ՈՒԵՖԱ Ֆուտզալի Եվրո-2026-ի որակավորման հիմնական փուլի վերջին տուրում Հայաստանի հավաքականը Երևանում հաղթել է Ղազախստանի ընտրանուն։
Հաղթանակի շնորհիվ Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականը խմբային փուլում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ վաստակելով 16 միավոր և պատմության մեջ առաջին անգամ իրավունք ստացել մասնակցելու Եվրոպայի առաջնության հիմնական փուլին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավանի ֆուտբոլի ակադեմիայի մարզադահլիճում անցկացված հանդիպման մեկնարկին Հայաստանի թիմն ակնհայտ առավելություն է ունեցել, մինչդեռ ղազախները վստահ գործել են պաշտպանությունում։ Հանդիպման հաշիվը բացել է Հայաստանի հավաքականը․ Նիկիտա Խրոմիխը դիպուկ հարվածով գրավել է մրցակցի դարպասը։
Ղազախստանի հավաքականը, բաց թողնելով առաջին գնդակը, սկսել է ակտիվ խաղալ, սակայն 13-րդ րոպեին հակագրոհի արդյունքում Նիկիտա Խրոմիխը կրկին հաջողության է հասել՝ իր երկրորդ գնդակը ուղարկելով դարպասը։ Մինչև խաղակեսի ավարտը ղազախները կրճատել են հաշվի տարբերությունը․ նրանցից աչքի է ընկել Տուրսագուլովը։
Երկրորդ խաղակեսի սկզբում՝ 23-րդ րոպեին, Հայաստանի հավաքականը խփել է երրորդ գոլը, իսկ Նիկիտա Խրոմիխը ձևակերպել է հեթ-տրիկ։ Դրվագներից մեկում, նկատելով, որ մրցակցի դարպասապահը տեղում չէ, Հայաստանի դարպասապահ Ալբերտ Աղաջանովը հեռահար հարվածով գրավել է Ղազախստանի դարպասը՝ ավելացնելով թիմի առավելությունը։

13 Март 2025 - 07:52 AMT
В заключительном туре основного этапа квалификации УЕФА Футзал Евро-2026 сборная Армении одержала победу над Казахстаном в Ереване.
Благодаря этой победе Армения набрала 16 очков, заняла первое место в группе и впервые в истории получила право сыграть в финальной стадии чемпионата Европы, сообщает «Арменпресс».
Матч, прошедший в спортивном зале Академии футбола в Аване, начался с заметного преимущества Армении, тогда как сборная Казахстана надежно действовала в обороне. Первыми счет открыли армянские футзалисты – точным ударом отличился Никита Хромых.
После пропущенного гола казахстанцы активизировались, но на 13-й минуте в результате контратаки Хромых оформил дубль. До конца первого тайма сборная Казахстана сократила отставание – гол забил Турcагулов.
В начале второго тайма, на 23-й минуте, Хромых забил третий мяч, оформив хет-трик. Позже в одном из эпизодов вратарь сборной Армении Альберт Агажанов воспользовался тем, что вратарь соперников вышел далеко из ворот, и забил гол дальним ударом, увеличив преимущество своей команды.