Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է դիրիժոր և կոմպոզիտոր Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» 2 գործողությամբ օպերայի պրեմիերան: Ճգնավորյանը ներկա է գտնվել բեմադրությանը։
Ճգնավորյանը պատմել է, որ վաղ տարիքից ներշնչված է եղել պարսիկ դասական գրող Ֆիրդուսիի «Ռոստամ և Սոհրաբ» էպոսով։
«Ռոստամի և Սոհրաբի պատմությանը մանկուց եմ սիրահարված։ Միշտ եմ ցանկացել օպերա գրել, բայց ուժ չունեի։ Ավարտեցի Վիեննայի ակադեմիան, վերադարձա Պարսկաստան և 1961 թվականին սկսեցի այդ նախագիծը։ Վաթսունհինգ տարի անցավ, մինչև օպերան բեմադրվեց։ Գաղափարը ծագեց 65 տարի առաջ, բեմադրվում է 65 տարի հետո։
Ութ տարբերակ եմ գրել։ Երբ Պարսկաստանում սկսեցի գրել, պահանջ զգացի, որ մի մեծ վարպետի ցույց տամ այն և խորհրդակցեմ նրա հետ։ Այն ժամանակ մտածեցի գնալ Ստրասբուրգ՝ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆի մոտ։ Երբ հանդիպեցի նրան, լսեց օպերայի մի քանի հատված ու առաջարկեց մնալ Ստրասբուրգում և ավարտել օպերան։ Ուսանող էի, չէի կարող մնալ, իսկ նա ինձ ասաց, որ Ստրասբուրգում մնալու մեկ տարվա ծախսը հոգացել են։ Ասաց՝ գնա, նստի, օպերան գրի։ Զարմանալի է, չէ՞։ Դժվար օպերա էր”«–ասել է նա, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Օպերան կոնցերտային տարբերակով մի քանի անգամ կատարել է Վիեննայում, Անգլիայում, Մեքսիկայում, Հայաստանում, բայց այն երբեք չի բեմադրվել։
«Երջանիկ եմ, որ այժմ այն կատարվում է»,- ասել է մաեստրոն։
Բեմադրության ռեժիսորն ու պարային լուծումներն իրականացրել է իրանցի Յարթա Յարանին, ով ներկայացրել է հոր և որդու՝ Ռոստամի ու Սոհրաբի ողբերգական առճակատումը մինիմալիստական, բայց յուրօրինակ մոտեցումներով՝ պահպանելով պատմության հուզական լարումը։
Օպերայում Ռոստամի կերպարը մարմնավորել է Արման Առաքելյանը, Սոհրաբի դերում հանդես է եկել ՀՀ վաստակավոր արտիստ Պերճ Քարազյանը, Թահմինեին մարմնավորել է Լուսինե Մակարյանը, Ֆիրդուսիի դերում եղել է Ռոման Խնկոյանը։
Ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարարը հանդիպել է նաև մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանի և ներկայացման ստեղծագործական անձնակազմի հետ, շնորհավորել առաջնախաղի կապակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:

Conductor and composer Loris Tchgnavoryan’s two-act opera Rostam and Sohrab premiered at the Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet in Yerevan, with the maestro himself in attendance.
Tchgnavoryan shared that he had been inspired since childhood by the Persian epic Rostam and Sohrab by classical author Ferdowsi.
“I’ve loved the story of Rostam and Sohrab since I was a child. I always wanted to compose an opera based on it, but I lacked the strength. After graduating from the Vienna Academy, I returned to Iran and began this project in 1961. Sixty-five years passed before it was staged. The idea came 65 years ago, and it’s finally realized 65 years later.
I wrote eight versions. When I started composing in Iran, I felt the need to consult a great master. I decided to go to Strasbourg to meet the internationally acclaimed composer Carl Orff. When I met him, he listened to parts of the opera and offered me the opportunity to stay in Strasbourg and finish it. I was a student and couldn’t afford to stay, but he told me the expenses for a year had already been covered. He said: go, sit down, write the opera. Incredible, isn’t it? It was a difficult opera,” he said, according to the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports (MoESCS).
Although the opera had been performed in concert form several times in Vienna, England, Mexico, and Armenia, it had never been fully staged—until now.
“I’m happy that it is finally being performed,” said the maestro.
The production was directed and choreographed by Iranian artist Yarta Yaranin, who presented the tragic confrontation between father and son—Rostam and Sohrab—through a minimalist yet emotionally powerful staging.
Arman Arakelyan portrayed Rostam, Honored Artist of Armenia Perch Karazyan played Sohrab, Lusine Makaryan took on the role of Tahmineh, and Roman Khnkoyan appeared as Ferdowsi.
The premiere was attended by Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, as well as Deputy Ministers Daniel Danielyan and Artur Martirosyan.
The Minister also met with Maestro Loris Tchgnavoryan and the production’s creative team to congratulate them on the premiere. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia, Mehdi Sobhani, was also present.