Ադրբեջանի դեսպանատունը դիմել է Պրահայում անցկացվող One World Human Rights Festival-ի կազմակերպիչներին՝ պահանջելով ծրագրից հանել ֆրանսահայ ռեժիսոր Ալեքսիս Պազումյանի «Սև այգի» փաստավավերագրական ֆիլմը, որը նվիրված է Արցախին, հայտնում է Auroranews-ը «Ակն ընդ ականի» վրա հղումով։
Նամակի միջոցով Ադրբեջանը փորձել է կանխել ֆիլմի հանրային ցուցադրությունը, սակայն փառատոնի կազմակերպիչները մերժել են այդ պահանջը։
«Սև այգի» ֆիլմը ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղի երեք սերունդների պատմությունը։
Ֆիլմում արտացոլված են պատերազմի թողած հետևանքները, գյուղի բնակիչների վերադարձն ու առօրյան, ինչպես նաև 2020 թվականի պատերազմի ազդեցությունը։ Պատմությունները բացահայտում են հակամարտության անվերջանալի շրջափուլը, մարդկային ճակատագրերի ողբերգական իրականությունը և կորստի ցավը։
Ֆրանսահայ ռեժիսոր Ալեքսիս Պազումյանի «Սև այգի» ֆիլմն ընդգրկվել է Չեխիայում անցկացվող 27-րդ ամենամյա «Մեկ աշխարհ» ֆիլմերի միջազգային փառատոնի «Տեղեկացված լինելու իրավունք» անվանակարգում։

22 Март 2025 - 10:30 AMT
Попытка Азербайджана воспрепятствовать показу документального фильма о Нагорном Карабахе на фестивале прав человека в Праге была отклонена организаторами.
Посольство Азербайджана в Праге направило организаторам фестиваля One World Human Rights Festival письмо с требованием исключить из программы документальный фильм «Черный сад» французско-армянского режиссёра Алексиса Пазумяна, посвящённый Арцаху. Об этом сообщает Aurora News со ссылкой на «Ակն ընդ ականի» («Око за око»).
В письме Азербайджан пытался добиться отмены публичного показа, однако организаторы фестиваля отказали в этом требовании.
Фильм «Черный сад» рассказывает о трёх поколениях из села Талыш в Нагорном Карабахе. В нём отражены последствия войны, возвращение жителей и их повседневная жизнь, а также влияние войны 2020 года.
Истории героев раскрывают бесконечный цикл конфликта, трагизм человеческих судеб и боль утрат.
Фильм «Черный сад» Алексиса Пазумяна был включён в номинацию «Право знать» на 27-м ежегодном Международном фестивале документального кино о правах человека One World, проходящем в Чехии.