Մայիսի 29-ին Երեւանում «Ազգային պատկերասրահ» դասական երաժշտության միջազգային հինգերորդ փառատոնը կավարտվի Ազգային Պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում Վաչե Շարաֆյանի եւ Լիզա Բիլավայի ստեղծագործությունների կատարմամբ: Պատկերասրահի այս սրահում վերջին փառատոնային օրը ելույթ կունենան նաեւ ամերիկյան կատարող ջութակահարներ Կոլին Յակոբսենը եւ Կարլա Կիհլստեդը, որը յուրօրինակ է միաժամանակ ջութակի վրա նվագելու եւ երգելու իր կատարումներով, ռուս ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը, հայ ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը եւ թավջութակահար Արամ Թալալյանը, փառատոնի հիմնադիրներ Մարիամ Շահինյանը եւ Գարիկ Նազարյանը:
«Այս փառատոնը դարձավ պրեմիերաների յուրօրինակ փառատոն, քանի որ այս տարի փառատոնին առաջին անգամ մասնակցեցին Հայաստանի օպերայի եւ բալետի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ռուսաստանից ժամանած ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը, ակնառու էր նաեւ ռուսական ուղղափառ երաժշտությանը նվիրված համերգը եւ շատ այլ միջոցառումներ»,- ասել է «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի հիմնադիր Մարիամ Շահինյանը:
Ամփոփիչ համերգին կկատարեն Շարաֆյանի «Արեւը, գինին եւ ժամանակի քամին», «Vi-o-la» եւ «Սիրամարգի երազները» ստեղծագործությունները, ամերիկացի կոմպոզիտոր-վոկալիստ Լիզա Բիլավայի «Երգեր Կաֆկայի մասին» եւ Բորիս Պաստեռնակի ստեղծագործությանը նվիրված «Շատպիր» ստեղծագործությունը:
«Ազգային պատկերասրահ» փառատոնը մեկնարկել է ապրիլի 22-ին երեւանում Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական պետական թատրոնի նվագախմբի ելույթով: Փառատոնի շրջանակներում անցկացվեցին ժամանակակից հայ դասական եւ ռուս ուղղափառ երաժշտության օրեր, ինչպես նաեւ Տիգրան Մանսուրյանի 70-ամյակին նվիրված համերգ:

Пятый по счету международный фестиваль классической музыки «Национальная галерея» в Ереване завершится 29 мая исполнением современной армянской и американской классической музыки композиторов Ваче Шарафяна и Лизы Балавы. В зале фресок Национальной галереи Армении в последний фестивальный день также выступят американские исполнители Колин Якобсен и Карла Кихлстед, которая необычна своим одновременным выступлением с игрой на скрипке и пением, российский альтист Максим Новиков, скрипач Карен Шахгалдян и виолончелист Арам Талалян.
«Нынешний фестиваль стал своеобразным фестивалем премьер, так как в этом году на фестивале впервые приняли участие симфонический оркестр театра оперы и балета Армении, альтист из России Максим Новиков, так же концерт, посвященный русской православной музыки, и многое другое», – сказала основатель фестиваля «Национальная галерея» Мариам Шаинян.
На заключительном концерте фестиваля будут исполнены произведения Шарафяна «Солнце, вино и ветер перемен», «Vi-o-la», «Сны павлина», и «Песни по Кафке», американского композитора Лизы Балава «Песни по Кафке» и посвященное творчеству Бориса Пастернака произведение «Спеши».
Фестиваль «Национальная галерея» стартовал 22 апреля в Ереване выступлением оркестра Национального государственного академического театра оперы и балета им. Спендиаряна под руководством Карена Дургаряна. В рамках фестиваля были проведены дни современной армянской классической и русской православной музыки, а также концерт посвященный 70-летию Тиграна Мансуряна.