Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է դիրիժոր և կոմպոզիտոր Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» 2 գործողությամբ օպերայի պրեմիերան: Ճգնավորյանը ներկա է գտնվել բեմադրությանը։
Ճգնավորյանը պատմել է, որ վաղ տարիքից ներշնչված է եղել պարսիկ դասական գրող Ֆիրդուսիի «Ռոստամ և Սոհրաբ» էպոսով։
«Ռոստամի և Սոհրաբի պատմությանը մանկուց եմ սիրահարված։ Միշտ եմ ցանկացել օպերա գրել, բայց ուժ չունեի։ Ավարտեցի Վիեննայի ակադեմիան, վերադարձա Պարսկաստան և 1961 թվականին սկսեցի այդ նախագիծը։ Վաթսունհինգ տարի անցավ, մինչև օպերան բեմադրվեց։ Գաղափարը ծագեց 65 տարի առաջ, բեմադրվում է 65 տարի հետո։
Ութ տարբերակ եմ գրել։ Երբ Պարսկաստանում սկսեցի գրել, պահանջ զգացի, որ մի մեծ վարպետի ցույց տամ այն և խորհրդակցեմ նրա հետ։ Այն ժամանակ մտածեցի գնալ Ստրասբուրգ՝ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆի մոտ։ Երբ հանդիպեցի նրան, լսեց օպերայի մի քանի հատված ու առաջարկեց մնալ Ստրասբուրգում և ավարտել օպերան։ Ուսանող էի, չէի կարող մնալ, իսկ նա ինձ ասաց, որ Ստրասբուրգում մնալու մեկ տարվա ծախսը հոգացել են։ Ասաց՝ գնա, նստի, օպերան գրի։ Զարմանալի է, չէ՞։ Դժվար օպերա էր”«–ասել է նա, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Օպերան կոնցերտային տարբերակով մի քանի անգամ կատարել է Վիեննայում, Անգլիայում, Մեքսիկայում, Հայաստանում, բայց այն երբեք չի բեմադրվել։
«Երջանիկ եմ, որ այժմ այն կատարվում է»,- ասել է մաեստրոն։
Բեմադրության ռեժիսորն ու պարային լուծումներն իրականացրել է իրանցի Յարթա Յարանին, ով ներկայացրել է հոր և որդու՝ Ռոստամի ու Սոհրաբի ողբերգական առճակատումը մինիմալիստական, բայց յուրօրինակ մոտեցումներով՝ պահպանելով պատմության հուզական լարումը։
Օպերայում Ռոստամի կերպարը մարմնավորել է Արման Առաքելյանը, Սոհրաբի դերում հանդես է եկել ՀՀ վաստակավոր արտիստ Պերճ Քարազյանը, Թահմինեին մարմնավորել է Լուսինե Մակարյանը, Ֆիրդուսիի դերում եղել է Ռոման Խնկոյանը։
Ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարը հանդիպել է նաև մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանի և ներկայացման ստեղծագործական անձնակազմի հետ, շնորհավորել առաջնախաղի կապակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:

1 Апрель 2025 - 11:46 AMT
В Национальном академическом театре оперы и балета имени Спендиаряна состоялась премьера двухактной оперы «Рустам и Сухраб» композитора и дирижёра Лориса Чгнаворяна. Маэстро лично присутствовал на спектакле.
Чгнаворян рассказал, что с детства вдохновлён эпосом «Рустам и Сухраб» классика персидской литературы Фирдоуси.
«Я влюбился в эту историю ещё в детстве. Всегда мечтал написать оперу, но не хватало сил. После окончания Венской академии я вернулся в Иран и начал работу над этим проектом в 1961 году. С тех пор прошло шестьдесят пять лет, прежде чем опера была поставлена. Идея возникла 65 лет назад, и вот она реализуется спустя 65 лет.
Я написал восемь версий. Когда начал сочинять в Иране, почувствовал необходимость показать её великому мастеру и посоветоваться. Тогда я решил отправиться в Страсбург к известному композитору Карлу Орфу. Он прослушал несколько фрагментов оперы и предложил остаться в Страсбурге и закончить произведение. Я был студентом и не мог себе этого позволить, но он сообщил, что расходы на год проживания уже оплачены. Он сказал: иди, сядь и напиши оперу. Удивительно, не так ли? Это была сложная опера», — рассказал он, передаёт Министерство образования, науки, культуры и спорта.
До сих пор опера исполнялась только в концертном варианте — в Вене, Англии, Мексике и Армении, но ни разу не была поставлена на сцене.
«Счастлив, что теперь она звучит со сцены», — отметил маэстро.
Постановку осуществил иранский режиссёр Ярта Ярани, который минималистично, но выразительно показал трагическое противостояние отца и сына — Рустама и Сухраба, сохранив при этом эмоциональную напряжённость повествования.
Партию Рустама исполнил Арман Аракелян, Сухраба — заслуженный артист Армении Перч Каразян, Тахмине — Лусине Макаранян, роль Фирдоуси исполнил Роман Хнкоян.
На премьере присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, её заместители Даниел Даниелян и Артур Мартиросян.
Министр также встретилась с маэстро Лорисом Чгнаворяном и творческой группой постановки, поздравив их с премьерой. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.