պատրաստել են սեփական ձեռքերով կազմակերպիչների օգնությամբ:
Այս նախագծի կազմակերպիչներն են Theodor-Heuss- Kolleg-ին կից սեմինարի նախկին մասնակիցներ Տաթեւիկ Սահրադյանն ու Վարսենիկ Մինասյանը: «Նախագծի նպատակն է մանկատան սաների ինտեգրումը հասարակությանը: Շփումը խառը խմբում թույլ կտա երեխաներին իրենց հասարակության լիիրավ անդամ զգալ: Նախագիծը հաջողվել է: Օրեցօր զգալի էր երեխաների մտածողության եւ ֆանտազիայի զարգացումը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել նախագծի կազմակերպիչ Տաթեւիկ Սահրադյանը:
«Ագուլիս» տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Մանարյանն իր հերթին ասել է.«Մեզ մոտ քիչ չեն նախաձեռնող եւ տաղանդավոր մարդիկ: Ուրախալի է այն, որ իրենք ճիշտ մտածողություն ունեն, աչքի են ընկնում մարդասիրությամբ: Այս նախագիծը հենց դրա ապացույցն է»:

В Ереване состоялись два спектакля в кукольном театре “Агулис” по сказкам Oванеса Туманяна “Кувшин золота” и “Смерть Кикоса” при финансовой поддержке немецкой организации Theodor-Heuss- Kolleg.
12 детей, из которых 6 являются воспитанниками детдома имени Мари Измирлян, представили кукольные спектакли. Куклы они сделали своими руками c помощью организаторов.
Организаторами этого проекта являются бывшие участники семинара при Theodor-Heuss- Kolleg Татевик Саградян и Варсеник Минасян. “Целью проекта является интеграция воспитанников детдомов в общество. Общение в смешанной группе поможет детей почувствовать себя полноправными членами общества.Проект удался. День за днем было заметно развитие креативности и фантазии детей”,- сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net организатор проекта Татевик Саградян.
Художественный руководитель кукольного театра “Агулис” Ерванд Манарян в свою очередь сказал:”У нас инициативных и талантливых молодых людей не мало. Радует и то, что они правильно мыслят, отличаются гуманностью. Доказательством этого является данный проект”.