Յուրի և Արթուր Սաքունցները նոր համաշխարհային ռեկորդներ են սահմանել՝ մեկը՝ ուղղաթիռը ձեռքի ճկույթով քաշելով, մյուսը՝ ատամներով։
«Նախկինում ավելի ծանր բաներ եմ քաշել՝ 60 տոննա կշռող վագոն, 40 տոննա կշռող տանկ, բայց այս դեպքում լրիվ ուրիշ ֆիզիկական ուժի գործադրում է պետք, քանի որ ուղղաթիռի հավասարակշռությունը լրիվ ուրիշ է»,-ասել է Յուրի Սաքունցը, որը ձեռքի մեկ ճկույթով քաշել է ուղղաթիռը և սահմանել նոր ռեկորդ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Յուրին հայտնել է նաև, որ իր ռեկորդային կարիերայի ավարտը նախատեսում է 80 տոննա կշռող ինքնաթիռ քաշելուց հետո։ Սակայն դեռևս դժվարանում է նշել, թե երբ դա կկայանա, քանի որ պահանջվում են երկարատև մարզումներ և նախապատրաստական փուլ։
«Սա անմարդկային ուժի գործադրում է։ Պատկերացրեք՝ ես 65 կգ եմ, բայց քաշում եմ 60,000 կգ կշռող առարկա, դա շատ դժվար է, դրա համար և՛ ֆիզիկական պատրաստվածություն է պետք, և՛ կամք, անսահման ջանք և հավատ»,- ընդգծել է նա։
Յուրին զբաղվում է բռնցքամարտով, ըմբշամարտով, ուժային եռամարտով, մասնակցում է տեղական և միջազգային մրցումների, հանդիսանում է աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն։
Նրա եղբայրը՝ Արթուր Սաքունցը, սահմանել է ևս մեկ համաշխարհային ռեկորդ՝ ուղղաթիռը քաշելով ատամներով։
Արթուրն իր առաջին ռեկորդը գրանցել է 16 տարեկանում՝ երկու մատով քաշելով երեք ավտոմեքենա։ Այժմ, լինելով 22 տարեկան, նա արդեն հասցրել է դառնալ Գինեսի հնգակի, աշխարհի քառակի, Հայաստանի քսանակի ռեկորդակիր, ինչպես նաև միջազգային սպորտի վարպետ։

12 Март 2025 - 15:07 AMT
В поразительном проявлении силы братья Юрий и Артур Сакунц установили новые мировые рекорды: один, буксируя вертолет мизинцем, другой — зубами.
«Ранее я тянул более тяжелые объекты — например, 60-тонный вагон и 40-тонный танк — но это потребовало совершенно иного физического усилия из-за уникального баланса вертолета», — сказал Юрий Сакунц, который тянул вертолет, используя только один мизинец, установив новый рекорд, сообщает «Спутник Армения».
Юрий также сообщил, что планирует завершить свою рекордную карьеру, буксируя 80-тонный самолет. Однако он не уверен, когда это произойдет, поскольку требуется обширная подготовка и тренировки.
«Это требует нечеловеческой силы. Представьте — я вешу 65 кг, но тяну объект весом 60 000 кг. Это очень сложно и требует физической подготовки, силы воли, огромных усилий и веры», — подчеркнул он.
Юрий занимается боксом, борьбой и пауэрлифтингом, участвует в местных и международных соревнованиях, является чемпионом мира и Европы.
Его брат, Артур Сакунц, установил еще один мировой рекорд, буксируя вертолет зубами.
Артур установил свой первый рекорд в возрасте 16 лет, буксируя три автомобиля двумя пальцами. Сейчас, в 22 года, он стал пятикратным рекордсменом Гиннесса, четырехкратным мировым рекордсменом, двадцатикратным рекордсменом Армении и международным мастером спорта.