ՊՎԾ-ն բացահայտել է 2.2 մլրդ դրամի խախտումներով պայմանագրեր, լուծվել է 79-ը։ Հանրային (պետական) գնումների ոլորտում մրցակցության ապահովման և խտրականության բացառման նպատակով Պետական վերահսկողական ծառայությունը շարունակում է դիտարկումներ իրականացնել՝ ելնելով «Պետական վերահսկողական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով Ծառայությանը վերապահված լիազորություններից։
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի 2023 թվականի օգոստոսի 31-ի N 142-Լ հրամանով սահմանված մեթոդաբանության համաձայն՝ 2024 թվականին Ծառայությունը վերլուծություններ է իրականացրել՝ գնահատելու «Գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակիցների ցուցակում» ընդգրկված անձանց և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց ներգրավվածությունը հանրային հատվածի գնումների գործընթացներում 2023 և 2024 թվականներին։
Ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ 82 պատվիրատուի կազմակերպած 121 գնման ընթացակարգում ներգրավված են եղել 27 տնտեսվարողներ, որոնք փոխկապակցված են եղել գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող անձանց հետ։ Այս տնտեսվարողները, շրջանցելով օրենքով նախատեսված սահմանափակումները, ներկայացրել են կեղծ տվյալներ ու հավաստումներ, ինչի հետևանքով կնքվել կամ նախատեսվել է կնքել ավելի քան 2 մլրդ 264 մլն դրամի պայմանագրեր՝ արդար մրցակցային պայմաններում գործող տնտեսվարողներին զրկելով հնարավոր շահույթից։
2024 թվականին ՊՎԾ-ն դիտարկել է 13,680 գնման գործընթաց, որոնցից 374-ն արձանագրվել են որպես խախտումներով ընթացակարգեր։ Դրանց շրջանակում Ծառայությունն առաջարկություններ է ներկայացրել պատվիրատուներին՝ ապահովելու օրենսդրական համապատասխանություն։ Այս վերլուծությունների հիման վրա 79 գնման պայմանագիր լուծարվել է, իսկ 24 տնտեսվարող ընդգրկվել է գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող անձանց ցուցակում։ Բացի այդ, ՊՎԾ-ն հայտնաբերված խախտումների մասին տեղեկատվությունը փոխանցել է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը, ինչի արդյունքում նախաձեռնվել է 9 քրեական վարույթ՝ 26 տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ։
Վերահսկողական միջոցառումների ընթացքում արձանագրվել է, որ դեռ 2010 թվականից պետական գնումների գործընթացում գործում են սահմանափակումները շրջանցելու մեխանիզմներ, որոնք շարունակաբար օգտագործվում են անբարեխիղճ տնտեսվարողների կողմից։ Այդ պատճառով 2023 թվականից Պետական վերահսկողական ծառայությունն ու Ֆինանսների նախարարությունը սահմանել են նոր կարգավորումներ՝ գնումների գործընթացում փոխկապակցված անձանց շրջանակը հստակեցնելու և նրանց մասնակցության սահմանափակման մեխանիզմները մշակելու նպատակով։
2024 թվականի ընթացքում Ծառայության վերահսկողության շրջանակում, Ֆինանսների նախարարության հետ համագործակցությամբ, ամենօրյա ռեժիմով պետական գնումների պաշտոնական կայքում հրապարակվում է «Գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակիցներին փոխկապակցված անձանց ցուցակը»։ Սա հնարավորություն է ընձեռում պետական կառավարման մարմիններին լիարժեքորեն իրացնել իրենց վերապահված նախնական հսկողության գործառույթը։
«ՊՎԾ-ն հետևողականորեն իրականացնում է վերահսկողություն հանրային գնումների ոլորտում՝ բացահայտելու, կանխարգելելու և բացառելու պետական միջոցների անարդյունավետ կառավարումը՝ ապահովելով ՀՀ վարչապետի վերահսկողական լիազորությունների իրականացումը»,- նշված է ՊՎԾ հաղորդագրության մեջ։

Государственная служба контроля (ГСК) Армении выявила нарушения в государственных закупках на сумму 2,2 млрд драмов, в результате чего было аннулировано 79 контрактов. Ведомство продолжает мониторинг закупочных процессов с целью обеспечения честной конкуренции и предотвращения дискриминации, в соответствии с Законом «О Государственной службе контроля».
В соответствии с методологией, утвержденной руководителем службы 31 августа 2023 года, в 2024 году ГСК провела анализы для оценки вовлеченности лиц и организаций, включенных в список запрещенных участников госзакупок, в государственные контракты 2023 и 2024 годов.
В ходе расследования установлено, что в 121 закупочной процедуре, организованной 82 заказчиками, участвовали 27 компаний, связанных с лицами, которым запрещено участвовать в госзакупках. Эти компании обходили законодательные ограничения, предоставляя ложные данные и заверения, что привело к заключению или подготовке контрактов на сумму более 2,26 млрд драмов, лишая добросовестных участников честной конкуренции.
В 2024 году ГСК рассмотрела 13 680 закупочных процедур, из которых 374 были зафиксированы с нарушениями. По итогам проверки служба предложила заказчикам принять меры для обеспечения соответствия законодательству. В результате было аннулировано 79 контрактов, а 24 компании внесены в список запрещенных участников закупок. Кроме того, информация о нарушениях передана в Генеральную прокуратуру, что привело к возбуждению 9 уголовных дел в отношении 26 компаний.
В ходе проверки было установлено, что схемы обхода ограничений в сфере госзакупок существуют с 2010 года и продолжают использоваться недобросовестными участниками. В связи с этим с 2023 года ГСК совместно с Министерством финансов ввела новые правила для уточнения связей между участниками госзакупок и усиления механизмов ограничения их участия.
С 2024 года в сотрудничестве с Министерством финансов ГСК ежедневно публикует на официальном сайте госзакупок обновленный список организаций, связанных с запрещенными участниками. Это позволяет государственным органам более эффективно осуществлять превентивный контроль.
«Государственная служба контроля последовательно осуществляет мониторинг в сфере госзакупок с целью выявления, предотвращения и исключения неэффективного управления государственными средствами, обеспечивая выполнение контрольных полномочий премьер-министра», — говорится в заявлении ведомства.