Ռեժիսոր Զաքար Դեմիրճյանի «Օձի ապուրը» դեբյուտային կինոնկարը ընդգրկվել է Անսիի անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնի «Հեռանկարներ» մրցութային բաժնում (Festival international du film d'animation d'Annecy), հայտնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Ֆիլմը ներկայացնում է ռազմաճակատ մեկնող զինվորի մեկ օրը, որի ճանապարհին պատահած դեպքերը վերածվում են երանելի իրականության պատկերացումների։ Ռումբի պայթյունից երևակայականը միախառնվում է անցյալի հիշողությունների հետ՝ ստեղծելով ցնորքային աշխարհ։
Ֆիլմի պրոդյուսերն է Րաֆֆի Մովսիսյանը, կոմպոզիտորը՝ Էմիլ Աբրամյանը։ Նկարիչներն են Դանիել Գրիգորյանը և Վերոնիկա Ստեփանյանը, իսկ գծային պրոդյուսերը՝ Արմինե Հարությունյանը։
«Օձի ապուրը» ստեղծվել է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պետական ֆինանսավորման աջակցությամբ։

Zakar Demirchyan’s debut animated film, Snake Soup, has been included in the Perspectives competition section of the Annecy International Animated Film Festival, as reported by the Armenian National Cinema Center.
The film portrays a soldier’s day before heading to the front, where his journey transforms into surreal visions. A bomb explosion blurs the line between imagination and past memories, creating a hallucinatory world.
The film is produced by Raffi Movsisyan, with music composed by Emil Abrahamyan. The artists behind the visuals are Daniel Grigoryan and Veronika Stepanyan, while Armine Harutyunyan served as the line producer.
Snake Soup was created with state funding from the Armenian National Cinema Center and the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.