ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոն խոստացել է անձամբ ներկա գտնվել լեգենդար ֆուտբոլիստ Նիկիտա Սիմոնյանի 100-ամյակին: Այդ մասին ասել է Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության պատվավոր անդամ, ինչպես նաև Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության պատվավոր ղեկավար Վյաչեսլավ Կոլոսկովը։
ՖԻՖԱ-ի ղեկավարը իր պատրաստակամությունն արտահայտել է ապրիլի 3-ին Բելգրադում կայացած ՈւԵՖԱ-ի համագումարի ընթացքում, որին ներկա է եղել նաև Կոլոսկովը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Նիկիտա Պավլովիչ Սիմոնյանն ինձ խնդրեց հիշեցնել Ինֆանտինոյին, որ նա խոստացել է գալ իր 100-ամյակին: Ինֆանտինոն հաստատեց իր մտադրությունը և ասաց` այո, այո, ես կգամ»,- ասել է Կոլոսկովը։
ԽՍՀՄ վաստակավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն, ինչպես նաև մոսկովյան «Սպարտակ» ակումբի պատմության լավագույն ռմբարկու համարվող Սիմոնյանի հոբելյանական տարեդարձը նշվելու է 2026 թվականի հոկտեմբերի 12-ին։
ՀՀ նախագահի հրամանագրով Նիկիտա Սիմոնյանը պարգևատրվել է Պատվո շքանշանով՝ հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդման, հայկական ֆուտբոլի առաջխաղացմանն ուղղված գործուն աշխատանքի և ոլորտում տարիների նվաճումների համար։ 2013 թվականի հոկտեմբերի 10-ին նա արժանացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալի՝ հայկական ֆուտբոլում ունեցած նշանակալի ներդրումների և ձեռքբերումների համար։
Ֆուտբոլային կարիերայի ընթացքում Սիմոնյանը հանդես է եկել Սուխումի «Դինամո», ինչպես նաև «Կռիլյա Սովետով» և «Սպարտակ» թիմերում։ Խաղալով ԽՍՀՄ ազգային ընտրանու կազմում՝ նա նվաճել է ոսկե մեդալ Մելբուրնում կայացած օլիմպիական խաղերում։ Որպես մարզիչ՝ ղեկավարել է «Սպարտակ» ակումբը և ԽՍՀՄ հավաքականը։Նա մինչ օրս համարվում է «Սպարտակ»-ի պատմության լավագույն ռմբարկուն՝ խփած 160 գնդակով, իսկ ազգային առաջնություններում ունի ամենաբարձր արդյունավետությունը՝ 133 գոլ։

5 Апрель 2025 - 10:33 AMT
Президент ФИФА Джанни Инфантино пообещал лично присутствовать на праздновании 100-летнего юбилея легендарного футболиста Никиты Симоняна. Об этом сообщил почётный член Союза европейских футбольных ассоциаций и почётный президент Российского футбольного союза Вячеслав Колосков.
Инфантино подтвердил свою готовность во время конгресса УЕФА, который прошёл 3 апреля в Белграде, пишет ТАСС. На мероприятии также присутствовал Колосков.
«Никита Павлович Симонян попросил меня напомнить Инфантино, что тот обещал приехать на его 100-летие. Инфантино подтвердил своё намерение и сказал: “Да, да, я приеду”», — рассказал Колосков.
Юбилей выдающегося советского тренера, олимпийского чемпиона и лучшего бомбардира в истории московского «Спартака» будет отмечаться 12 октября 2026 года.
Согласно указу президента Армении, Никита Симонян награждён орденом Почёта за укрепление армяно-российской дружбы, активную деятельность по продвижению армянского футбола и многолетние достижения в этой сфере. 10 октября 2013 года он также был удостоен медали 1-й степени «За заслуги перед Отечеством» за значительный вклад в развитие армянского футбола.
В своей игровой карьере Симонян выступал за «Динамо» Сухуми, «Крылья Советов» и «Спартак». В составе сборной СССР он стал олимпийским чемпионом в Мельбурне. В качестве тренера возглавлял «Спартак» и национальную команду СССР. До сих пор является лучшим бомбардиром в истории «Спартака» с 160 голами, в том числе 133 — в чемпионатах страны, что остаётся рекордом по результативности.