«Գոյ թատրոնի» կառավարման խորհրդի նախագահ, ռեժիսոր Սարգիս Արզումանյանը հրաժարվել է Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ներկայացման համար «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունում «Լավագույն երիտասարդ ռեժիսոր» անվանակարգում 2018 թվականին ստացած իր մրցանակից որպես բողոքի նշան։ Նա այդ մասին հայտնել է ֆեսյբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ Թատրոնի միջազգային օրը՝ լռության եվ ամոթի օր է Հայաստանում։
«Այսօր, մարտի 27-ին, նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը։ Հայաստանում այս օրը տարիներ շարունակ անցկացվում է «Արտավազդ» թատերական մրցանակաբաշխությունը, որտեղ գնահատվում են տարվա լավագույն թատերական աշխատանքներն ու արվեստագետները։
2018 թվականին ես արժանացա «Լավագույն երիտասարդ ռեժիսոր» մրցանակին՝ Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ներկայացման համար։ Այդ ժամանակ այս մրցանակն ինձ համար մեծ նշանակություն ուներ՝ որպես տարիների աշխատանքի ճանաչման նշան։ Բայց այսօր՝ մարտի 27-ին, ես հրաժարվում եմ այդ մրցանակից։
Հրաժարվում եմ, որովհետև այս մրցանակն այլևս իմ արժեքները չի արտացոլում։
Հրաժարվում եմ, որովհետև Հայաստանի թատերական դաշտն այսօր լռում է այն նույն անարդարության ու բռնության առջև, որը նկարագրել էր Օրուելը «Անասնաֆերմայում»։
Լռեցին, երբ «ԳՈՅ» թատրոնի դռները փակեցին։ Լռեցին, երբ թատրոնի պատերից պոկեցին մեր պատմությունը, lռեցին, երբ հեռացրին նստատեղերը, որ հանդիսատեսն այլևս չվերադառնա։
Լռեցին, երբ մշակույթը վերածեցին վերահսկվող մեխանիզմի՝ հարմարեցված իշխանության ցանկություններին։
Այսօր թատրոնի միջազգային օրն է, բայց ես չեմ կարող այն տոնել, երբ Հայաստանում թատրոնը լռեցվում է, արվեստագետները լռում են, իսկ անարդարությունը հաղթում է։
Իմ կոչը թատերական համայնքի լռությանը․ Ես հրաժարվում եմ այս մրցանակից՝ որպես բողոքի նշան։
Եվ ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր դեռևս իրենց համարում են ազատ արվեստագետներ, կանգնել արդարության կողքին։ Ովքեր հասկանում են, որ մշակույթը չեն փակում, չեն ջնջում, չեն ոչնչացնում, ովքեր համաձայն չեն «ԳՈՅ» թատրոնի հանդեպ իրականացված հանցագործության հետ։ Ովքեր այլևս չեն կարող լռել։
Եթե դուք իսկապես համարում եք, որ տեղի ունեցածը անարդարություն է, ապա միացեք այս բողոքին։
Թող թատրոնի միջազգային օրը դառնա ոչ թե լռության, այլ ճշմարտության ու արդարության վերականգնման օր։ Հրաժարվե՛ք մրցանակներից ու փառքից, որոնք ստվերված են անարդարության ու կեղծիքի լռությամբ։
Թատրոնը պետք է մնա ազատ։ Եվ եթե մենք լռենք, ապա կդառնանք մեր մշակույթի ոչնչացման մեղսակիցները»,–ասվում է գրառման մեջ։
35 տարվա ստեղծագործական կյանքից հետո Գոյ թատրոնը փակվել է։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանում մասնավոր թատրոնների աջակցության ծրագրի նախագծի հաստատման պարագայում «Գոյ թատրոնի» նախկին աշխատակազմն ազատ է մասնակցելու մրցույթին եւ եթե ստանան այդ աջակցությունը, կարող են գործել այդ աջակցության պայմաններով:

Режиссер и председатель правления театра «Гой» Саркис Арзуманян объявил, что отказывается от премии «Артавазд», которую получил в 2018 году в номинации «Лучший молодой режиссер» за постановку по роману Джорджа Оруэлла «Скотный двор». Об этом он сообщил на своей странице в Facebook, назвав Международный день театра в Армении «днем молчания и стыда».
«Сегодня, 27 марта, отмечается Международный день театра. В Армении этот день традиционно проходит с вручением театральной премии «Артавазд», где отмечаются лучшие театральные работы и деятели искусства за год.
В 2018 году я получил премию как лучший молодой режиссер за спектакль «Скотный двор» Джорджа Оруэлла. Тогда эта награда имела для меня большое значение — как признание многолетнего труда. Но сегодня, 27 марта, я отказываюсь от этой награды.
Отказываюсь, потому что она больше не отражает моих ценностей.
Отказываюсь, потому что театральная сфера Армении сегодня молчит перед той же несправедливостью и насилием, которые описывал Оруэлл в «Скотном дворе».
Молчали, когда закрыли двери театра «Гой». Молчали, когда со стен театра срывали нашу историю, молчали, когда убрали сиденья, чтобы зрители больше не возвращались.
Молчали, когда культуру превратили в управляемый механизм, подчиненный воле власти.
Сегодня Международный день театра, но я не могу праздновать, когда в Армении театр заставляют молчать, художники молчат, а побеждает несправедливость.
Мой ответ театральному сообществу — отказ от этой награды как знак протеста.
Я призываю всех, кто по-прежнему считает себя свободным художником, встать на сторону справедливости. Тех, кто понимает, что культуру нельзя закрыть, стереть или уничтожить. Тех, кто не согласен с преступлением, совершенным против театра «Гой». Тех, кто больше не может молчать.
Если вы действительно считаете произошедшее несправедливым — присоединяйтесь к этому протесту.
Пусть Международный день театра станет не днем молчания, а днем восстановления правды и справедливости. Откажитесь от наград и славы, запятнанных молчанием об обмане и несправедливости.
Театр должен оставаться свободным. И если мы промолчим, то станем соучастниками уничтожения нашей культуры», — говорится в записи.
После 35 лет творческой деятельности театр «Гой» был закрыт. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян ранее заявила, что в случае утверждения новой программы поддержки частных театров, бывший коллектив театра «Гой» сможет участвовать в конкурсе на получение финансирования и работать на этих условиях.