Վերջին երկու տարիների ընթացքում մայրաքաղաքի մետրոպոլիտենի արդիականացմանն ու վերազինմանը հատկացվել է մոտ 6 միլիարդ 300 միլիոն դրամ, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Մետրոյի դեպոն վերափոխվում է․ տանիքն ու դռները նորացվել են, ինչի համար ծախսվել է 153.7 միլիոն դրամ։ Բացի այդ, 825 վոլտ մալուխների միացման կետերն էլ վերազինվել են, ինչի ընդհանուր արժեքը կազմել է 47 միլիոն դրամ։
Կայարաններում հոսանքի մարտկոցներն ու լիցքավորման համակարգերը ևս փոխարինվել են՝ 290 միլիոն դրամի ներդրմամբ։
«Հանրապետության հրապարակ» կայարանի շարժասանդուղքների հիմնանորոգման համար հատկացվել է 260 միլիոն դրամ, իսկ «Գործարանային» կայարանի շարժասանդուղքները ամբողջությամբ փոխարինվել են՝ 204 միլիոն դրամի ներդրմամբ։
Ներկայումս ընթանում է «Սասունցի Դավիթ» կայարանի շարժասանդուղքների փոխարինման գործընթացը, որի համար ներդրվել է 114 միլիոն դրամ։
Հաջորդը «Զորավար Անդրանիկ» կայարանի շարժասանդուղքների արդիականացման ծրագիրն է, որի համար արդեն հայտարարվել է 504 միլիոն դրամի մրցույթ։

11 Март 2025 - 14:49 AMT
Как сообщает мэрия Еревана, в метро проведены реконструкция депо, модернизация энергосистем и замена эскалаторов на ключевых станциях.
Метродепо претерпевает серьезные изменения: на ремонт крыши и дверей потрачено 153,7 миллиона драмов. Кроме того, обновлены узлы подключения 825-вольтовых кабелей на сумму 47 миллионов драмов.
На ряде станций заменены аккумуляторные батареи и системы зарядки, что обошлось в 290 миллионов драмов.
На капитальный ремонт эскалаторов станции «Площадь Республики» выделено 260 миллионов драмов, а эскалаторы на станции «Горцаранайин» полностью заменены, что обошлось в 204 миллиона драмов.
В настоящее время ведется замена эскалаторов на станции «Сасунци Давид», на что выделено 114 миллионов драмов.
Следующим этапом станет модернизация эскалаторов на станции «Зоравар Андраник», на которую уже объявлен тендер на сумму 504 миллиона драмов.