Ժամանակավորապես կսահմանափակվի 50 կգ և ավելի կենդանի զանգված ունեցող խոզերի ներմուծումը։ Այս որոշումը հաստատվել է ՀՀ կառավարության նիստում։
«Նախագծի ընդունմամբ նախատեսվում է ապահովել 50 կգ կամ ավելի կենդանի զանգված ունեցող խոզերի ներմուծման և շրջանառության կարգավորում՝ նպատակ ունենալով պաշտպանելու խոզի մսի տեղական արտադրողների տնտեսական շահերը»,– ասված է որոշման մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ ՀՀ տարածք ապրանք ներմուծելու համար դիմումատուն պետք է դիմում ներկայացնի էկոնոմիկայի նախարարություն։ Այդ դիմումի հիման վրա նախարարությունը կբաշխի քվոտայով նախատեսված ապրանքի մնացած մասը դիմումատուների միջև և անհրաժեշտ տվյալները կհաղորդի պետական եկամուտների կոմիտե։ Բացի այդ, նախարարությունը կիրականացնի սահմանափակումների հաշվառում՝ համաձայն ներկայում գործող որոշման։
2024 թվականի դեկտեմբերի 21-ի կառավարության նիստում որոշում էր ընդունվել 6 ամիս ժամկետով կենդանի խոզերի ներմուծման քանակի սահմանափակման վերաբերյալ։ Այդ որոշման համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև հուլիսի 1-ը Հայաստանի տարածք կարող է ներմուծվել առավելագույնը 25 000 գլուխ կենդանի խոզ։

Для защиты интересов местных производителей свинины Армения временно ограничила импорт свиней весом 50 кг и более. Это решение было утверждено на заседании правительства.
«Принятие данного проекта направлено на регулирование импорта и оборота свиней с живой массой 50 кг и более с целью защиты экономических интересов местных производителей свинины», — говорится в решении, сообщает «Спутник Армения».
Согласно документу, заявители, желающие импортировать товары в Армению, должны подать заявление в Министерство экономики. На основании этого заявления министерство распределит оставшуюся часть квоты между заявителями и предоставит необходимую информацию Комитету государственных доходов. Кроме того, министерство будет осуществлять учет ограничений в соответствии с действующим решением.
21 декабря 2024 года правительство приняло решение об ограничении количества живых свиней, импортируемых в течение шести месяцев. Согласно этому решению, с 1 января по 1 июля 2025 года в Армению может быть ввезено максимум 25 000 голов живых свиней.