Պենդերեցկու անվան ժամանակակից երաժշտության 5-րդ փառատոնը եզրափակվել է Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» կինոժապավենի երաժշտության հայաստանյան պրեմիերայով։ Այն ներկայացվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի կատարմամբ՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։
Սյուիտը ստեղծել է Օսկարով պարգևատրված կոմպոզիտոր Մայքլ Դաննան՝ հիմնվելով ֆիլմի երաժշտական նյութի վրա։ «Արարատ»-ի երաժշտության մեջ Դաննան հմտորեն միավորել է հայկական շարականներն ու ժողովրդական մեղեդիները՝ հուզելով բազմաթիվ ունկնդիրների ողջ աշխարհում։ Ըստ պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի լրատվական ծառայության՝ կոմպոզիտորը սյուիտում ներառել է «Կռունկ» և «Երազ» ժողովրդական երգերը, ինչպես նաև «Ուր ես, մայր իմ» շարականը, հայտնում է Factor.am-ը։
Համերգի ընթացքում հնչել է նաև վրացի ճանաչված կոմպոզիտոր Գիյա Կանչելիի «Styx» ստեղծագործությունը, որն ընդգրկում է ալտի, խառը երգչախմբի և նվագախմբի մասեր։ Ալտի սոլոն կատարել է Սառա ՄըքԷլրավին։ Նրա խոսքերով՝ այս ստեղծագործությունը պատմում է առասպելական Ստիքս գետի մասին, որն ըստ հավատալիքների՝ բաժանում է մահը կյանքից, և «ալտն այս երկուսի սահմանագծին ուղեկցող ձայնն է»։
Նա հավելել է․ «Սա աներևակայելի լիրիկական, հոգևոր և իսկապես տպավորիչ ստեղծագործություն է»։
Երեկոյի ավարտին Սառա ՄըքԷլրավին որպես բիս կատարել է Կոմիտասի «Շողեր ջանը»։ Բացի այդ, ծրագրում ընդգրկված է եղել լեհ մեծանուն կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Երեք պիես հին ոճում» ստեղծագործությունը՝ գրված լարային նվագախմբի համար։
Պենդերեցկու անվան ժամանակակից երաժշտության փառատոնն այս տարի իրականացվել է Լեհաստանի դեսպանության աջակցությամբ։ Այն բացառիկ հարթակ է՝ հնարավորություն ընձեռելով հաղորդակցվելու մեր դարաշրջանի ականավոր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին։

The 5th Penderecki Contemporary Music Festival concluded with the Armenian premiere of the soundtrack from Atom Egoyan’s film Ararat. The performance featured the Armenian State Symphony Orchestra and the Armenian National Academic Choir under the baton of conductor Sergey Smbatyan.
Oscar-winning composer Mychael Danna created the suite based on the film’s original score. In Ararat, Danna masterfully blended Armenian chants and folk melodies, creating a moving musical experience that has resonated with audiences around the world. According to the State Symphony Orchestra’s press service, the suite includes the folk songs “Krunk” and “Yeraz,” as well as the chant “Ur es, mayr im,” as reported by Factor.am .
The concert also featured Georgian composer Giya Kancheli’s piece Styx, written for viola, mixed choir, and orchestra. The viola solo was performed by Sarah McElravy, who described the piece as depicting the mythical river that separates life from death—where the viola’s voice lies at the boundary between the two.
“This is an incredibly lyrical, spiritual, and truly impactful work,” McElravy said.
To close the evening, McElravy performed Komitas’ “Shogher jan” as an encore. The program also included renowned Polish composer Krzysztof Penderecki’s Three Pieces in Old Style for string orchestra.
This year’s Penderecki Contemporary Music Festival was held with the support of the Embassy of Poland. The event serves as a unique platform for engaging with the works of leading composers of our time.