Տնտեսվարողները հերթական անգամ հավաքվել են կառավարության շենքի առջև՝ արտահայտելու իրենց դժգոհությունը շրջանառության հարկը 5 տոկոսից 10 տոկոս դարձնելու որոշման դեմ։
«Պարոն Պապոյանը (ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյան,–խմբ.) մեզ խոստում տվեց, որ շուտ-շուտ հանդիպումներ կկազմակերպի, առաջարկներ կանեն, բայց դեռ դրական ոչ մի քայլ չենք տեսել, դրա համար նորից հավաքվել ենք ակցիայի։ Ասել էր՝ կքննարկենք, կլսենք ձեր առաջարկները, առաջ կքաշենք։ Բացի շրջանառության հարկը, գույքագրումն է խնդիրը, որը տեռոր է լինելու, մանր ու միջին բիզնեսի վրա հարձակում է լինելու»,–լրագրողներին ասել է ակցիայի մասնակից տիկին Կարինեն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Անդրադառնալով իշխանությունների գործողություններին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե իրեն ժողովուրդն է ընտրել, և եթե անհրաժեշտ լինի, ժողովուրդն էլ կհեռացնի՝ ակցիայի մասնակիցը նշել է, որ ներկայումս նրա ընտրողների ընդամենը 10 տոկոսն է դեռ հավատում նրան։
«2018-ին կարող է ժողովրդի 10%-ը չուզենար Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ հիմա շատ-շատ 10% ուզենա՝ չգիտեմ ինչ շահի դիմաց: Ես մտածում եմ՝ պարոն Փաշինյանը հայ ազգին կարելի է ասել` երևի ատո՞ւմ է: Բոլոր կողմերից է այդ նեղությունը տալիս, ոչ թե մենակ տնտեսվարողներին: Հայաթափություն է լինելու, դատարկվելու է Հայաստանը: Մի քիչ մարդիկ սկսեցին աշխատել, նորից ուզում է նեղի, որ դուրս գան: Այս երկրում հնարավոր չի իրենց տեռորով աշխատել: Մենք պահանջում ենք հանդիպում միայն Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որովհետև ոչ մեկը ոչ մի արձագանք չի տալիս»,–ասել է կինը։
Խոսելով առկա խնդիրների մասին՝ կինը նշել է, որ տնտեսվարողների մի մասը դեռևս 10 տարի առաջ ներմուծած ապրանք ունի, որը մաքսազերծվել է, ԱԱՀ-ն վճարվել է, սակայն չի իրացվել։
«Պետությունը միևնույն է` մեզ ԱԱՀ-ն հետ չի տալիս։ Այդ 10,000 արժողությամբ ապրանքը կարող է 1000 դրամով վաճառվի։ Եթե հիմա այսօր ինքը գույքագրի 5000-ով, հետո 1000-ով վաճառի, դա խնդիր է լինելու։ Ապրանքը փչանալ կա, բռակ կա, դրանք լրիվ խնդիրներ են: Բացի այդ, եթե սկսենք գույքագրել, դա պահանջելու է բարձր գներով հաշվապահություն, նաև աշխատատեղ, որը գործատուն չի կարող այդքան վճարել, այդ եկամուտները չունի»,–ասել է կինը։
Մինչ օրս առևտրականները մի քանի անգամ բողոքի ակցիաներ են իրականացրել՝ հունվարի 23-ին և փետրվարի 5-ին։ Չնայած կառավարությունում հանդիպումներ են եղել, սակայն տնտեսվարողները դժգոհ են դրանց արդյունքներից։

Предприниматели вновь собрались перед зданием правительства, выражая недовольство решением повысить налог с оборота с 5% до 10%.
«Господин Папоян (министр экономики Армении Геворг Папоян) обещал нам частые встречи и обсуждения, но мы не видим никаких положительных шагов. Поэтому мы снова вышли на акцию. Он говорил, что выслушает наши предложения, что их рассмотрят. Но ничего не изменилось. Кроме налога с оборота, проблемой является и инвентаризация – это будет настоящим террором для малого и среднего бизнеса», – заявила участница акции Карине, сообщает Sputnik Армения.
Комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что его избрал народ и, если потребуется, народ его и сместит, другая участница акции отметила, что на данный момент ему доверяет не более 10% его прежних избирателей.
«В 2018 году, может быть, 10% населения не хотели Пашиняна. А теперь, в лучшем случае, 10% его поддерживают – и то, не знаю, ради каких выгод. Мне кажется, что Пашинян, возможно, просто ненавидит армянский народ. Он оказывает давление со всех сторон, а не только на предпринимателей. Это приведет к оттоку населения, Армения опустеет. Люди начали работать, но он снова хочет их загнать в угол. В таких условиях вести бизнес невозможно. Мы требуем встречи только с Пашиняном, потому что никто больше не реагирует», – заявила она.
Говоря о существующих проблемах, она отметила, что у многих предпринимателей до сих пор остались нераспроданные товары, завезенные десять лет назад, прошедшие таможенную очистку и с уплаченным НДС.
«Государство все равно не вернет нам НДС. Товар, который раньше стоил 10 000 драмов, теперь может продаваться за 1 000. Если при инвентаризации его оценят в 5 000, а потом он будет продан за 1 000, это создаст проблемы. Товары могут портиться, быть бракованными – это серьезные вопросы. Кроме того, инвентаризация потребует дорогого бухгалтерского учета и дополнительных работников, а у работодателей просто нет таких доходов», – добавила она.
Предприниматели уже несколько раз проводили акции протеста – 23 января и 5 февраля. Несмотря на встречи в правительстве, они остаются недовольны их результатами.