Մարզական մեկնաբան Արման Աբելյանն, անդրադառնալով ազգային հավաքականի վերջին ջախջախիչ պարտություններին Վրաստանի թիմի հետ հանդիպումներում, նշել է, որ հավաքականի ներկայիս ձախողումն անսպասելի չի եղել։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ հավաքականում «բարդակ» է, անազնիվ, անառողջ մթնոլորտ, թիմը ներսում բաժանված է խմբերի։
«Խայտառակության պարզաբանում: Նախորդ գրառման մեջ նշել էի մեր հավաքականում «թիմ» գաղափարի բացակայության մասին, փակագծերը չբացեցի, որովհետև առջևում նոր խաղ կար։
Ուրեմն, հավաքականում «բարդակ» է, անազնիվ, անառողջ մթնոլորտ, այս ձախողումն անակնկալ չէ։ Հավաքականը ներսում բաժանված է մի քանի խմբի` տեղացիներ, Ռուսաստանից եկածներ, և այլն, և այլն…
Կան ֆուտբոլիստներ, որոնց երկար համոզելով անձնագիր են տվել, նրանք հավաքականում խաղում են անձնական շահերի համար ու երաշխավորված տեղ ունեն հիմնական կազմում։
Անառողջ վիճակի բազմաթիվ օրինակներ կան հենց ներսից, որոնք մի քանի, միմյանցից անկախ վստահելի աղբյուրներ են հնչեցրել անձնական զրույցներում։
Ֆուտբոլիստ կա ներողություն էր խնդրում հայերեն չխոսելու համար, 2 տարի է անցել օրհներգից մի բառ էլ չի երգում։ Տեղացիների մեջ էլ կան, որ լրիվ չեն նվիրվում, բայց խնդիրը, կրկնում եմ, անազնիվ մթնոլորտն է։
Եվ մարզիչն այս վիճակում խաղից մեկ օր առաջ «փուռն է տալիս» Ռանոսին` իրեն դնելով խիստ մարզչի տեղ։ Ոչ մի նորմալ մարզիչ նման բան չէր անի մեկ օր առաջ, այլ անհամաձայնության լուծումը կթողներ հետագայի։
Մարզիչը դրանից առաջ իր հայտարարությամբ նույն կերպ էր վարվել նաև Ադամյանի հետ` ուղղակի ասելով, որ նա այլևս չի ուզում խաղալ հավաքականում (ձևակերպում, որ մարդկանց էլ ավելի է տրամադրելու նրա դեմ)։
Եվ թող չթվա, թե Պետրակովին չէին մոտենում նման հարցերով… Արտոնյալները, հավաքականը զուտ լավ կարիերա ունենալու միջոց օգտագործողները միշտ են այդպիսին եղել։
Թիմի լիդերներն էլ իրենց տեղում չեն, այլապես Ռանոսը կխորհրդակցեր նրանցից գոնե մեկի հետ մինչև մարզչի հետ խոսելու գնալը։ Ռանոսն անմեղ չէ, բայց այս հարցն այլ կերպ և այլ պահի պետք է լուծում ստանար։
Եվ այստեղ ֆուտբոլիստների անուններն էական չեն, անառողջ մթնոլորտում ամեն ինչ հնարավոր է։ Արհեստական ստեղծված թիմ, որը ԹԻՄ չէ։ Իսկ հավաքականում դա է ամենակարևորը, ավելի, քան տակտիկան կամ տեխնիկան”,–ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ այս ամենի միակ պատասխանատուն Ֆուտբոլի ֆեդերացիան է, որը ձախողել է ոլորտների մեծամասնությունում, հավաքականն էլ ազգային չէ, «այլ` միջազգային»։

Спортивный обозреватель Арман Абелян, комментируя последние разгромные поражения сборной Армении от команды Грузии, заявил, что провал был ожидаем. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По его словам, в сборной царит бардак, нечестная и нездоровая атмосфера, а команда разделена на группы.
«Разъяснение позора. В предыдущей записи я отметил отсутствие в сборной понятия “команды”, но не стал раскрывать детали, поскольку впереди была игра.
Так вот, в сборной — бардак, нечестная, нездоровая атмосфера, и этот провал не стал неожиданностью. Коллектив внутри разделён на группы — местные, приехавшие из России и так далее…
Есть футболисты, которым паспорт выдали только после долгих уговоров. Сейчас они играют исключительно ради личных интересов и имеют гарантированное место в стартовом составе.
О нездоровой обстановке говорят несколько независимых, надёжных источников в личных беседах.
Один футболист извинялся за то, что не говорит по-армянски. Прошло два года, а он до сих пор не поёт ни слова гимна. Среди местных тоже есть игроки, которые не отдаются на 100%, но основная проблема — нечестная атмосфера.
А тренер за день до игры «списывает» Раноса, пытаясь создать видимость строгости. Ни один уважающий себя тренер не стал бы так поступать за сутки до матча. Такие разногласия нужно решать позже.
Аналогично он поступил и с Адамяном, заявив, что тот больше не хочет играть за сборную — формулировка, только усиливающая негатив к игроку.
И не стоит думать, что Петракову не поднимали такие вопросы… Привилегированные игроки, использующие сборную для карьеры, были всегда.
Лидеры команды не на своём месте, иначе Ранос посоветовался бы хотя бы с одним из них, прежде чем идти к тренеру. Ранос тоже не невиновен, но этот вопрос должен был решаться иначе и в другое время.
Имена здесь не важны — в нездоровой обстановке возможно всё. Это искусственно собранная команда, но не КОМАНДА. А в сборной это важнее тактики и техники», — говорится в публикации.
Абелян также подчёркивает, что единственный виновник происходящего — футбольная федерация, которая, по его словам, провалила большинство направлений. Он отметил, что сборная перестала быть национальной, став международной.
«И сборная — лишь малая часть всех проблем», — заключил Абелян.
В переходных матчах Лиги наций УЕФА сборная Армении проиграла Грузии со счётом 0:3 в Ереване и 1:6 в Тбилиси. Единственный мяч армянской команды во втором тайме второго матча забил Эдгар Севикян. По итогам этих встреч Армения сохранила место в дивизионе C, а Грузия поднялась в дивизион B.