Միսաք Մանուշյանի հիշատակին նվիրված «Մանուշյանական շաբաթ» միջոցառումների շարքի եզրափակիչ արարողությունը տեղի է ունեցել՝ ընդգծելով նրա պայքարի, դիմադրության և ժառանգության կարևորությունը։
Այս առիթով Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է․ «Միսաք Մանուշյանը, ազգությամբ հայ, որ վերապրել և ապաստանել էր Ֆրանսիայում և Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին դարձել «Դիմադրության շարժման» հերոս։ Պայքարելով նացիստական օկուպացիայի դեմ նա ցույց տվեց, որ ազատության հանդեպ սերը սահմաններ չունի», հայտնում է 1lurer.am-ը։
Դեսպանի խոսքով՝ Մանուշյանի կյանքը դարձել է արդարության և արժանապատվության համար մղվող համընդհանուր պայքարի խորհրդանիշ, իսկ նրա թողած ժառանգությունը կարևոր դեր ունի հավաքական հիշողության պահպանման, դիմադրության ու համերաշխության արժևորման, ինչպես նաև միջմշակութային երկխոսության խթանման գործում՝ ծառայելով ապագա սերունդների ոգեշնչման աղբյուր։
«Մանուշյանական շաբաթ» ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանում Եվրոպական միության ներկայացուցչության, ֆրանսիական Օվերն Ռոն Ալպեր տարածաշրջանի և Լիոնի քաղաքապետարանի աջակցությամբ ՝ «ՍԱԹԷ – ԱԹՂԸ» թատերական միության և «ԱՐՏ – ԻՄԱԺ» մշակութային կազմակերպության կողմից:

The final event of the Manouchian Week dedicated to the memory of Missak Manouchian highlighted his struggle, resistance, and legacy.
On this occasion, the European Union’s ambassador, Vassilis Maragos, stated: “Missak Manouchian, an Armenian by origin, survived and found refuge in France, where he became a hero of the Resistance Movement during World War II. Fighting against Nazi occupation, he demonstrated that the love for freedom knows no borders,” reports 1lurer.am.
According to the ambassador, Manouchian’s life has become a symbol of the universal struggle for justice and dignity. His legacy plays a crucial role in preserving collective memory, valuing resistance and solidarity, and promoting intercultural dialogue, serving as an inspiration for future generations.
The Manouchian Week program was carried out with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, Yerevan Municipality, the EU Delegation to Armenia, the Auvergne-Rhône-Alpes region, and the Municipality of Lyon, in collaboration with the SATE – ATGH theater union and the ART – IMAGE cultural organization.