Թբիլիսիի «Դինամո» մարզադաշտը կարող է զրկվել խաղեր հյուրընկալելու իրավունքից այն բանից հետո, երբ վրացի երկրպագուները անհարգալից վարք են դրսևորել հայ երկրպագուների նկատմամբ Ազգերի լիգայի անցումային խաղի ընթացքում:
Եթե ՈՒԵՖԱ-ն որակազրկի վրացիներին՝ անհարգալից պահվածքի համար, ապա Թբիլիսիում սեպտեմբերին կայանալիք Թուրքիայի դեմ խաղը կանցկացվի առանց երկրպագուների, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ազգերի լիգայի անցումային փուլի պատասխան խաղում, որտեղ Հայաստանի ազգային հավաքականը հյուրընկալվել է Վրաստանի ընտրանուն, խաղը ավարտվել է 6:1 հաշվով հօգուտ վրացիների։ Հանդիպման ավարտին վրացի երկրպագուներից մի քանիսը ներխուժել են խաղադաշտ, շտապել են հայ երկրպագուների սեկտորի ուղղությամբ և նրանց վրա նետել պլաստիկե ու մետաղական տարաներ:
Հայաստանի հավաքականի հետ խաղից հետո Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Լևան Կոբիաշվիլին արձագանքել է երկրպագուների մի մասի՝ խաղադաշտ ներխուժման և դրան հաջորդած գործողություններին, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Շնորհակալություն մեր հավաքականի հավատարիմ երկրպագուներին, որոնք «Դինամո Արենայում» ողջ խաղի ընթացքում աննկարագրելի մթնոլորտ ստեղծեցին: Ձեր հսկայական աջակցությունը զգացվում էր մարզադաշտում և, ինչպես միշտ, մեծ ոգևորություն էր հաղորդում թիմին: Դրա համար ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել: Սակայն պետք է անպայման նշեմ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպը, երբ հանդիսականների մի փոքր մասը ներխուժեց խաղադաշտ և տհաճ իրավիճակ ստեղծեց ինչպես դաշտում, այնպես էլ հյուր թիմի տրիբունայի մոտ:
Անընդունելի է նման վերաբերմունքը հյուր թիմի երկրպագուների նկատմամբ: Այդ բացարձակ անթույլատրելի գործողությունների պատճառով մենք վիրավորեցինք ինչպես հյուր թիմի երկրպագուներին, այնպես էլ մեր հավաքականին հնարավորություն չտվեցինք հավատարիմ երկրպագուների հետ միասին տոնելու հաղթանակը:
Նման վարքը վնասում է ֆուտբոլին և ստվեր է գցում մեր երկրի միջազգային հեղինակության վրա: Այս դեպքը կարող է պատճառ դառնալ ՈւԵՖԱ-ի կողմից պատժամիջոցների կիրառմանը, ինչը կվնասի մեր հավաքականին և վրացական ֆուտբոլի երկրպագուներին:
Շնորհակալություն հյուր թիմին և նրանց երկրպագուներին, որոնք Թբիլիսիում և Երևանում ընկերական միջավայր ստեղծեցին: Հատուկ շնորհակալություն Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահին և մեր գործընկերներին՝ բարձր մակարդակով հյուրընկալության համար: Երկու երկրների միջև սերտ կապը սպորտային առումով հաստատում է նաև Վրաստանի և Հայաստանի համատեղ հայտը՝ հյուրընկալելու աշխարհի ամենահեղինակավոր առաջնություններից մեկը: Հույս ունեմ, որ 2029 թվականին Վրաստանը և Հայաստանը կդառնան ՖԻՖԱ-ի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության համատեղ հյուրընկալողներ:
Ֆուտբոլը միավորում է մեզ և ստեղծում հաջողություն: Հատուկ շնորհակալություն մեր ֆուտբոլի հավաքականի յուրաքանչյուր անդամին, թիմի ողջ կազմին և մարզչական շտաբին, որոնք փլեյ-օֆֆի երկու հանդիպումներում ցուցաբերեցին անհավանական նվիրվածություն և հաղթողի մտածելակերպ»,- նշել է Կոբիաշվիլին։

If UEFA imposes disciplinary action for the misconduct, Georgia’s upcoming September match against Turkey may be played behind closed doors.
The second-leg playoff, where Armenia’s national team played away against Georgia, ended in a 6-1 victory for the hosts. After the match, some Georgian fans stormed the pitch, rushed toward the Armenian supporters’ section, and hurled plastic and metal containers at them.
Following the incident, President of the Georgian Football Federation Levan Kobiashvili addressed the situation, according to Auroranews.am .
“Thank you to our loyal fans who created an incredible atmosphere at Dinamo Arena throughout the game. Your tremendous support was felt in the stadium and greatly inspired the team. I want to express my gratitude for that once again.
However, I must also highlight the incident that occurred after the match when a small number of spectators invaded the pitch, causing an unpleasant situation both on the field and near the visiting team’s stands.
Such behavior towards the guest team’s supporters is unacceptable. These absolutely impermissible actions offended not only the visiting fans but also denied our national team the opportunity to celebrate the victory with its devoted supporters.
This conduct harms football and tarnishes our country’s international image. It could result in UEFA sanctions that would negatively impact our national team and Georgian football fans.
Thanks to the visiting team and their supporters, who created a friendly atmosphere both in Tbilisi and Yerevan. Special thanks to the President of the Football Federation of Armenia and our partners for the high-level hospitality. The strong ties between the two countries are also reflected in our joint bid to host one of the world’s most prestigious tournaments. I hope Georgia and Armenia will co-host the FIFA U-20 World Cup in 2029.
Football unites us and brings success. Special thanks to every member of our national team, the full squad, and coaching staff for demonstrating incredible dedication and a winning mindset in both playoff matches,” Kobiashvili stated.