Ադրբեջանի դեսպանատունը դիմել է Պրահայում անցկացվող One World Human Rights Festival-ի կազմակերպիչներին՝ պահանջելով ծրագրից հանել ֆրանսահայ ռեժիսոր Ալեքսիս Պազումյանի «Սև այգի» փաստավավերագրական ֆիլմը, որը նվիրված է Արցախին, հայտնում է Auroranews-ը «Ակն ընդ ականի» վրա հղումով։
Նամակի միջոցով Ադրբեջանը փորձել է կանխել ֆիլմի հանրային ցուցադրությունը, սակայն փառատոնի կազմակերպիչները մերժել են այդ պահանջը։
«Սև այգի» ֆիլմը ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղի երեք սերունդների պատմությունը։
Ֆիլմում արտացոլված են պատերազմի թողած հետևանքները, գյուղի բնակիչների վերադարձն ու առօրյան, ինչպես նաև 2020 թվականի պատերազմի ազդեցությունը։ Պատմությունները բացահայտում են հակամարտության անվերջանալի շրջափուլը, մարդկային ճակատագրերի ողբերգական իրականությունը և կորստի ցավը։
Ֆրանսահայ ռեժիսոր Ալեքսիս Պազումյանի «Սև այգի» ֆիլմն ընդգրկվել է Չեխիայում անցկացվող 27-րդ ամենամյա «Մեկ աշխարհ» ֆիլմերի միջազգային փառատոնի «Տեղեկացված լինելու իրավունք» անվանակարգում։

Azerbaijan's attempt to stop the screening of a documentary about Nagorno-Karabakh at a human rights film festival in Prague was rejected by organizers.
The Azerbaijani Embassy in Prague formally requested that the One World Human Rights Festival remove “Black Garden,” a documentary by French-Armenian director Alexis Pazoumian, from its program. The film focuses on the region of Artsakh (Nagorno-Karabakh), according to a report by Aurora News, citing “Eye for an Eye.”
The Azerbaijani request was sent via letter and aimed at preventing the public screening of the film. However, festival organizers refused to comply.
“Black Garden” explores the history of three generations in the village of Talish in Nagorno-Karabakh. The film documents the aftermath of war, the villagers’ return and daily life, as well as the impact of the 2020 war.
Through personal stories, the film reveals the unending cycle of conflict, the tragic fate of individuals, and the pain of loss.
Alexis Pazoumian’s “Black Garden” was featured in the “Right to Know” category of the 27th annual One World International Human Rights Documentary Film Festival in the Czech Republic.