Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը համագործակցում է իտալացի վերականգնող մասնագետների հետ՝ Գառնիի հնագույն բաղնիքը վերականգնելու նպատակով։ Նախարարության նախաձեռնությամբ պետական ֆինանսավորմամբ պատվիրվել է վերականգնման նախագիծ։
2019 թվականին իտալացի վերականգնող ճարտարապետ Լուչիո Սպեկայի կողմից մշակվել և նախարարություն է ներկայացվել «Գառնիի բաղնիքի արժևորման և վերականգնման նախագիծ»։ Այդ նախագծով նախատեսվում է խճանկարի ամրացում և վերականգնում, ինչպես նաև ծածկի փոխարինում՝ ժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով։
Հաշվի առնելով Գառնիի տաճարի և բաղնիքի պատմական կարևորությունը, ինչպես նաև նախագծի հեղինակի առաջարկած մեթոդաբանությունը, նախարարությունը բանակցություններ է վարել իտալական կողմի հետ։ 2024 թվականին, Իտալիայի դեսպանության աջակցությամբ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խճանկարի վերականգնման աշխատանքներն իրականացնելու՝ «L’Opificio delle Pietre Dure» ինստիտուտի կողմից։ Այս կառույցը Իտալիայի մշակույթի նախարարության մասնագիտացված հաստատությունն է, որը զբաղվում է մոնումենտալ արվեստի հետազոտմամբ և վերականգնմամբ։
2024 թվականին նշված ինստիտուտի մասնագետները Գառնիում իրականացրել են չափագրական ուսումնասիրություններ։ 2025 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին նախատեսվում է նրանց նոր այց՝ հետագա ուսումնասիրությունների և փորձանմուշների վերցման նպատակով։ Խճանկարի վերականգնման և ծածկի փոխարինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2025 թվականին։

The Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia is collaborating with Italian restoration experts to restore Garni’s ancient bathhouse. The ministry has commissioned a restoration project with state funding.
In 2019, Italian restoration architect Lucio Speca developed and submitted a Garni Bathhouse Conservation and Restoration Project to the ministry. This project envisions the reinforcement and restoration of the bathhouse’s mosaic, along with the replacement of its roof using modern architectural solutions.
Given the historical significance of Garni’s temple and bathhouse, as well as the methodology proposed by the project’s author, the ministry engaged in negotiations with the Italian side. In 2024, with the support of the Italian Embassy, an agreement was reached for the restoration of the mosaic by the L’Opificio delle Pietre Dure Institute, a specialized institution under the Italian Ministry of Culture dedicated to monumental art research and restoration.
In 2024, experts from this institute conducted survey studies in Garni. A follow-up visit is scheduled for April-May 2025 to carry out further studies and collect samples. Mosaic restoration and roof replacement work will commence in 2025.