Բեռլինում սկսվել են «100 + 10 – Հայկական այլաբանություններ խորագրով միջազգային փառատոնի նախապատրաստական գործընթացները, հայտնում է Հայաստանի ազգային պատկերասրահը։
Փառատոնի շրջանակում ապրիլի 24-ից մինչև մայիսի 31-ը «Ապագա անկատար» ցուցահանդեսում կցուցադրվեն Արշակ Ֆեթվաճյանի եզակի աշխատանքները՝ համադրված Ամստերդամից, Ստամբուլից և Գյոթեբորգից ժամանած մոտ քառասուն արվեստագետների ավելի քան ութսուն ստեղծագործությունների հետ։
«Մեր հոգիները պատերազմում են», ասվում է ցուցահանդեսի աշխատանքներից մեկում։ Արվեստագետները իրենց գործերում անդրադարձ են կատարել ցեղասպանության, բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թողած հետևանքներին՝ փորձելով խզել կորստի ու ճգնաժամի շարունակականությունը՝ միևնույն ժամանակ ընդունելով ապագայի ձևավորման անորոշ ու բարդ բնույթը։
Ցուցահանդեսում միախառնված են լուսանկարչություն, գեղանկարչություն, տեսաարվեստ և ինստալյացիաներ, ինչն ընդգծել է, թե արվեստն ինչպես կարող է միաժամանակ արձանագրել ու վերափոխել իրադարձությունները՝ առանց զոհի պատկերացումների կրկնության, շեշտադրելով փոխադարձ կապերը և հույսի տարրերը։

В Берлине началась подготовка к международному фестивалю под названием «100 + 10 — Армянские аллегории», сообщает «Национальная галерея Армении».
С 24 апреля по 31 мая в рамках фестиваля пройдет выставка «Будущее незавершенное», в которой будут представлены редкие работы Аршака Фетваджяна наряду с более чем 80 произведениями почти 40 художников из Амстердама, Стамбула и Гетеборга.
«Наши души ведут войну», — говорится в одном из экспонатов. Художники обращаются к темам геноцида, насильственного переселения и последствий конфликта в Нагорном Карабахе, стремясь прервать цепочку потерь и кризисов и одновременно признать сложность и неопределенность формирования будущего.
Выставка объединяет фотографии, живопись, видеоарт и инсталляции, подчеркивая, как искусство может одновременно фиксировать и преобразовывать события, избегая повторения образа жертвы и акцентируя внимание на взаимосвязях и надежде.