Մարտի 29-ին, Պենդերեցկու անվան ժամանակակից երաժշտության հինգերորդ փառատոնի շրջանակում, տեղի կունենա Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմի երաժշտության հայաստանյան պրեմիերան։ Սյուիտը հեղինակել է ճանաչված կանադացի կոմպոզիտոր Մայքլ Դաննան։
Այն կհնչի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։
Համերգային ծրագրում ընդգրկված է նաև վրացի կոմպոզիտոր Գիա Կանչելիի խորը խորհրդածություններով լի «Styx» ստեղծագործությունը, որը կկատարեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, ալտահար Սառա ՄըքԷլրավին և Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը։
Երեկոյի ընթացքում կցուցադրվի նաև լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Երեք պիես հին ոճում» գործը՝ գրված լարային նվագախմբի համար։ Համերգը կղեկավարի մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանը։

The Armenian premiere of the suite from Atom Egoyan’s film “Ararat,” composed by acclaimed Canadian composer Mychael Danna, will take place on March 29 as part of the 5th Penderecki Contemporary Music Festival.
The music will be performed by the Armenian State Symphony Orchestra.
The concert program also features “Styx,” a contemplative piece by Georgian composer Giya Kancheli, performed by the Armenian State Symphony Orchestra, violist Sara McElravy, and the Armenian National Academic Choir.
The evening will also include a performance of “Three Pieces in Old Style” by Polish composer Krzysztof Penderecki, written for string orchestra. The concert will be conducted by maestro Sergey Smbatyan.