Թբիլիսիի «Դինամո» մարզադաշտը կարող է զրկվել խաղեր հյուրընկալելու իրավունքից այն բանից հետո, երբ վրացի երկրպագուները անհարգալից վարք են դրսևորել հայ երկրպագուների նկատմամբ Ազգերի լիգայի անցումային խաղի ընթացքում:
Եթե ՈՒԵՖԱ-ն որակազրկի վրացիներին՝ անհարգալից պահվածքի համար, ապա Թբիլիսիում սեպտեմբերին կայանալիք Թուրքիայի դեմ խաղը կանցկացվի առանց երկրպագուների, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ազգերի լիգայի անցումային փուլի պատասխան խաղում, որտեղ Հայաստանի ազգային հավաքականը հյուրընկալվել է Վրաստանի ընտրանուն, խաղը ավարտվել է 6:1 հաշվով հօգուտ վրացիների։ Հանդիպման ավարտին վրացի երկրպագուներից մի քանիսը ներխուժել են խաղադաշտ, շտապել են հայ երկրպագուների սեկտորի ուղղությամբ և նրանց վրա նետել պլաստիկե ու մետաղական տարաներ:
Հայաստանի հավաքականի հետ խաղից հետո Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Լևան Կոբիաշվիլին արձագանքել է երկրպագուների մի մասի՝ խաղադաշտ ներխուժման և դրան հաջորդած գործողություններին, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Շնորհակալություն մեր հավաքականի հավատարիմ երկրպագուներին, որոնք «Դինամո Արենայում» ողջ խաղի ընթացքում աննկարագրելի մթնոլորտ ստեղծեցին: Ձեր հսկայական աջակցությունը զգացվում էր մարզադաշտում և, ինչպես միշտ, մեծ ոգևորություն էր հաղորդում թիմին: Դրա համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել: Սակայն պետք է անպայման նշեմ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպը, երբ հանդիսականների մի փոքր մասը ներխուժեց խաղադաշտ և տհաճ իրավիճակ ստեղծեց ինչպես դաշտում, այնպես էլ հյուր թիմի տրիբունայի մոտ:
Անընդունելի է նման վերաբերմունքը հյուր թիմի երկրպագուների նկատմամբ: Այդ բացարձակ անթույլատրելի գործողությունների պատճառով մենք վիրավորեցինք ինչպես հյուր թիմի երկրպագուներին, այնպես էլ մեր հավաքականին հնարավորություն չտվեցինք հավատարիմ երկրպագուների հետ միասին տոնելու հաղթանակը:
Նման վարքը վնասում է ֆուտբոլին և ստվեր է գցում մեր երկրի միջազգային հեղինակության վրա: Այս դեպքը կարող է պատճառ դառնալ ՈւԵՖԱ-ի կողմից պատժամիջոցների կիրառմանը, ինչը կվնասի մեր հավաքականին և վրացական ֆուտբոլի երկրպագուներին:
Շնորհակալություն հյուր թիմին և նրանց երկրպագուներին, որոնք Թբիլիսիում և Երևանում ընկերական միջավայր ստեղծեցին: Հատուկ շնորհակալություն Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահին և մեր գործընկերներին՝ բարձր մակարդակով հյուրընկալության համար: Երկու երկրների միջև սերտ կապը սպորտային առումով հաստատում է նաև Վրաստանի և Հայաստանի համատեղ հայտը՝ հյուրընկալելու աշխարհի ամենահեղինակավոր առաջնություններից մեկը: Հույս ունեմ, որ 2029 թվականին Վրաստանը և Հայաստանը կդառնան ՖԻՖԱ-ի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության համատեղ հյուրընկալողներ:
Ֆուտբոլը միավորում է մեզ և ստեղծում հաջողություն: Հատուկ շնորհակալություն մեր ֆուտբոլի հավաքականի յուրաքանչյուր անդամին, թիմի ողջ կազմին և մարզչական շտաբին, որոնք փլեյ-օֆֆի երկու հանդիպումներում ցուցաբերեցին անհավանական նվիրվածություն և հաղթողի մտածելակերպ»,- նշել է Կոբիաշվիլին։

Тбилисский стадион «Динамо» может лишиться права принимать матчи после того, как грузинские болельщики проявили неуважение к армянским фанатам во время переходного матча Лиги наций, сообщает «Арменпресс».
Если УЕФА применит санкции к Грузии за неподобающее поведение, то сентябрьский матч с Турцией в Тбилиси может пройти без зрителей.
В ответном матче переходного этапа Лиги наций, в котором сборная Армении играла в гостях у команды Грузии, встреча завершилась со счётом 6:1 в пользу хозяев. По окончании игры несколько грузинских болельщиков выбежали на поле, направились к армянскому сектору и забросали фанатов пластиковыми и металлическими предметами.
После матча президент Федерации футбола Грузии Леван Кобиашвили прокомментировал поведение болельщиков, сообщает «Auroranews.am ».
«Благодарю наших преданных болельщиков, которые создали невероятную атмосферу на стадионе “Динамо Арена” на протяжении всей игры. Ваша мощная поддержка ощущалась на поле и, как всегда, вдохновляла команду. Ещё раз хочу выразить за это благодарность.
Однако я обязан упомянуть и инцидент, произошедший после игры, когда небольшая группа зрителей выбежала на поле, вызвав неприятную ситуацию как на самом поле, так и у гостевого сектора.
Такое поведение в отношении болельщиков команды гостей — абсолютно неприемлемо. Эти действия оскорбили не только гостей, но и не позволили нашей сборной отпраздновать победу с преданными фанатами.
Подобные инциденты вредят футболу и бросают тень на международную репутацию нашей страны. Это может привести к санкциям со стороны УЕФА, что навредит и сборной, и грузинским болельщикам.
Благодарю команду гостей и их болельщиков за дружественную атмосферу как в Тбилиси, так и в Ереване. Особая благодарность президенту Федерации футбола Армении и нашим партнёрам за высокий уровень гостеприимства. Тесные спортивные связи между нашими странами подтверждаются и совместной заявкой на проведение одного из престижнейших чемпионатов. Надеюсь, в 2029 году Грузия и Армения станут совместными организаторами чемпионата мира ФИФА среди юношеских команд до 20 лет.
Футбол объединяет нас и приносит успех. Особая благодарность каждому члену нашей сборной, всей команде и тренерскому штабу за невероятную самоотдачу и победный настрой в обоих матчах плей-офф», — заявил Кобиашвили.