Մարտի 29-ին, Պենդերեցկու անվան ժամանակակից երաժշտության հինգերորդ փառատոնի շրջանակում, տեղի կունենա Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմի երաժշտության հայաստանյան պրեմիերան։ Սյուիտը հեղինակել է ճանաչված կանադացի կոմպոզիտոր Մայքլ Դաննան։
Այն կհնչի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։
Համերգային ծրագրում ընդգրկված է նաև վրացի կոմպոզիտոր Գիա Կանչելիի խորը խորհրդածություններով լի «Styx» ստեղծագործությունը, որը կկատարեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, ալտահար Սառա ՄըքԷլրավին և Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը։
Երեկոյի ընթացքում կցուցադրվի նաև լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Երեք պիես հին ոճում» գործը՝ գրված լարային նվագախմբի համար։ Համերգը կղեկավարի մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանը։

29 марта в рамках пятого фестиваля современной музыки имени Пендерецкого состоится армянская премьера музыки к фильму «Арарат» режиссёра Атома Эгояна. Сюиту написал известный канадский композитор Майкл Данна.
Музыку исполнит Государственный симфонический оркестр Армении.
В концертной программе также заявлено произведение «Styx» грузинского композитора Гии Канчели, наполненное глубокими размышлениями. Его исполнят Государственный симфонический оркестр Армении, альтистка Сара МакЭлрави и Национальный академический хор Армении.
Кроме того, вечером прозвучит сочинение польского композитора Кшиштофа Пендерецкого «Три пьесы в старинном стиле», написанное для струнного оркестра. Дирижировать концертом будет маэстро Сергей Смбатян.